Az Mt. 54. § (2) bekezdése szerint a munkavállaló megtagadhatja az utasítás teljesítését, ha annak végrehajtása munkaviszonyra vonatkozó szabályba ütközik, vagy a munkavállaló életét, testi épségét vagy egészségét közvetlenül és súlyosan veszélyeztetné. Ezekben az esetekben a munkavállaló mérlegelhet: megtagadja az utasítás vagy végrehajtja azt.
Amennyiben az utasítás jogszabályba, kollektív szerződés, üzemi megállapodás rendelkezésébe vagy az egyeztető bizottság Mt. 293. §-a szerinti határozatába ütközik, azt a munkavállaló jogszerűen tagadhatja meg. Ha a munkavállaló mégis akként dönt, hogy a munkaviszonyra vonatkozó szabályba ütköző utasítást végrehajtja, ez önmagában nem változtat azon a tényen, hogy az utasítás egyébként jogellenes [ld. Mt. 15. § (3) bek., 27. § (1) bek.].
A munkavállaló – szintén munkaviszonyra vonatkozó szabályba ütközés miatt – megtagadhatja az utasítást akkor is, ha a munkavállaló kérése ellenére a munkáltató az Mt. 22. § (1) bekezdésével ellentétesen nem foglalja azt írásba.
A munkaviszonyra vonatkozó szabály fogalmát szélesen kell értelmezni, így az alatt nemcsak a szűk értelemben vett munkajogi jogszabályokat, hanem egyéb olyan jogszabályokat is érteni kell, amelyek a munkaviszony teljesítése során relevánsak lehetnek (így pl. a Ptk., a társadalombiztosítással összefüggő jogszabályok, a Btk., a szabálysértési jogszabályok, az adott szakmára vagy hivatásra vonatkozó speciális jogszabályi rendelkezések). Noha a munkavállaló nem köteles megtagadni a munkáltató azon utasítását, amellyel bűncselekményt vagy szabálysértést követne el, ebben az esetben azonban mindig fennáll a lehetősége, hogy mérlegeljen és megtagadja azt.
A munkavállaló büntetőjogi, illetve szabálysértési felelőssége vonását nem érinti önmagában az, hogy az adott cselekményt munkáltatói utasításra követte el.
A munkavállaló megtagadhatja az utasítás teljesítését abban az esetben is, ha az saját életét, testi épségét vagy egészségét közvetlenül és súlyosan veszélyeztetné [ld. még az Mvt. 63. § (1) bek.]. E rendelkezéssel összefüggésben utalni kell arra, hogy noha egyes munkakörök eleve bizonyos kockázat-, illetve veszélyvállalással járnak, ez azonban nem változtat azon az általános munkáltatói kötelezettségen, miszerint a munkavállalót csak olyan munkára lehet alkalmazni, amely testi alkatára vagy fejlettségére tekintettel rá hátrányos következményekkel nem járhat [Mt. 51. § (3) bek.].
Az Mt. 54. § (2) bekezdésétől kollektív szerződés a munkavállaló hátrányára és javára is, a felek megállapodása csak a munkavállaló javára térhet el (Mt. 57. §).
Kapcsolódó joggyakorlat
EBH2004. 1153., BH2008. 97.
A tananyag az ÁROP-2.2.16-2012-2012-0005 "A bírósági szervezetrendszer jogalkalmazásának javítása az ítélkezési tevékenység hatékonyságának fokozása érdekében" projekt keretében valósult meg.