A felmondás indoka lehet az ún. minőségi csere is, mely általában a munkáltató működésével kapcsolatos okok körébe tartozik, s melynek lényege, hogy a munkáltató a munkaviszony létesítését követően beállott objektív változás következtében a meglévő munkavállalója helyett a munkaköri feladatok eredményesebb vagy magasabb szintű ellátása érdekében az általa meghatározott képzettségek, képességek, illetve szakmai tapasztalat birtokában lévő munkavállalót kíván foglalkoztatni.
Önmagában az, hogy a munkavállaló kifogás nélkül ellátta a munkakörét a meglévő képzettsége birtokában, még nem zárja ki a minőségi csere lehetőségét. A minőségi csere célszerűsége nem, de az vizsgálható, hogy a minőségi csere indoka az adott munkakör ellátása szempontjából okszerű-e, illetőleg a munkáltató eljárása megfelel-e a jóhiszemű és tisztességes eljárás követelményének (EBH1999. 45.).
Minőségi cserével indokolt munkáltatói felmondás esetén a munkáltató döntési körébe tartozik annak meghatározása, hogy számára milyen szempontok alapján, miként valósul meg az érintett munkakör eltérő (magasabb) színvonalú ellátása (EBH2003. 968.).
Ha a munkavállaló vitatja a minőségi cserére alapított felmondás jogszerűségét, a munkáltatónak kell bizonyítania, hogy a munkakörre vonatkozó képesítési előírásokat, valamint azt, hogy az új munkavállaló milyen képesítéssel rendelkezik, és a felmondással érintett munkavállaló hogyan végezte a munkáját.
Kapcsolódó joggyakorlat
BH1992. 536., BH1998. 555., BH2000. 30., BH2001. 86., BH2003. 87.,
A tananyag az ÁROP-2.2.16-2012-2012-0005 "A bírósági szervezetrendszer jogalkalmazásának javítása az ítélkezési tevékenység hatékonyságának fokozása érdekében" projekt keretében valósult meg.