A munkaviszony megszüntetésére sor kerülhet a felek egyoldalú és kétoldalú jognyilatkozata alapján.
Egyoldalú jognyilatkozat alapján szűnik meg a munkaviszony a felmondás és az azonnali hatályú felmondás esetében. A felmondás a felmondási idő elteltét követően szünteti meg a munkaviszonyt, az azonnali hatályú felmondás esetében a megszűnés a jognyilatkozat közlésével egyidejűleg, azonnali hatállyal következik be. Lényeges változás, hogy a korábbi Mt.-től eltérően felmondással nemcsak a határozatlan idejű, hanem a határozott tartamú munkaviszonyt is megszüntethető. A felek kétoldalú – kölcsönös és egybehangzó – akaratnyilatkozataikkal is megszüntethetik a munkaviszonyt (közös megegyezés).
A megszüntetés rendszerében a tartalmi változásokon felül lényeges terminológiai módosítások is történtek. A korábbi Mt. által szabályozott rendes felmondás jogintézményét a felmondás, a rendkívüli felmondást az indokoláshoz kötött azonnali hatályú felmondás váltotta fel. Az Mt. a próbaidő alatti azonnali hatályú megszüntetést az azonnali hatályú felmondás egyik eseteként szabályozza, a korábbi Mt. 88. § (2) bekezdésében szabályozott jogintézmény megfelelője pedig az Mt. 79. § (2) bekezdésében szabályozott – immáron külön is nevesített – azonnali hatályú felmondás.
Az Mt. 64. § (1) bekezdése taxatív módon sorolja fel a munkaviszony-megszüntetés jogcímeit: a közös megegyezést, a felmondást, az azonnali hatályú felmondást.
Az Mt. az azonnali hatályú felmondásnak három esetét ismeri: az indokoláshoz kötött azonnali hatályú felmondást, az indokolás nélküli próbaidő alatti azonnali hatályú felmondást, valamint a határozott idejű munkaviszony munkáltató általi indokolás nélküli azonnali hatályú felmondását (Mt. 78-79. §).
Noha erre nem utal az Mt. 64. §-a, szükséges említést tenni e körben az érvénytelen megállapodás alapján létrejött jogviszony azonnali hatályú megszüntetéséről is. Az érvénytelen megállapodás alapján létrejött jogviszonyt – ha az Mt. eltérően nem rendelkezik – a munkáltató köteles haladéktalanul, azonnali hatállyal megszüntetni, feltéve, hogy az érvénytelenség okát a felek nem hárítják el [Mt. 29. § (1) bek.].
A tananyag az ÁROP-2.2.16-2012-2012-0005 "A bírósági szervezetrendszer jogalkalmazásának javítása az ítélkezési tevékenység hatékonyságának fokozása érdekében" projekt keretében valósult meg.