Vissza az előzőleg látogatott oldalra (nem elérhető funkció)Vissza a modul kezdőlapjáraUgrás a tananyag előző oldaláraUgrás a tananyag következő oldaláraFogalom megjelenítés (nem elérhető funckió)Fogalmak listája (nem elérhető funkció)Oldal nyomtatása (nem elérhető funkció)Oldaltérkép megtekintéseSúgó megtekintése

3.2. A munkaviszony létesítése

3.2.2. A munkaszerződés hatályossága

3.2.2.2. A próbaidő

A próbaidő a munkajog hagyományos intézménye, amelynek szabályozásában az Mt. jelentős változásokat hozott a korábbi Mt. 81. §-ához képest. A próbaidő jogi természetének lényege – változatlanul – az, hogy a felek a próbaidő tartama alatt a létrejött munkaviszonyt bármikor, indokolás nélkül szüntetheti meg [Mt. 79. § (1) bek. a) pont].

A bírói gyakorlat szerint amennyiben a fél a megszüntető nyilatkozatát mégis indokolja, úgy arra az általános szabályokat alkalmazni kell [Mt. 64. § (2) bek.]. Indokolás hiányában is lehet jogellenes a megszüntetés (annak valamennyi következményével; Mt. 82-84. §§) abban az esetben, ha a fél megszüntető nyilatkozata rendeltetésellenes joggyakorlást vagy diszkriminációt valósít meg.

A próbaidőt a felek érvényesen csak a munkaszerződésben köthetik ki.

A korábbi Mt. 81. § szerint a próbaidő kikötésére „a munkaviszony létesítésekor” volt mód.

A próbaidő tartama általános szabály szerint legfeljebb három hónap, amely időtartamot a munkaviszony kezdetétől kell számítani. A korábbi Mt-vel szemben a próbaidő egyszeri meghosszabbítása lehetséges, mégpedig abban az esetben, ha a felek az említett időtartamúnál rövidebb próbaidőben állapodtak meg.

A meghosszabbítás a felek megállapodásával érvényes és legfeljebb három hónapos időtartamra hosszabbíthatja meg az eredetileg rövidebb próbaidőt.

Fontos

Az Mt. 50. § (4) bekezdése alapján kollektív szerződés lehetővé teheti a felek számára, hogy – szerződésükkel – legfeljebb hat hónapos mértékű próbaidőben állapodjanak meg.

Megítélésünk szerint ebben az esetben a meghosszabbítás lehetősége is hat hónapra terjedhet ki. Az Mt. ebben a tekintetben nem tartalmaz kifejezett szabályt, a kollektív szerződés azonban az Mt. 45. § (5) bekezdésétől – az Mt. 277. § (2) bekezdése szerint - eltérhet, (a többszöri) meghosszabbítás lehetőségét is szabályozhatja.

Megjegyzés

Az Mth. 4. § (2) bekezdése szerint a próbaidő meghosszabbítása csak az Mt. hatályba lépését követően megkötött munkaszerződés esetében érvényes.

Vissza a tartalomjegyzékhez

Fel a lap tetejére Ugrás a tananyag előző oldalára Ugrás a tananyag következő oldalára

A tananyag az ÁROP-2.2.16-2012-2012-0005 "A bírósági szervezetrendszer jogalkalmazásának javítása az ítélkezési tevékenység hatékonyságának fokozása érdekében" projekt keretében valósult meg.

Magyary Program logó
Új Széchenyi terv
A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszirozásával valósul meg.