Vissza az előzőleg látogatott oldalra (nem elérhető funkció)Vissza a modul kezdőlapjáraUgrás a tananyag előző oldaláraUgrás a tananyag következő oldaláraFogalom megjelenítés (nem elérhető funckió)Fogalmak listája (nem elérhető funkció)Oldal nyomtatása (nem elérhető funkció)Oldaltérkép megtekintéseSúgó megtekintése

3.2. A munkaviszony létesítése

3.2.1. A munkaszerződés érvényessége

A munkaszerződés az a jogi tény, amely a munkaviszonyt létrehozza. Az Mt. egyéb munkaviszony-keletkeztető jogi aktust nem ismer (szemben azzal, hogy a korábbi Mt. ilyenként említette – félreérthetően – a választást is).

A munkaszerződés érvényessége azt a követelmény(rendszert) fejezi ki, hogy a felek szerződésének meg kell felelnie a munkaviszonyra vonatkozó szabályban (Mt. 13. §) meghatározott kellékeknek.

E kellékeket formai és tartalmi kellékek csoportjára osztja a munkajogi elmélet.

A (kötelező) tartalmi kellékeket az Mt. 45. §-a, míg a formai kellékeket az Mt. 32-36. §§ (az alanyok tekintetében) és az Mt. 44. §-a (az alaki kellékek tekintetében) tartalmazza.

A felek érvényes megállapodásának hiánya differenciált jogkövetkezményekkel jár. A kötelező tartalmi kellékekben való megállapodás érvénytelensége a munkaszerződés egészének érvénytelenségét eredményezi, az alaki kellékek hiánya ugyancsak. Amennyiben a felek egyéb megállapodásai munkaviszonyra vonatkozó szabályba ütköznek, úgy helyettük a munkaviszonyra vonatkozó szabályt kell alkalmazni a munkaviszonyban.

Sajátos következményei vannak az alaki érvényességi kellék (az írásbeliség) hiányának.

Vissza a tartalomjegyzékhez

Fel a lap tetejére Ugrás a tananyag előző oldalára Ugrás a tananyag következő oldalára

A tananyag az ÁROP-2.2.16-2012-2012-0005 "A bírósági szervezetrendszer jogalkalmazásának javítása az ítélkezési tevékenység hatékonyságának fokozása érdekében" projekt keretében valósult meg.

Magyary Program logó
Új Széchenyi terv
A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszirozásával valósul meg.