Vissza az előzőleg látogatott oldalra (nem elérhető funkció)Vissza a modul kezdőlapjáraUgrás a tananyag előző oldaláraUgrás a tananyag következő oldaláraFogalom megjelenítés (nem elérhető funckió)Fogalmak listája (nem elérhető funkció)Oldal nyomtatása (nem elérhető funkció)Oldaltérkép megtekintéseSúgó megtekintése

4.2. A munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatás

4.2.5. A munkaszerződéstől eltérő munkakörben történő foglalkoztatás

Az Mt. 53. § (1) bekezdése alapján munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatás keretében a munkáltató a munkaszerződésben meghatározott munkakörtől eltérő feladatok elvégzésére is utasíthatja a munkavállalót. Noha erről az Mt. kifejezetten nem szól, ez az ideiglenes változás egyúttal a foglalkoztatás egyéb jellemzőire – így pl. elvileg a munkavállaló munkáltatói szervezetben elfoglalt helyére - is kihatással lehet.

Az Mt. 53. § (5) bekezdése kimondja, hogy a munkavállaló a munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatás esetén – így az eltérő munkakörben történő foglalkoztatás során is – az ellátott munkakörre előírt, de legalább a munkaszerződése szerinti alapbérre jogosult. A munkavállalót tehát az általa ténylegesen ellátott munkakör szerint illeti meg a díjazás, ha azonban ez utóbbi alacsonyabb összegű, mint a munkaszerződés szerinti alapbér, a munkavállaló ekkor sem kerülhet hátrányosabb helyzetbe, így a munkaszerződésben rögzített alapbérére továbbra is jogosult lesz.

Míg a korábbi Mt. részletesen foglalkozott az eredeti munkakör helyett ellátott munkakörre irányadó díjazáson túlmenően az eredeti munkakör mellett ellátott más munkakörbe tartozó feladatok ellátásával is – előírva bizonyos esetekben az arányosítást, illetve az ún. helyettesítési díj alkalmazását [korábbi Mt. 83/A. § (6)-(7) bek.] -, addig a hatályos szabályozás ezt mellőzi. A helyettesítési díj fizetésének kötelezettségét tehát az Mt. nem írja elő.

Fontos

Az Mt. 53. § (5) bekezdésétől kollektív szerződés a munkavállaló hátrányára és javára is, a felek megállapodása csak a munkavállaló javára térhet el (Mt. 57. §).

Megjegyzés

Kapcsolódó joggyakorlat

EBH1999. 52., BH2009. 306.

Vissza a tartalomjegyzékhez

Fel a lap tetejére Ugrás a tananyag előző oldalára Ugrás a tananyag következő oldalára

A tananyag az ÁROP-2.2.16-2012-2012-0005 "A bírósági szervezetrendszer jogalkalmazásának javítása az ítélkezési tevékenység hatékonyságának fokozása érdekében" projekt keretében valósult meg.

Magyary Program logó
Új Széchenyi terv
A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszirozásával valósul meg.