Az Mt. 15.§-a kimondja, hogy egyoldalú jognyilatkozatból csak a munkaviszonyra vonatkozó szabályban meghatározott esetben származhatnak jogok, illetve kötelezettségek. Az egyoldalú jognyilatkozatra vonatkozó szabályok – különösen a jognyilatkozathoz való kötöttség és a megtámadhatóság szempontjából – irányadók a másik fél irányába tett joghatás kiváltását eredményező nyilatkozatokra. Az egyoldalú jognyilatkozatra a megállapodásra vonatkozó szabályokat kell megfelelően alkalmazni [Mt. 15. § (3) bek.], ebből következően ráutaló magatartással is kifejezésre lehet juttatni. A munkavállaló munkaviszonyt megszüntető nyilatkozatának minősül, ha a munkáltató értesítése nélkül a munkahelyéről elfogadható indok nélkül huzamosabb ideig távol marad (EBH2002. 787.).
Az Mt. 15. § (4) bekezdés szerint a fél az egyoldalú jognyilatkozathoz kötve van: módosítására, visszavonására csak a címzett hozzájárulásával van lehetősége. Kivételesen, a törvény kifejezett rendelkezése alapján a fél a jognyilatkozatát azonnali hatállyal felmondhatja, pl. a kötelezettségvállalásnál az Mt. 16. § (2) bekezdésben meghatározott esetben. A félnek a mentesüléshez azt kell bizonyítania, hogy a felmondás jogának gyakorlása hiányában a törvényben meghatározott feltételek (lehetetlenülés, aránytalan sérelem) bekövetkeztek volna.
Az egyoldalú jognyilatkozatok három csoportba sorolhatók:
A tananyag az ÁROP-2.2.16-2012-2012-0005 "A bírósági szervezetrendszer jogalkalmazásának javítása az ítélkezési tevékenység hatékonyságának fokozása érdekében" projekt keretében valósult meg.