Vissza az előzőleg látogatott oldalra (nem elérhető funkció)Vissza a modul kezdőlapjáraUgrás a tananyag előző oldaláraUgrás a tananyag következő oldaláraFogalom megjelenítés (nem elérhető funckió)Fogalmak listája (nem elérhető funkció)Oldal nyomtatása (nem elérhető funkció)Oldaltérkép megtekintéseSúgó megtekintése

6.1. A munkaidő

6.1.4. A munkaidő beosztása

6.1.4.8. Az ügyelet és a készenlét

Az ügyelet és a készenlét fogalmát az Mt. a korábbi szabályozással egyezően határozza meg, azaz a különbség a két eset között az, hogy míg a munkavállaló az ügyeletet a munkáltató által meghatározott helyen köteles eltölteni, a készenlét esetében ilyen korlátozás nem érvényesül. Az Mt. 110. § (2) bekezdése meghatározza a négy órát meghaladó ügyelet és készenlét elrendelésének feltételeit.

A készenlét elrendelése, illetve a munkavállaló elérhetőségének kikötése közötti különbség meghatározásánál változatlanul irányadó az 1540. EH-ben kifejtett azon elhatárolási szempont, miszerint ha a munkavállaló elérhetőségéhez a munkáltató nem fűz jogkövetkezményt, készenlétről nem lehet szó.

Az ügyelet tartama az Mt. 107. § d) pontja értelmében minden további feltétel nélkül rendkívüli munkaidőnek számít, ugyanez a készenlét tekintetében csak a ténylegesen végzett munkára irányadó.

Fontos

Az ügyeletre és készenlétre vonatkozó szabályoktól (Mt. 110-112. §) az általános szabály alapján a felek megállapodása, továbbá a kollektív szerződés – az Mt. 111. §-ában meghatározott és az ügyelet tartamára vonatkozó rendelkezést kivéve – a munkavállaló hátrányára is eltérhet. Ez azt jelenti, hogy minden feltétel meghatározása nélkül előírhatja a kollektív szerződés az ügyelet és készenlét elrendelésének lehetőségét, illetve a készenlét törvényes tartamára vonatkozó rendelkezésektől szabadon eltérhet.

Vissza a tartalomjegyzékhez

Fel a lap tetejére Ugrás a tananyag előző oldalára Ugrás a tananyag következő oldalára

A tananyag az ÁROP-2.2.16-2012-2012-0005 "A bírósági szervezetrendszer jogalkalmazásának javítása az ítélkezési tevékenység hatékonyságának fokozása érdekében" projekt keretében valósult meg.

Magyary Program logó
Új Széchenyi terv
A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszirozásával valósul meg.