Vissza az előzőleg látogatott oldalra (nem elérhető funkció)Vissza a modul kezdőlapjáraUgrás a tananyag előző oldaláraUgrás a tananyag következő oldaláraFogalom megjelenítés (nem elérhető funckió)Fogalmak listája (nem elérhető funkció)Oldal nyomtatása (nem elérhető funkció)Oldaltérkép megtekintéseSúgó megtekintése

5.4. Csoportos létszámcsökkentés

5.4.7. Az állami foglalkoztatási szerv tájékoztatása

A munkáltató két alkalommal köteles az állami foglalkoztatási szervet tájékoztatni: a döntést megelőzően és a döntés után.

Az Mt. 74. § (1) bekezdése előírja, hogy a munkáltató köteles az állami foglalkoztatási szervet írásban tájékoztatni a csoportos létszámcsökkentésre vonatkozó szándékáról, valamint az azzal kapcsolatos – Mt. 72. § (2) bekezdésében meghatározott – adatokról és körülményekről. Az értesítés másolatát az üzemi tanácsnak is át kell adni. A munkáltató ezen túlmenően az Mt. 74. § (2) bekezdése alapján köteles az állami foglalkoztatási szervet – a felmondás vagy a határozott idejű munkaviszony indokolás nélküli azonnali hatályú felmondása [Mt. 79. § (1) bek. b) pont] közlését megelőzően legalább harminc nappal – írásban tájékoztatni a csoportos létszámcsökkentésre vonatkozó döntéséről. Ennek során köteles közölni a létszámcsökkentéssel érintett munkavállaló azonosító adatait, munkakörét, valamint szakképzettségét.

5.4.8. A munkavállalók tájékoztatása a csoportos létszámcsökkentésről

Az Mt. 75. § (1) bekezdése előírja, hogy a munkáltató a csoportos létszámcsökkentésre vonatkozó döntéséről az érintett munkavállalót a felmondás vagy a határozott idejű munkaviszony indokolás nélküli azonnali hatályú felmondása [Mt. 79. § (1) bek. b) pont] közlését megelőzően legalább harminc nappal írásban köteles tájékoztatni. A tájékoztatást meg kell küldeni az üzemi tanácsnak és az állami foglalkoztatási szervnek is. A korábbi bírói gyakorlattal egyezően nem áll fenn az előzetes tájékoztatási kötelezettség, ha a munkavállaló munkaviszonya a munkáltató által kezdeményezett közös megegyezéssel szűnik meg.

A felmondás és a határozott idejű munkaviszony azonnali hatályú felmondása csak az említett tájékoztatást követő harminc nap elteltét követően közölhető jogszerűen. Az Mt. 75. § (3) bekezdése ugyanis kimondja, hogy az Mt. 75. § (1) bekezdésben foglaltak megszegésével közölt felmondás – ideértve a határozott idejű munkaviszony azonnali hatályú felmondását is – jogellenes. Fontos változás, hogy a korábbi Mt. csak a harminc nap lejártát megelőzően közölt felmondás tekintetében mondta ki a jogellenességet, az új szabályozás azonban a határozott idejű munkaviszony azonnali hatályú felmondását is e körbe sorolta.

A tájékoztatás időpontjának a felmondási tilalmak, illetve a felmondási korlátozások alkalmazása szempontjából is kiemelkedő szerepe van. Az Mt. 65. § (4) bekezdése értelmében a felmondási tilalom alkalmazása szempontjából csoportos létszámcsökkentés esetén a 75. § (1) bekezdés szerinti tájékoztatás közlésének időpontja az irányadó. Az Mt. 68. § (3) bekezdésében szabályozott felmondási korlátozások csak abban az esetben vehetők figyelembe, ha azok már az Mt. 75. § (1) bekezdésben előírt tájékoztatás közlésének időpontjában is fennálltak. Ha tehát az előzetes tájékoztatás az Mt. 68. § (3) bekezdésében szabályozott időszakra esik, a felmondási idő csak a korlátozást eredményező időszak megszűnését követően kezdődhet el.

Megjegyzés

Kapcsolódó joggyakorlat

EBH1999. 146., BH2000. 75., BH1995. 130., BH1996. 401.

Vissza a tartalomjegyzékhez

Fel a lap tetejére Ugrás a tananyag előző oldalára Ugrás a tananyag következő oldalára

A tananyag az ÁROP-2.2.16-2012-2012-0005 "A bírósági szervezetrendszer jogalkalmazásának javítása az ítélkezési tevékenység hatékonyságának fokozása érdekében" projekt keretében valósult meg.

Magyary Program logó
Új Széchenyi terv
A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszirozásával valósul meg.