Vissza az előzőleg látogatott oldalra (nem elérhető funkció)Vissza a modul kezdőlapjáraUgrás a tananyag előző oldaláraUgrás a tananyag következő oldaláraFogalom megjelenítés (nem elérhető funckió)Fogalmak listája (nem elérhető funkció)Oldal nyomtatása (nem elérhető funkció)Oldaltérkép megtekintéseSúgó megtekintése

4.1. A munkaviszonyból származó alapvető kötelezettségek

4.1.2. A munkavállaló költségeinek megtérítése

Az Mt. 51. § (2) bekezdés értelmében a munkáltató köteles a munkavállalónak megtéríteni azt a költségét, amely a munkaviszony teljesítésével indokoltan merült fel. Általános szabály szerint tehát a munkáltató viseli a munkaviszony teljesítésével kapcsolatos, így pl. a munkavégzés tárgyi feltételekkel, a munkaeszközökkel, a munkavégzés helyének biztosításával összefüggő költségeket. E körben különös jelentőséggel bír a felek együttműködési kötelezettsége, valamint a jóhiszeműség és a tisztesség elve.

A Kormány rendeleti felhatalmazása alapján szabályozhatja a munkavállaló munkaviszonnyal összefüggő költségeinek megtérítésére vonatkozó kérdéseket. E körben utalunk a munkába járással kapcsolatos utazási költségtérítésről szóló 39/2010. (II. 26.) Korm. rendeletre, valamint a belföldi hivatalos kiküldetést teljesítő munkavállaló élelmezési költségtérítéséről szóló 278/2005. (XII. 20.) Korm. rendeletre.

Nem kizárt, hogy a költségek megtérítése mellett a munkavállaló pl. a károk megelőzése érdekében megelőlegezzen bizonyos költségeket (pl. egy elromlott zár kicserélése). A károk megelőzése érdekében a munkavállaló nem tesz feltétlenül eleget ez irányú kötelezettségének, ha a károk előidézésére alkalmas hiányosságokat jelenti. A munkavállalónak is kötelessége ugyanis a váratlan, halasztást nem tűrő és az anyagi erejét meg nem haladó beszerzés vagy a kisebb munkák elvégzése.

Példa

Mindig az eset összes körülményeitől függően kell elbírálni: elvárható-e a munkavállalótól, hogy a munkáltató érdekében a költségek előlegezése mellett intézkedjék (MK 26.).

Fontos

Az Mt. 51. § (2) bekezdésétől kollektív szerződés a munkavállaló hátrányára és javára is, a felek megállapodása csak a munkavállaló javára térhet el (Mt. 57. §).

Vissza a tartalomjegyzékhez

Fel a lap tetejére Ugrás a tananyag előző oldalára Ugrás a tananyag következő oldalára

A tananyag az ÁROP-2.2.16-2012-2012-0005 "A bírósági szervezetrendszer jogalkalmazásának javítása az ítélkezési tevékenység hatékonyságának fokozása érdekében" projekt keretében valósult meg.

Magyary Program logó
Új Széchenyi terv
A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszirozásával valósul meg.