1. Balogh Zsolt, 2. Hajas Barnabás
Ebben a modulban az Alaptörvény alapjogi fejezetét (Szabadság és felelősség rész) mutatjuk be.
Az elektronikus anyag célja
Az anyag célja egyfajta közös gondolkodás elindítása és az, hogy kiindulási alapot adjon a bírói jogértelmezésnek. A szerkesztők az Alaptörvénynek a bírói gyakorlatot leginkább érintő témaköreit választották ki, és ezekkel kapcsolatosan az anyag olyan értelmezett megállapításokat gyűjtött össze, amelyek önálló továbbgondolás és érvelés/ellenérvelés alapjául szolgálhatnak.
Az egyes témakörökhöz kapcsolódó kérdések célja, hogy az igazságszolgáltatásban alkalmazottak szélesebb köre számára áttekintést, a bírói jogalkalmazóknak pedig megközelítően azonos kiindulópontot adjon, az Alaptörvény puszta szövegén túlmenően.
Az alaptörvényi szabályozás és a hozzákapcsolódó értelmezési tartomány változó joganyag. Célszerű ezért azt a szemléletmódot alkalmazni, amely részben figyelemmel van bizonyos szakmai standardokra, ugyanakkor nem tör kizárólagosságra, és ahol az Alaptörvény azt megköveteli, ott felhívja a figyelmet az új megközelítés szükségességére.
Az Alkotmánybíróság döntéseinek érvanyaga a különböző szabályozási tárgyakhoz kapcsolódó szakmai kérdésfeltevésekkel együtt széles körben feldolgozásra került, beépült a bírói jogalkalmazásba is. Mint megkerülhetetlen jogforrás ezért – a műfaj adta korlátok között – az eddigi alkotmányértelmezési gyakorlat is bekerült az anyagba, amelynek megalapozottságát az Alkotmánybíróság 2012. január 1. után folytatott gyakorlata is megerősíti.
Az elektronikus anyag rendszere nem tette lehetővé a tételes hivatkozások és megjegyzések papíralapú szakmunkákban megszokott formáját, ezért a fejezetek elején ajánlott irodalomként megadott források segítik a további tájékozódást.
Alaptörvény, alapjogok, alapjogok korlátozása, emberi méltóság, önrendelkezési jog, élethez való jog, diszkrimináció, diszkriminácó tilalma, esélyegyenlőség, vallásszabadság, lelkiismereti szabadság, véleménynyilvánítási szabadság, sajtószabadság, tudományos és művészeti élet szabadsága, gyülekezési jog, egyesülési és szervezkedési szabadság, eljárási alapjogok, tulajdonjog, személyes adatok védelme, információs önrendelkezési jog, egészséghez való jog, egészséges környezethez való jog, gazdasági, szociális és kulturális jogok, művelődéshez való jog, gyermek védelemhez és gondoskodáshoz való joga.
A tananyag az ÁROP-2.2.16-2012-2012-0005 "A bírósági szervezetrendszer jogalkalmazásának javítása az ítélkezési tevékenység hatékonyságának fokozása érdekében" projekt keretében valósult meg.