Mailáth György Tudományos Pályázat 2015

Mailáth Szimpózium a Magyar Igazságügyi Akadémián

Az Országos Bírósági Hivatal elnöke Székhelyi Mailáth György országbíró emlékére 2015. július 16. napján két tagozatban (joghallgatói és bírósági) és négy szekcióban (polgári jogi, büntetőjogi, közigazgatási-munkaügyi és európai jogi, valamint bírósági általános igazgatási) tudományos pályázatot hirdetett.

A pályázat nyertesei a 2015. december 11-12-én megtartott Consilium Peritorum rendezvényen dr. Handó Tündétől, az Országos Bírósági Hivatal elnökétől és dr. Gyarmathy Judittól, az Országos Bírósági Hivatal elnökhelyettesétől már átvették a díjaikat, továbbá fogadták a bíráló bizottságok szekcióvezetőinek az elismerését is.

A Magyar Igazságügyi Akadémián a tavalyi évhez hasonlóan idén is megrendezésre került 2016. március 18-án a Mailáth György Tudományos Szimpózium, amelyen a 2015. évi Mailáth György Tudományos Pályázat díjnyertes dolgozatainak bemutatására került sor.

A szakmai tanácskozásnak teret adó szimpózium megnyitó beszédét dr. Gyarmathy Judit, az Országos Bírósági Hivatal elnökhelyettese tartotta, aki köszöntötte az Országos Bírói Tanács soros elnökét, az egyetemek jogi karainak jelenlévő vezetőit, a Magyar Ügyvédi Kamara főtitkárát, a Magyar Országos Közjegyzői Kamara képviselőjét, a meghívott és megjelent törvényszéki elnököket, a bíráló bizottsági tagokat, valamint a díjazottakat és kísérőiket.

A program plenáris üléssel kezdődött, melynek keretében ünnepélyes keretek között átadásra került a díjazottak részére az emlékplakett. Dr. Ábrahám Márta, a Magyar Igazságügyi Akadémia Tudományszervezési és Dokumentációs Osztályának vezetője bemutatta Székhelyi Mailáth György országbíró, a pályázat névadójának életpályáját, majd dr. Székely Ákos, a Kúria Büntető Kollégiumának kollégium-vezetője összegezte a 2014. és 2015. évi Mailáth György Tudományos Pályázat tapasztalatait.

A résztvevőknek alkalmuk nyílt arra, hogy a Magyar Igazságügyi Akadémia megújult épületét és ennek keretében Uzonyi Ferenc festőművész kiállítását megtekintsék. Ezt követően a díjazottak szekcióüléseken mutatták be a pályamunkájukat 10-12 perces prezentációval kísért előadás formájában, majd sor került a pályázattal kapcsolatos tapasztalatok kicserélésére valamint konzultációra.

Budapest, 2016. március 21.

Mailáth György Tudományos Szimpózium 2016

Tavalyi évhez hasonlóan idén is megrendezésre kerül a Mailáth György Tudományos Szimpózium 2016. március 18-án 10:00 órai kezdetettel a Magyar Igazságügyi Akadémián, amelyen a 2015. évi Mailáth György Tudományos Pályázat díjnyertes dolgozatainak bemutatására kerül sor.

A program plenáris üléssel kezdődik, melynek keretében ünnepélyes keretek között átadásra kerül a díjazottak részére az emlékplakett. Ezt követően a díjazottak szekcióüléseken mutatják be a pályamunkájukat 10-12 perces prezentációval kísért előadás formájában.

Elismerés a Mailáth György tudományos pályázat nyerteseinek

A felhívásra összesen 59 dolgozat érkezett, amelyet 4 és 5 fős bíráló bizottságok értékeltek. A kiírás szerint a pályaműveket szekcióként külön joghallgatói és bírósági dolgozói tagozatban is díjazták.

A pályázat nyertesei a 2015. december 11-12-én megtartott Consilium Peritorum rendezvényen dr. Handó Tündétől, az Országos Bírósági Hivatal elnökétől és dr. Gyarmathy Judittól, az Országos Bírósági Hivatal elnökhelyettesétől vehették át a díjaikat, továbbá fogadhatták a bíráló bizottságok szekcióvezetőinek az elismerését is.

A díjátadóról további képek megtekinthetőek itt.

A Mailáth György tudományos pályázat díjazottai:

A polgári jogi szekció joghallgatói tagozatában:

• Első helyezett: Paja Gábor, a Szegedi Tudományegyetem joghallgatója „A devizahitelesek megsegítésére tett jogalkotói intézkedések” című pályamunkája.
  • Második helyezett: Kancsár Klaudia, az Eötvös Loránd Tudományegyetem joghallgatója „Az engedményezés új szabályai” című dolgozata.
  • Harmadik helyezett: Horváth Viktória, a Miskolci Egyetem joghallgatója „Az öröklési jogot érintő változások az új Ptk-ban” című dolgozata.

A polgári jogi szekció bírósági tagozatában:

• Első helyezett: dr. Völcsey Balázs, a Fővárosi Törvényszék Országos Bírósági Hivatalba kirendelt fogalmazója „Az öröklési ügyekre irányadó joghatóság, az alkalmazandó jog és az európai öröklési bizonyítvány” című pályamunkája.
  • Második helyezett: dr. Májer Orsolya, a Budapesti IV. és XV. Kerületi Bírósági titkára „Gyermek meghallhatása a polgári perekben” című dolgozata.
  • Harmadik helyezett: dr. Rainer Lilla, Országos Bírósági Hivatalba beosztott titkár „A bírósági jogkörben okozott kár megtérítésének elméleti és gyakorlati kérdései” című pályamunkája.
  • Különdíjban részesült: Bagossyné dr. Körtvélyesi Mária, a Berettyóújfalui Járásbíróság bírája „A bírósági közvetítés a peres eljárások és a jó gyakorlatok tükrében” című dolgozata.
  • Különdíjban részesült: dr. Perlaki Adrienn, a Kecskeméti Járásbíróság titkára „A bírósági közvetítés a peres eljárások és a jó gyakorlatok tükrében” című pályamunkája.

A büntetőjogi szekció joghallgatói tagozatában:

• Első helyezett: Hajdu Eszter Júlia, a Miskolci Egyetem joghallgatója „A gyűlölet-bűncselekményekkel kapcsolatos jogalkalmazási kérdések” című pályamunkája.
  • Második helyezett: Gábri Angéla, a Debreceni Egyetem joghallgatója, „Titkos információgyűjtés és titkos adatszerzés aktuális kérdései jogalkalmazói nézőpontból” című dolgozata.
  • Harmadik helyezett: Havasi Sára, a Károli Gáspár Református Egyetem joghallgatója „A fiatalkorúakkal szembeni szankcióalkalmazás sajátosságai” című pályamunkája.

A büntetőjogi szekció bírósági tagozatában

A bíráló bizottság ebben a szekcióban két dolgozatot is első helyezésre érdemesnek talált.

• Első helyezett: dr. Czédli Deák Andrea, a Szegedi Törvényszék titkára „A törvényes vád, a védelemhez való jog és a jogerő összefüggései” című dolgozata.
  • Első helyezett: dr. Balogh Adrienn, a Miskolci Törvényszék titkára „A gyűlölet-bűncselekményekkel kapcsolatosa jogalkalmazási kérdések” című pályamunkája.

A közigazgatási, munkaügyi és európai jogi szekció bírósági tagozatában:

• Első helyezett: dr. Halmos Szilvia, az Országos Bírósági Hivatalba beosztott titkár „Az ésszerű alkalmazkodás követelményére vonatkozó magyar munkajogi szabályok a nemzetközi és európai uniós jog tükrében” című pályamunkája.
  • Második helyezett: dr. Vörös Viktor, a Kaposvári Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság titkára „Home Office/otthon dolgozás társadalomtudományi aspektusai – hogyan változtatja az egyén személyiségét, a családi és munkakapcsolatait – avagy nem mind arany, ami fénylik” című dolgozata.
  • Harmadik helyezett: dr. Dobáné dr. Madarász Arabella, a Szolnoki Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság titkára „Munkajogi védőháló és szakadásai a régi és az új munkajogi szabályozás tükrében” című pályamunkája.
  • Különdíjban részesült: Péteri Andrásné, Zalaegerszegi Törvényszék ügyintézője „A főtanácsnok szerepe az Európai Unió Bíróságán” című dolgozata.

Bírósági általános igazgatási szekció bírósági tagozatában egy pályaművet díjaztak.

Harmadik helyezett: dr. Fazekas Ágota, a Gyulai Járásbíróság titkára „Új irányok az ítélkezésben: interdiszciplináris együttműködési formák a bíróság és a különböző hivatásrendek között” című pályamunkája.

Az első helyezettek 200.000 forint, a második helyezettek 150.000 forint, míg a harmadik helyezettek 100.000 forint díjazásban részesültek. A pénzjutalom mellé emléklapot is kaptak a szerzők.