Vissza az előzőleg látogatott oldalra (nem elérhető funkció)Vissza a modul kezdőlapjáraUgrás a tananyag előző oldaláraUgrás a tananyag következő oldaláraFogalom megjelenítés (nem elérhető funckió)Fogalmak listája (nem elérhető funkció)Oldal nyomtatása (nem elérhető funkció)Oldaltérkép megtekintéseSúgó megtekintése

5.2. A munkaviszony megszüntetése

5.2.5. Felmondási tilalmak

5.2.5.1. A felmondási tilalmak esetei

Az Mt. 65. § (3) bekezdése értelmében a munkáltató nem szüntetheti meg felmondással a munkaviszonyt

Funkcióját tekintve a felmondási tilalmak közé sorolható az Mt. 75. § (1) bekezdésében szabályozott tényállás is, melynek értelmében a munkáltató a csoportos létszámcsökkentésre vonatkozó döntéséről szóló tájékoztatást követően legalább harminc napig nem közölheti a felmondást, valamint a határozott idejű munkaviszony azonnali hatályú felmondását [Mt. 79. § (1) bek. b) pont]. Az e tilalom ellenére közölt felmondás, illetve az említett azonnali hatályú felmondás jogellenes [Mt. 75. § (3) bek.].

5.2.5.1.1. Várandósság, szülési szabadság

A korábbi Mt. a várandósság fogalma helyett a terhesség kifejezést használta. A felmondási tilalmak Mt. 65. § (3) bekezdés a) pontjában szabályozott ezen esete azonban nem csak az elnevezésében különbözik. Az Mt. 65. § (5) bekezdése ugyanis kimondja, hogy a várandósságra a munkavállaló csak akkor hivatkozhat, ha erről a munkáltatót a felmondás közlését megelőzően tájékoztatta.

Példa

A korábbi Mt. hatálya alatt követett bírói gyakorlat a terhességet objektív jellegű felmondási tilalomnak tekintette.

Ez alapján a felmondás akkor is jogellenes volt, ha arról sem a munkavállalónak, sem a munkáltatónak nem volt tudomása a felmondás közlésének időpontjában (EBH2005. 1242., BH2004. 521., BH2005. 366.).

Az Mt. 65. § (3) bekezdés b) pontja szerint a munkáltató nem mondhat fel a munkavállaló szülési szabadságának időtartama alatt sem (Mt. 127. §).

5.2.5.1.2. Az emberi reprodukciós eljárás

Az Mt. 65. § (3) bekezdés e) pontja értelmében a nő munkavállaló felmondási tilalom alatt áll a jogszabály szerinti, az emberi reprodukciós eljárással összefüggő kezelésének, de legfeljebb ennek megkezdésétől számított hat hónap tartama alatt.

Az emberi reprodukciós eljárásra vonatkozó rendelkezéseket az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény 166-169. §-a, valamint az emberi reprodukcióra irányuló különleges eljárások végzésére vonatkozó, valamint az ivarsejtekkel és embriókkal való rendelkezésre és azok fagyasztva tárolására vonatkozó részletes szabályokról szóló 30/1998. (VI. 24.) NM rendelet tartalmazza.

A korábbi Mt. 90. § (1) bekezdés d) pontjától eltérően a hatályos szabályozás értelmében az emberi reprodukciós eljárás során a védelem kizárólag a nő munkavállalót illeti meg, és már őt sem a kezelés teljes tartamára, hanem csak az eljárás megkezdésétől számított hat hónapig.

Megjegyzés

Az Mth. 7. § (4) bekezdése értelmében az Mt. hatálybalépését megelőzően megkezdett emberi reprodukciós eljárással összefüggő kezelés alatt álló munkavállalót a védelem a kezelés tartamára, de legfeljebb 2012. december 31. napjáig illette meg.

A munkavállaló csak akkor hivatkozhat az emberi reprodukciós eljárással összefüggő kezelés alapján fennálló védelemre, ha erről a felmondás közlését megelőzően tájékoztatta a munkáltatót [Mt. 65. § (5) bek.].

Vissza a tartalomjegyzékhez

Fel a lap tetejére Ugrás a tananyag előző oldalára Ugrás a tananyag következő oldalára

A tananyag az ÁROP-2.2.16-2012-2012-0005 "A bírósági szervezetrendszer jogalkalmazásának javítása az ítélkezési tevékenység hatékonyságának fokozása érdekében" projekt keretében valósult meg.

Magyary Program logó
Új Széchenyi terv
A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszirozásával valósul meg.