Egri Törvényszék - Másodfokú határozat a tarnabodi csecsemőhalál ügyében

Szervezeti egység
Egri Törvényszék
Az Egri Járásbíróság a 2016. április hó 6. napján kihirdetett ítéletével Dr. Sz. E. M I.r. vádlottat foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetés bűntette miatt pénzbüntetésre ítélte, míg Dr. G. G. II.r. vádlottat ugyanezen bűncselekmény vádja alól bizonyítottság hiányában felmentette.
 
Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás szerint a 2012. június 25. napján született V. A. M. 2013. január 5. napján a késő esti órákban Tarnabod, Ady út 15. szám alatti otthonában 41 fokos lázas állapotba került. A gyermek felügyeletét ellátó nagymama  egy Germicid lázkúpot adott a csecsemőnek, illetve borogatással is próbálta a lázat csillapítani.
 
2013. január 6-án 0 óra 15 perckor a gyermek édesapja telefonon felhívta a Hevesi Orvosi Ügyeletet, ahol a diszpécser, az akkor ügyeletet ellátó Dr. Sz. E. M. I.r. vádlottat kapcsolta részére. Az édesapa közölte az I. r. vádlottal, hogy a 6 hónapos gyermeküknek 41 fokos láza van és már adtak neki 1 db Germicid kúpot. Az orvos közölte, hogy egy óra múlva még egy fél Germicid kúpot adjanak be a gyermeknek, illetve alkalmazzanak továbbra is borogatást, és abban az esetben, amennyiben a láza a fent alkalmazottak ellenére sem csökkenne, hívják fel az ügyeletet ismételten. Az apa 1 óra 44 perckor újra telefonált az orvosi ügyeletre és közölte I. r. vádlottal, hogy a gyermek láza ugyan 38,5 fokra csökkent, de ezt megelőzően újra emelkedett a testhőmérséklete. Ekkor I. rendű vádlott a láz ismételt emelkedésének esetére újabb Germicid kúp alkalmazását javasolta, illetve közölte, hogy ha a gyermek láza újra elérné a 40 fokot, akkor kórházba kell őt szállítani.
Tekintettel arra, hogy a kislány állapota az éjszaka folyamán nem javult, a szülők úgy döntöttek, hogy a gyermeküket az egri Markhot Ferenc Kórház gyermekosztályára szállítják saját személygépkocsijukkal, ahová a család hajnali 3 óra körüli időben érkezett meg, azonban a kórház gyermekosztályára nem jutottak el, ugyanis az ott szolgálatban lévő egyik nővér – akinek kiléte a büntetőeljárás során ismeretlen maradt – orvosi beutaló hiányában elküldte őket a kórházból.
 
Emiatt a szülők a gyermeket az Agria Ügyelet Kft. rendelőjébe szállította át, ahol Dr. G. G. II.r. vádlott látta el az orvosi ügyeletet.  A szülők beszámoltak II.r. vádlottnak a gyermek korábbi állapotáról, az általuk alkalmazott lázcsillapítási módszerekről, illetve a hevesi ügyeleten és az egri Markhot Ferenc Kórházban kapott tájékoztatásról. A rendelőben a szülők a gyermeket levetkőztették, majd az orvos a gyermeket megvizsgálta: megtapintotta nyirokcsomóit, meghallgatta a tüdejét, ellenőrizte szívverését, megtekintette torkát és ún. Tragens nyomáspróbát is elvégzett, illetőleg a vizsgálatot követően a gyermeknek Algopyrin lázcsillapító injekciót adott. A gyermek felöltöztetésekor a nagyszülő felhívta a II. r. vádlott figyelmét a gyermek testén látható apró, kör alakú, piros vagy kék színű foltokra, amelyeket II.r. vádlott megvizsgált, azonban azokat rovarcsípéseknek vélelmezett. A gyermekorvos a gyermeket 3 óra 25 perckor otthonába bocsátotta, miután a kórházba történő beutalását nem tartotta indokoltnak.
 
A család 4 óra körül érkezett vissza tarnabodi otthonukba. A reggeli órákban a csecsemő  kihányta a kapott teát, illetve a hozzátartozók észlelték, hogy kékes színűvé vált a szája. Az apa 9 óra 53 perckor ismét felhívta a Hevesi Orvosi Ügyeletet, majd az Agria Ügyelet ügyeletes orvosát, akit tájékoztatott a gyermek friss tüneteiről. Az Agria Ügyeleten szolgálatot teljesítő orvos ekkor vizsgálatra berendelte a gyermeket, majd a vizsgálatot követően azonnal intézkedett kórházba történő beutalásával kapcsolatban. A beutalást követően a kislányt január 6. napján 10 óra 58 perckor vették fel az egri Markhot Ferenc Kórház Csecsemő- és Gyermekgyógyászati Osztályára. A gyermeket ellátó orvos – észlelve a csecsemő igen súlyos állapotát – 11 óra 17 perckor azonnali betegszállítást kért a Miskolci Gyermekellátó Központba. A szállítás megkezdését megelőzően azonban a gyermek 12 óra 30 perckor elhalálozott.
 
V. A. M. halálát Neisseria menningitidis fertőzés talaján kialakult vérmérgeződés, következményes vérmérgeződéses sokk okozta. Figyelemmel arra, hogy a meningococcus B baktérium okozta vérmérgezés különösen csecsemő korban súlyos, magas halálozási aránnyal járó betegség, így nem állapítható meg teljes bizonyossággal, hogy a gyermek élete megmenthető lett volna abban az esetben, ha I.r. és II.r. vádlottak intézkedtek volna a gyermek azonnali kórházba történő szállításáról.
 
Az elsőfokú ítélet ellen az ügyész az I.r. vádlott esetében súlyosításért, a II.r. vádlott esetében bűnösség megállapítása, illetve megalapozatlanság miatt az ítélet hatályon kívül helyezése érdekében jelentett be fellebbezést.
 
Az I.r. vádlott és védője szintén megalapozatlanságra hivatkozva a felmentést indítványozták, míg a II.r. vádlott és védője tudomásul vette az elsőfokú határozatot. 
 
Az Egri Törvényszék a 2016. november hó 22. napján tartott nyilvános ülésen meghozott végzésével az Egri Járásbíróság ítéletét hatályon kívül helyezte, és az Egri Járásbíróságot új eljárás lefolytatására kötelezte. 
A végzés indokolása szerint az elsőfokú ítélet megalapozatlan, a bíróság nem tárta fel kellően a tényállást, nem állapított meg betegségtörténetet, illetve nem határozta meg pontosan azt az időpontot, amikor a kislány közvetlen veszélybe került. Az elsőfokú bíróság a II.r. vádlott esetében nem rögzítette a tényállásban, hogy volt-e részéről foglalkozási szabályszegés, és ha igen, ez okozati összefüggésben állt-e az eredménnyel. Az eljárás az Egri Járásbíróságon folytatódik.
 
 
Eger, 2016. november 22. 
 
 
Az Egri Törvényszék Sajtóosztálya