1. Balogh Zsolt, 2. Balogh-Békesi Nóra, 3. Berkes Lilla, 4. Csink Lóránt, 5. Hörcherné Marosi Ildikó, 6. Nagy Gusztáv, 7. Varga Zs. András
Az Alaptörvény – Alapvetés című modul célja, hogy megismertesse a kurzus hallgatóit a jogállamiságra (B cikk), a hatalommegosztásra (C cikk), az Európai Unió tagságából fakadó alkotmányjogi kérdésekre (E cikk), továbbá a belső jog és nemzetközi jog viszonyára (Q cikk), a házasság és család védelmére (L cikk), a gazdasági versenyre és a költségvetésre (M és N cikkek), valamint a jogrendre (J cikk) vonatkozó alaptörvényi rendelkezésekkel, azok helyes értelmezésével, valamint azok gyakorlati jelentőségével.
Az elektronikus anyag célja
Az anyag célja egyfajta közös gondolkodás elindítása és az, hogy kiindulási alapot adjon a bírói jogértelmezésnek. A szerkesztők az Alaptörvénynek a bírói gyakorlatot leginkább érintő témaköreit választották ki, és ezekkel kapcsolatosan az anyag olyan értelmezett megállapításokat gyűjtött össze, amelyek önálló továbbgondolás és érvelés/ellenérvelés alapjául szolgálhatnak.
Az egyes témakörökhöz kapcsolódó kérdések célja, hogy az igazságszolgáltatásban alkalmazottak szélesebb köre számára áttekintést, a bírói jogalkalmazóknak pedig megközelítően azonos kiindulópontot adjon, az Alaptörvény puszta szövegén túlmenően.
Az alaptörvényi szabályozás és a hozzákapcsolódó értelmezési tartomány változó joganyag. Célszerű ezért azt a szemléletmódot alkalmazni, amely részben figyelemmel van bizonyos szakmai standardokra, ugyanakkor nem tör kizárólagosságra, és ahol az Alaptörvény azt megköveteli, ott felhívja a figyelmet az új megközelítés szükségességére. Az Alkotmánybíróság döntéseinek érvanyaga a különböző szabályozási tárgyakhoz kapcsolódó szakmai kérdésfeltevésekkel együtt széles körben feldolgozásra került, beépült a bírói jogalkalmazásba is. Mint megkerülhetetlen jogforrás ezért – a műfaj adta korlátok között – az eddigi alkotmányértelmezési gyakorlat is bekerült az anyagba, amelynek megalapozottságát az Alkotmánybíróság 2012. január 1. után folytatott gyakorlata is megerősíti.
Az elektronikus anyag rendszere nem tette lehetővé a tételes hivatkozások és megjegyzések papíralapú szakmunkákban megszokott formáját, ezért a fejezetek elején ajánlott irodalomként megadott források segítik a további tájékozódást.
Alaptörvény, alkotmányosság, jogállamiság, alapvetés
A tananyag az ÁROP-2.2.16-2012-2012-0005 "A bírósági szervezetrendszer jogalkalmazásának javítása az ítélkezési tevékenység hatékonyságának fokozása érdekében" projekt keretében valósult meg.