Vissza az előzőleg látogatott oldalra (nem elérhető funkció)Vissza a modul kezdőlapjáraUgrás a tananyag előző oldaláraUgrás a tananyag következő oldaláraFogalom megjelenítés (nem elérhető funckió)Fogalmak listája (nem elérhető funkció)Oldal nyomtatása (nem elérhető funkció)Oldaltérkép megtekintéseSúgó megtekintése

5.3. A munkaviszony jogellenes megszüntetése és jogkövetkezményei

5.3.2. A munkaviszony jogellenes megszüntetése a munkavállaló által

5.3.2.2. A munkaviszony munkavállaló általi jogellenes megszüntetésének jogkövetkezményei

Az Mt. 84. § (1) bekezdése értelmében, ha a munkavállaló a munkaviszonyát jogellenesen szüntette meg, köteles a munkavállalói felmondás esetén irányadó felmondási időre járó távolléti díjnak megfelelő összeget megfizetni.

Az Mt. 69. § (1) bekezdése alapján e szankció általában a munkavállaló harminc napra járó távolléti díjával egyenlő.

Fontos

A felek, illetve kollektív szerződés ennél hosszabb felmondási időt is megállapíthat [Mt. 69. § (3) bek., 85. § (3) bek.], így amennyiben ez eltérés alapján a munkavállalóra irányadó felmondási idő hosszabb, a munkavállalóra alkalmazandó szankciós összeget is ez alapján kell meghatározni.

Az Mt. 85. § (2) bekezdése értelmében a munkavállaló, ha a határozott tartamú munkaviszonyát szünteti meg jogellenesen, a határozott időből még hátralévő időre járó, de legfeljebb háromhavi távolléti díjnak megfelelő összeget köteles megfizetni [Mt. 84. § (2) bek.].

Az Mt. 209. § (5) bekezdése a fentiekben bemutatott általános szabályoktól eltérő szigorúbb rendelkezése kimondja, hogy vezető munkaviszonyának jogellenes megszüntetése esetén egységesen tizenkét havi távolléti díjnak megfelelő összeget köteles megfizetni.

Az Mt. 84. § (1)-(2) bekezdésében, valamint 209. § (5) bekezdésében meghatározott átalánykompenzáció akkor is megilleti a munkáltatót, ha a munkavállaló a jogellenes megszüntetéssel nem okoz kárt.

Az Mt. 84. § (3) bekezdése alapján a munkáltató ezen túlmenően a meghatározott mértéket – vagyis az átalánykompenzáció összegét – meghaladó kárának megtérítését is követelheti, ám az együttesen érvényesített kártérítés nem haladhatja meg a munkavállaló tizenkét havi távolléti díjának összegét. A munkáltató által érvényesített kártérítés tekintetében az általános szabályok alkalmazandók, azaz a kártérítési felelősség feltételeinek fennállását, a kárt és az okozati összefüggést a munkáltatónak kell bizonyítania (Mt. 179. §)

Fontos

Az Mt. 84. §-ában foglalt rendelkezésektől kollektív szerződés a munkavállaló hátrányára és javára is, a felek megállapodása pedig csak a munkavállaló javára térhet el. Az Mt. 209. § (5) bekezdésétől a vezető állású munkavállaló és a munkáltató közötti megállapodás szabadon eltérhet, kollektív szerződés azonban erről a kérdésről nem rendelkezhet, mivel annak hatálya a vezetőre nem terjedhet ki [Mt. 209. § (2) bek.].

Vissza a tartalomjegyzékhez

Fel a lap tetejére Ugrás a tananyag előző oldalára Ugrás a tananyag következő oldalára

A tananyag az ÁROP-2.2.16-2012-2012-0005 "A bírósági szervezetrendszer jogalkalmazásának javítása az ítélkezési tevékenység hatékonyságának fokozása érdekében" projekt keretében valósult meg.

Magyary Program logó
Új Széchenyi terv
A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszirozásával valósul meg.