Az Mt. 155. § (1) bekezdése értelmében a munkavállaló részére járó munkabért – eltérő megállapodás hiányában – utólag, legalább havonta egy alkalommal kell elszámolni.
E rendelkezéstől tehát a felek megállapodása és a kollektív szerződés is nem csak a munkavállaló javára, hanem hátrányára is eltérhet, praktikusan az elszámolási időszak mértékét hosszabbíthatja meg.
Az elszámolásra vonatkozó szabályok garanciális jellegét az adja, hogy a munkavállaló ez alapján tud meggyőződni arról, hogy a munkabérét helyesen számfejtették, és az abból történt levonások mennyiben jogszerűek. E garanciális elvet érvényesíti az Mt. 155. § (3) bekezdésében írt szabály.
Annak érdekében, hogy a munkabér kifizetése a tárgyhónapot követően mielőbb megtörténjen, a gyakorlatban tipikus, hogy az elszámolás az alapjául szolgáló időszak letelte előtt megtörténik. Ebből eredhet, hogy az elszámolás és a kifizetés közötti időszakban felmerülhetnek olyan körülmények (pl. a munkavállaló keresőképtelensége), amelyek az elszámolás módosítását indokolják. Erre az esetre tartalmaz sajátos rendelkezést az Mt. 155. § (4) bekezdése.
Az általános szabály szerint az Mt. 155-156 §-aiban foglaltaktól a felek megállapodása a munkavállaló javára, a kollektív szerződés pedig a munkavállaló javára és hátrányára is eltérhet.
A tananyag az ÁROP-2.2.16-2012-2012-0005 "A bírósági szervezetrendszer jogalkalmazásának javítása az ítélkezési tevékenység hatékonyságának fokozása érdekében" projekt keretében valósult meg.