Az Mt. – a korábbi Mt. általánosan megengedő szabályával ellentétben – csak szűk körben ad lehetőséget az eredeti munkakörbe történő visszahelyezésre.
A munkaviszony helyreállítására kizárólag a törvényben felsorolt – a jogalkotó által kirívóan súlyosnak ítélt – jogsértések esetében van mód.
Megjegyzendő azonban, hogy a munkaviszony helyreállítására vonatkozó rendelkezésektől kollektív szerződés és a felek megállapodása csak a munkavállaló javára térhet el [Mt. 85. § (2) bek. f) pont], azaz a törvényben rögzített esetkört bővítheti.
Az Mt. 83. §-a értelmében a munkavállaló kérelmére a bíróság a munkaviszonyt helyreállítja, ha a munkaviszony megszüntetése:
A felsorolt esetekben egyedül a munkavállaló kérelmétől függ a munkaviszony helyreállítása. Ha a bíróság megállapítja a nevesített jogsértések valamelyikét, és a munkavállaló kéri a munkaviszony helyreállítását, a bíróság nem mérlegelhet, a kérelem alapján köteles elrendelni a munkaviszony helyreállítását. Ellentétben a korábbi Mt. rendelkezéseivel a munkáltató nem kérheti, hogy a bíróság tekintsen el az eredeti munkakörbe való visszahelyezéstől – még akkor sem, ha egyébként a munkavállaló további foglalkoztatása tőle nem elvárható.
A munkavállaló a munkaviszony helyreállítása esetén is követelheti a munkáltatótól a munkaviszony jogellenes megszüntetésével összefüggő kárát.
A tananyag az ÁROP-2.2.16-2012-2012-0005 "A bírósági szervezetrendszer jogalkalmazásának javítása az ítélkezési tevékenység hatékonyságának fokozása érdekében" projekt keretében valósult meg.