Az Országos Bírósági Hivatal
Alaptörvény – Államszervezet – Igazságügyi alkalmazottaknak
című tananyaga
Szerzők
1. Balogh Zsolt, 2. Berkes Lilla, 3. Csink Lóránt, 4. Hajas Barnabás, 5. Hörcherné Marosi Ildikó, 6. Nagy Gusztáv, 7. Varga Zs. András
Vissza a tartalomjegyzékhez
A modul célja és tartalma
A modul célja, hogy az Alaptörvény államszervezetre vonatkozó szabályait, és azok nyomán létrejött struktúrákat bemutassa.
Az elektronikus anyag célja
Az anyag célja egyfajta közös gondolkodás elindítása és az, hogy kiindulási alapot adjon a bírói jogértelmezésnek. A szerkesztők az Alaptörvénynek a bírói gyakorlatot leginkább érintő témaköreit választották ki, és ezekkel kapcsolatosan az anyag olyan értelmezett megállapításokat gyűjtött össze, amelyek önálló továbbgondolás és érvelés/ellenérvelés alapjául szolgálhatnak.
Az egyes témakörökhöz kapcsolódó kérdések célja, hogy az igazságszolgáltatásban alkalmazottak szélesebb köre számára áttekintést, a bírói jogalkalmazóknak pedig megközelítően azonos kiindulópontot adjon, az Alaptörvény puszta szövegén túlmenően.
Az alaptörvényi szabályozás és a hozzákapcsolódó értelmezési tartomány változó joganyag. Célszerű ezért azt a szemléletmódot alkalmazni, amely részben figyelemmel van bizonyos szakmai standardokra, ugyanakkor nem tör kizárólagosságra, és ahol az Alaptörvény azt megköveteli, ott felhívja a figyelmet az új megközelítés szükségességére. Az Alkotmánybíróság döntéseinek érvanyaga a különböző szabályozási tárgyakhoz kapcsolódó szakmai kérdésfeltevésekkel együtt széles körben feldolgozásra került, beépült a bírói jogalkalmazásba is. Mint megkerülhetetlen jogforrás ezért – a műfaj adta korlátok között – az eddigi alkotmányértelmezési gyakorlat is bekerült az anyagba, amelynek megalapozottságát az Alkotmánybíróság 2012. január 1. után folytatott gyakorlata is megerősíti.
Az elektronikus anyag rendszere nem tette lehetővé a tételes hivatkozások és megjegyzések papíralapú szakmunkákban megszokott formáját, ezért a fejezetek elején ajánlott irodalomként megadott források segítik a további tájékozódást.
Vissza a tartalomjegyzékhez
A modul leckéi, a megértéshez szükséges előismeretek
Leckék
- Országgyűlés
- Köztársasági elnök,
- Kormány
- Alkotmánybíróság
- Bíróságok
- Ügyészség
- Az alapvető jogok biztosa
- Helyi önkormányzatok
- Önálló szabályozó szervek
- Közpénzügyek
Előismeretek
- Az Alaptörvény – Alapvetés című modul teljesítése
Vissza a tartalomjegyzékhez
A modul irodalomjegyzéke, források
Kötelező irodalom
- A kurzushoz kiadott nyomtatott tananyag (jegyzetcsomag)
- Az Alaptörvény az Állam című része
Vissza a tartalomjegyzékhez
Ajánlott irodalom
- Trócsányi László – Schanda Balázs (szerk.): Bevezetés az alkotmányjogba : az Alaptörvény és Magyarország alkotmányos intézményei. (Budapest : HVG-ORAC, 2012)
- Schanda Balázs, Varga Zs András, Csink Lóránt (szerk.): The Basic Law of Hungary: A First Commentary (Dublin: Clarus Press, 2012)
- Jakab András: Az új Alaptörvény keletkezése és gyakorlati következményei
Országgyűlés
Köztársasági elnök
- Ádám Antal: A köztársasági elnök, Országgyűlés, Kormány viszonyáról. Magyar Közigazgatás 1991/11.
- Csink Lóránt: Az államfő jogállása Európában és Magyarországon. Pólay Elemér Alapítvány, Szeged, 2008.
- Csink Lóránt – Szabó István (szerk.): A köztársasági elnök jogállása. Pázmány Press, Budapest, 2013.
- Dezső Márta – Bragyova András: A köztársasági elnök a parlamentáris rendszerekben. MTA, Budapest, 1989.
- Petrétei József: A köztársasági elnök mint semleges hatalom. In: A köztársasági alkotmány 20 éve. PAMA, Pécs, 2009.
- Sári János: A köztársasági elnök alkotmányjogi státusa. Magyar Közigazgatás 1990/7
- Szentpéteri Nagy Richard: A parlamentáris kormányrendszer államfője. Politikatudományi Szemle 2005/3-4
Kormány
Alkotmánybíróság
Bíróságok
Ügyészség
- Varga Zs András: Ombudsman, ügyész, magánjogi felelősség: Alternatív közigazgatási kontroll Magyarországon. (A Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- És Államtudományi Karának Könyvei, Jogtudományi monográfiák; 3.) (Budapest: Pázmány Press, 2012. 364 p.)
Az alapvető jogok biztosa
- Varga Zs András: Ombudsman, ügyész, magánjogi felelősség: Alternatív közigazgatási kontroll Magyarországon. (A Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- És Államtudományi Karának Könyvei, Jogtudományi monográfiák; 3.) (Budapest: Pázmány Press, 2012. 364 p.)
Helyi önkormányzatok
- Nagy Marianna, Hoffman Istán (szerk.): A Magyarország helyi önkormányzatairól szóló törvény magyarázata. HVG-ORAC 2012
Önálló szabályozó szervek
- Horváth M. Tamás: Közmenedzsment. Budapest: Dialóg Campus, 2005
- Valentiny Pál, Kiss Ferenc László, Nagy Csongor István (szerk.): Verseny és szabályozás, 2011. Budapest: MTA KRTK Közgazdaságtudományi Intézet, 2012.
Közpénzügyek
- Várnay Ernő (2011) Közpénzügyek az alkotmányban – az adósságfék. Jogtudományi Közlöny, LX. évf. 10. sz. 483–495.
- Halász, Zsolt: Public Finances. In: Csink, Loránd, Schanda, Balázs., Varga, András Zs. (eds.) The Basic Law of Hungary: A First Commentary. Dublin: Clarus Press, 2012.
- Vincze János: Fogyasztóvédelem a pénzügyi piacokon és a viselkedés-gazdaságtan. In: Valentiny Pál, Kiss Ferenc László, Nagy Csongor István (szerk.): Verseny és szabályozás, 2011. Budapest: MTA KRTK Közgazdaságtudományi Intézet, 2012., 239–258.
Vissza a tartalomjegyzékhez