A korábbi Mt. rendelkezéseivel ellentétben a hatályos szabályozás nem ír elő különös feltételeket a munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatással összefüggésben. Az Mt. 53. § (1) bekezdés szerint a munkáltató tehát speciális feltételek fennállása hiányában is jogosult a munkavállalót átmenetileg a munkaszerződéstől eltérő munkakörben, munkahelyen vagy más munkáltatónál foglalkoztatni, ahhoz sem működéssel összefüggő, sem egyéb gazdasági érdek létezését nem köteles a munkáltató igazolni.
A munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatás tekintetében is érvényesülniük kell azonban az általános magatartási követelményeknek. Ennek megfelelően ezt a jogintézményt sem lehet pl. a jóhiszeműség és a tisztesség, a rendeltetésszerű joggyakorlás, valamint a méltányos mérlegelés követelményével össze nem egyeztethető módon alkalmazni.
Kapcsolódó joggyakorlat
BH2010. 195.
Az Mt. – ellentétben a korábbi Mt. 83/A. § (2) bekezdésével – nem írja elő különös rendelkezésként az arányosság követelményét, az Mt. 6. § (3) bekezdése ugyanakkor általánosságban teszi a munkáltató kötelezettségévé a munkavállaló érdekeinek méltányos mérlegelés alapján való figyelembe vételét, s előírja, hogy a teljesítés módjának egyoldalú meghatározása nem okozhat aránytalan sérelmet a munkavállalónak. E követelmény nem önmagában a sérelem, csupán az aránytalan sérelem okozását tilalmazza.
Kapcsolódó joggyakorlat
EBH2008. 1897., BH2010. 195.
A tananyag az ÁROP-2.2.16-2012-2012-0005 "A bírósági szervezetrendszer jogalkalmazásának javítása az ítélkezési tevékenység hatékonyságának fokozása érdekében" projekt keretében valósult meg.