Vissza az előzőleg látogatott oldalra (nem elérhető funkció)Vissza a modul kezdőlapjáraUgrás a tananyag előző oldaláraUgrás a tananyag következő oldaláraFogalom megjelenítés (nem elérhető funckió)Fogalmak listája (nem elérhető funkció)Oldal nyomtatása (nem elérhető funkció)Oldaltérkép megtekintéseSúgó megtekintése

6.5. A munka díjazása

6.5.1. A munkabér fogalma

A munkavállaló díjazását – a munkaviszonyra vonatkozó szabályok keretei között – a felek megállapodása szabja meg. A díjazás egyes elemei közül az Mt. az alapbérre és meghatározott feltételek esetén járó bérpótlékokra vonatkozóan tartalmaz kötelező előírásokat. (Erre nézve lásd az 1.6.5.2. és 1.6.5.3. pontokban foglaltakat.)

Az alapbért és a törvényes bérpótlékot meghaladó díjazást (prémiumot, jutalékot, illetve további ösztönzőt) a munkáltató természetesen egyoldalúan is megállapíthat, erre nézve lásd az 1.6.5.4. pontban foglaltakat.

Az Mt. nem határozza meg a munkabér fogalmát, illetve annak formáit. Az Mt. 137. § (2) bekezdésében foglalt szabály – előre kell bocsátani, hogy látszólag – általában, valamennyi esetre kiterjedően határozza meg a teljesítménybér fogalmát. Figyelemmel azonban arra, hogy e szabály az alapbér címet viselő részben található, továbbá az Mt. 138. §-ban foglalt, a teljesítménybér megállapítására vonatkozó rendelkezésekre, egyértelmű: az Mt. 137-138. §-ai kifejezetten és kizárólag csak az alapbérnek minősülő teljesítménybérről rendelkeznek.

Az előzőekben írtakra is tekintettel az Mt. vonatkozó rendelkezései a munka díjazásával kapcsolatosan kialakult korábbi bírói gyakorlatot nem érintik. Így változatlanul érvényes az ítélkezési gyakorlatban következetesen alkalmazott elv, miszerint a munkaviszonyban kikötött valamely juttatás meghatározásánál, illetve minősítésénél nem egyedül annak az elnevezése, hanem az azzal kapcsolatos összes körülmény az irányadó (54.EH). Általában az ilyen jellegű jogviták elbírálásánál az irányadó szempont az, hogy az adott juttatást a munkavállaló a munkavégzés ellenértéke címén kapta, vagy más célból (a gyakorlatban tipikusan költségtérítés címén).

Vissza a tartalomjegyzékhez

Fel a lap tetejére Ugrás a tananyag előző oldalára Ugrás a tananyag következő oldalára

A tananyag az ÁROP-2.2.16-2012-2012-0005 "A bírósági szervezetrendszer jogalkalmazásának javítása az ítélkezési tevékenység hatékonyságának fokozása érdekében" projekt keretében valósult meg.

Magyary Program logó
Új Széchenyi terv
A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszirozásával valósul meg.