A hatályos szabályozás a korábbi Mt.-vel azonos módon rendelkezik a határozatlan idejű munkaviszony munkáltató általi felmondásának lehetséges eseteiről: nem taxatíve, hanem csupán keretszerűen, összefoglaló jelleggel határozza meg a felmondási okokat. A munkáltatói felmondás valamennyi szóba jöhető okát lehetetlen lenne felsorolni, mindig az eset összes körülménye ismeretében lehet eldönteni, hogy egy konkrét helyzet jogszerű alapjául szolgálhat-e a felmondásnak.
A felmondást tartalmazó jognyilatkozatban azonban – az okcsoportok keretein belül – meg kell jelölni a konkrét indokokat, és nem elegendő az Mt. rendelkezéseinek puszta megismétlése.
Az Mt. 66. § (2) bekezdése az okokat három nagyobb okcsoportra bontja:
E rendelkezésektől kollektív szerződés és a felek megállapodása csak a munkavállaló javára térhet el [Mt. 85. § (2) bek. b) pont].
Megjegyezzük, az Mt. 220. § (1) bekezdése a munkaerő-kölcsönzéssel kapcsolatosan kimondja, hogy az Mt. 66. § (2) bekezdése alkalmazásában a kölcsönbeadó működésével összefüggő oknak minősül a kikölcsönzés megszűnése.
A tananyag az ÁROP-2.2.16-2012-2012-0005 "A bírósági szervezetrendszer jogalkalmazásának javítása az ítélkezési tevékenység hatékonyságának fokozása érdekében" projekt keretében valósult meg.