Vissza az előzőleg látogatott oldalra (nem elérhető funkció)Vissza a modul kezdőlapjáraUgrás a tananyag előző oldaláraUgrás a tananyag következő oldaláraFogalom megjelenítés (nem elérhető funckió)Fogalmak listája (nem elérhető funkció)Oldal nyomtatása (nem elérhető funkció)Oldaltérkép megtekintéseSúgó megtekintése

6.1. A munkaidő

6.1.4. A munkaidő beosztása

6.1.4.4. Az elszámolási időszak

Az Mt. 98. §-a új jogintézményként szabályozza az elszámolási időszakot, lehetővé téve ezzel un. gördülő munkarend alkalmazását. Az elszámolási időszak – a munkaidőkerethez hasonlóan – egy hosszabb időtartam, amelynek meghatározására a munkakeretre vonatkozó szabályok (Mt. 94. §) az irányadók. A munkaidőkeret és az elszámolási időszak között a lényeges eltérés az, hogy míg a munkaidőkeret statikus (stabil), addig az elszámolási időszak mobil, azaz annak számítása minden hét lejártával újra kezdődik. Az adott év január 1. és április 30. napja közötti munkaidőkeret az utolsó napján lejár, s az elszámolásnak ezzel az időponttal, az elmúlt négy hónap foglalkoztatási adataira figyelemmel kell megtörténnie. Ha ugyanerre a tartamra elszámolási időszakot határoztak meg, úgy az minden héttel meghosszabbodik, és az adott hét lejártától visszafelé számított négy hónap munkavégzési, munkaidő beosztási adatai alapján kell az elszámolást elvégezni.

Fontos

Az Mt. 98. §-ától az általános szabály alapján a felek megállapodása csak a munkavállaló javára, a kollektív szerződés viszont a munkavállaló hátrányára is eltérhet. Kérdés, hogy kiköthet-e a kollektív szerződés egy évnél hosszabb, akár több éves elszámolási időszakot. Erre jogszerű lehetőség nem látszik, ugyanis az Mt. 98. §-ának (2) bekezdése kifejezetten visszautal az Mt. 94. §-ára, amely a munkaidőkeret leghosszabb tartamát egy évben engedi megállapítani.

Vissza a tartalomjegyzékhez

Fel a lap tetejére Ugrás a tananyag előző oldalára Ugrás a tananyag következő oldalára

A tananyag az ÁROP-2.2.16-2012-2012-0005 "A bírósági szervezetrendszer jogalkalmazásának javítása az ítélkezési tevékenység hatékonyságának fokozása érdekében" projekt keretében valósult meg.

Magyary Program logó
Új Széchenyi terv
A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszirozásával valósul meg.