Az új Ptk. Hatodik Könyve önálló címben szabályozza a biztosítéki szerződéseket, a kezességi és a garanciaszerződést. A régi Ptk. a kezességet és a bankgaranciát a szerződést biztosító mellékkötelezettségek között szabályozta, rendszertani elhelyezésüket a biztosítéki cél határozta meg. Az új Ptk. ezzel szemben az egyes szerződések között helyzete el a kezességi szerződést is, tekintettel arra, hogy bár biztosítéki céllal jön létre, önálló szerződéses jogviszonyt hoz létre a jogosult és a biztosítékot nyújtó személy között.
6:416. § [Kezességi szerződés]
(1) Kezességi szerződéssel a kezes kötelezettséget vállal a jogosulttal szemben, hogyha a kötelezett nem teljesít, maga fog helyette a jogosultnak teljesíteni.
(2) Kezesség egy vagy több, fennálló vagy jövőbeli, feltétlen vagy feltételes, meghatározott vagy meghatározható összegű pénzkövetelés vagy pénzben kifejezhető értékkel rendelkező egyéb kötelezettség biztosítására vállalható.
(3) A szerződést írásba kell foglalni.
A Ptk. 6:416. §-ának (1) bekezdése a kezesi szerződés lényeges tartalmi elemeit határozza meg. A régi Ptk. 272. § (1) bekezdése szerint: Kezességi szerződéssel a kezes arra vállal kötelezettséget, hogy amennyiben a kötelezett nem teljesít, maga fog helyette a jogosultnak teljesíteni. A kezességi szerződés fogalma és lényeges tartalmi elemei az új Ptk.-ban sem változtak.
A Ptk. 6:416. §-ának (1) bekezdése alapján a kezességi szerződés alanyai a kezes és a jogosult. A biztosított követelés kötelezettje, akinek teljesítéséért a kezes kezességet vállal, a kezességi szerződésnek nem alanya. A kezesség továbbra is a személyi biztosítékok egyik altípusa, a kezes saját személyében egész vagyonával felel más személy kötelezettsége teljesítésének az elmulasztásáért.
A Ptk. 6:416. §-ának (1) bekezdése szerint a kezességi szerződés tárgya a kezességvállalás.
A Ptk. 6:416. §-ának (1) bekezdéséből kitűnően a kezes teljesítési kötelezettsége nem feltétlen, hanem a kötelezett nem teljesítéséhez, mint feltételhez kötött.
A Ptk. 6:416. § (2) bekezdése a kezességgel biztosított követelésről rendelkezik. Ez a rendelkezés a régi Ptk.-ban nem szerepelt. A Ptk. 6:416. §-ának (2) bekezdése alapján a kezesség szolgálhat akár egy, akár több követelés biztosítására. A Ptk. javaslatának miniszteri indokolása is utal arra, hogy a kezességet nem csak egy meghatározott kötelezettségért lehet vállalni, hanem meghatározott kötelezett meghatározott jogosulttal szemben fennálló valamennyi kötelezettségének biztosítására, illetve a kötelezett és a jogosult között fennálló, meghatározott jogviszony alapján fennálló összes kötelezettség biztosítására is.
A Ptk. 6:416. §-ának (2) bekezdése alapján a kezesség szolgálhat akár már fennálló, akár jövőben keletkező kötelezettségért. Ez a régi Ptk. 272. § (1) bekezdésének szövegezéséből hiányzott, ám ezt a lehetőséget a korábbi joggyakorlat is elfogadta (BH 1994. 205.; BH 1995.108.).
A Ptk. 6:416. §-ának (2) bekezdése szerint a kezesség szolgálhat akár feltétlen, akár feltételes kötelezettségért. A régi Ptk. 272. §-ának (1) bekezdése a jogi norma szintjén erről nem rendelkezett, de az ehhez fűzött miniszteri indokolás utalt erre. A feltételes követelés kezességgel történő biztosítását ezért a korábbi joggyakorlat is elfogadta ( BH 1995.108.).
A Ptk. 6:416. §-ának (2) bekezdése a kezességgel biztosítható követelés tartalmát is meghatározza. E szerint pénzkövetelés, vagy pénzben kifejezhető értékkel rendelkező egyéb kötelezettség biztosítására vállalható csak kezesség.
A Ptk. 6:416. §-ának (2) bekezdésében foglalt meghatározás arra utal, hogy a kezes kötelezettsége a kifejezett pénztartozások körén kívül is pénzfizetésre korlátozódik, ezért kell az egyéb kötelezettségnek is pénzben kifejezhető értékkel rendelkeznie. Ezt az értelmezést támasztja alá a beszámításra való utalás is a Ptk. 6:417. §-ának (2) bekezdésében, hiszen valamely tevésre irányuló szolgáltatás esetén a beszámítás lehetősége eleve kizárt. A biztosított követelésnek tehát meghatározottnak, vagy legalább meghatározhatónak kell lennie. Ez utóbbi esetben a követelésnek az esedékesség időpontjában minden további eljárás nélkül egyértelműen meghatározhatónak kell lennie. Nem határozható meg és ezért nem biztosítható kezességgel az olyan kötelezettség, amelynek mértékét a felek esedékességkor, közös megegyezéssel állapítják meg. Meghatározható viszont a kötelezettség, ha annak mennyiségét valamely egyenérték meghatározásával az esedékességkor érvényes árfolyamon (pl. 1000 eurónak megfelelő), illetőleg kialakult piaci árra utalással határoztak meg, feltéve, hogy az utalás maga egyértelmű.
A Ptk. 6:416. §-ának (3) bekezdése a kezességi szerződés alakját határozza meg. A régi Ptk. 272. §-ának (2) bekezdése szerint kezességet csak írásban lehetett érvényesen vállalni.
A Ptk. 6:416. §-a (3) bekezdésének szövegéből az következik, hogy míg korábban csak a kezesség elvállalását tartalmazó kezesi nyilatkozatot kellett írásba foglalni, addig a jelen szabályozás szerint az írásbeliség követelménye valamennyi szerződő fél nyilatkozatára kiterjed. Az írásbeli alak érvényességi kellékei a kezességi szerződésnek, hiszen a Ptk. 6:6 §-ának (1) bekezdése úgy rendelkezik, hogy ha a jogszabály vagy a felek megállapodása a jognyilatkozatra meghatározott alakot rendel, a jognyilatkozat ebben az alakban érvényes.
A Ptk. 6:416. §-ának (3) bekezdéséhez fűzött miniszteri indokolás ennek az értelmezésnek látszólag ellentmondóan érvel: A kezesség alakszerűségére vonatkozó követelmény azonban nem a kezességi szerződésre, hanem csak a kezességvállalásra, a kezességvállaló nyilatkozatra vonatkozik, mivel az alakszerűségi követelmény a kezes védelmét célozza, a kezességvállalás terjedelmével kapcsolatos bizonyítási nehézségek elkerülését szolgálja. A normaszöveg helyes értelmezése alapján azonban mind a kezes, mind a jogosult nyilatkozatát írásba kell foglalni, ennek hiányában a kezességi szerződés az alakiság megsértése miatt érvénytelen lesz. A kezes illetve a jogosult szerződési nyilatkozata írásba foglalás hiányában a teljesítés jogosult általi elfogadásával a Ptk. 6:94. §-ának (1) bekezdése alapján a teljesített rész erejéig érvényessé teszi a szerződést, a jogosult azonban további teljesítést nem követelhet. Emiatt az a korábbi joggyakorlat, amely az írásbeli formát csak a kezes nyilatkozatára írta elő, nem tartható fenn (BH 1998. 277.; BH 1995.108.; BDT 2007.1535.; BH 1993.631.).
6:417. § [A kezesség járulékossága]
(1) A kezes kötelezettsége ahhoz a kötelezettséghez igazodik, amelyért kezességet vállalt. A kezes kötelezettsége nem válhat terhesebbé, mint amilyen elvállalásakor volt, kiterjed azonban a kötelezett szerződésszegésének jogkövetkezményeire és a kezesség elvállalása után esedékessé váló mellékkövetelésekre is.
(2) A kezes a jogosult követelésébe beszámíthatja a saját és a kötelezett ellenköveteléseit, és érvényesítheti az őt saját személyében megillető kifogásokon túl azokat a kifogásokat is, amelyeket a kötelezett érvényesíthet a jogosulttal szemben. A kezesség elvállalása után a kezessel szemben nem hatályos a kötelezettnek a kifogásról lemondó jognyilatkozata.
(3) Bírósági eljárásban nem érvényesíthető követelés kezesével szemben a követelést bírósági úton nem lehet érvényesíteni.
(4) A kötelezett ellen indult csődeljárásban biztosított fizetési haladék a kezes kötelezettségét nem érinti. A kötelezett ellen indult felszámolási vagy csődeljárásban kötött egyezség a kezes kötelezettségét nem érinti, ha a jogosult a kezest az egyezség megkötését megelőzően annak feltételeiről tájékoztatta. A tájékoztatás elmaradása esetén a kezes szabadul a kötelemből. A tájékoztatást követően a kezes jogosult a kötelezett tartozásának a teljesítésére. Teljesítés esetén a kezes a felszámolási vagy a csődeljárásban a jogosult helyébe lép.
(5) A kezes a kötelezett ellen folytatott per és végrehajtás költségeiért akkor felel, ha a keresetindítás előtt a jogosult a teljesítésre eredménytelenül szólította fel.
A Ptk. 6:417. §-a összefoglalja a kezesség járulékosságával kapcsolatos szabályokat. A kezesség járulékos kötelezettség, azaz mindig főkötelezettséget tételez fel, amelyhez igazodik. A Legfelsőbb Bíróság 1/2007. PJE határozata szerint a kezes ugyanazért a követelésért felel, mint a főadós, vele szemben a követelés jogcíme is ugyanaz, mint a főadóssal szemben. Az új Ptk. szakít ezzel a koncepcióval és a kezesi kötelezettséget elválasztja a főkötelezettségtől, továbbá elkülöníti a kezesség járulékos és másodlagos jellegét. Míg a kezességgel biztosított főkötelezettség számtalan jogcímen fennállhat, addig a kezes kötelezettségének jogcíme csak a kezességvállalás formájában nyújtott biztosítéknyújtás. A kezesség járulékos, ugyanakkor másodlagos biztosíték. Járulékossága abban áll a már kifejtettek szerint, hogy mindig főkötelezettséget tételez, míg másodlagossága azt jelenti, hogy a kezes helytállási kötelezettsége csak a főadós mulasztása esetén áll be.
Ajánlott irodalom:
A szabályozás előzménye a régi Ptk. 273. § (1) bekezdésének első valamint a (2) bekezdésének első fordulata. Ezekkel a szabályokkal megegyezően szabályozza a Ptk. 6:417. § (1) bekezdése a kezesi felelősség terjedelmét, amikor kimondja, hogy a kezes kötelezettsége ahhoz a kötelezettséghez igazodik, amelyért kezességet vállalt. A kezes kötelezettsége nem válhat terhesebbé, mint amilyen elvállaláskor volt. A Ptk. 6:417. §-a (1) bekezdésének első mondata a kezesi felelősség járulékos jellegét emeli ki, a kezes kötelezettsége a biztosított kötelezettségéhez igazodik a régi Ptk.-val összhangban.
A régi Ptk. szerint kialakult gyakorlat alapján a főadós és a kezes kötelezettsége sem volt azonos, sőt még a kezes felelősségének a jellege, illetőleg mértéke sem feltétlenül egyezett meg a főadósi kötelezettséggel. A BDT 213.2009-10. jogeset tartalma szerint a kezes kötelezettsége ahhoz a szerződéshez igazodik, amelyből eredő kötelezettségek teljesítéséért kezességet vállalt, függetlenül attól, hogy a jogosult és a főkötelezett között több szerződéses jogviszony áll fenn.
A kezesség járulékos jellegéből következik, hogy mindaddig, amíg a követelés meg nem szűnik, illetve amíg a főkötelezettel szemben bírósági úton a követelés érvényesíthető, a kezes helytállási kötelezettsége is fennáll. A kezes, sőt még a készfizető kezes sem önálló adós, a vele szembeni követelés nem a saját, hanem a főkötelezett tartozása akkor is, ha a készfizető kezes önállóan perelhető. A kezes helytállási kötelezettsége mindaddig fennáll, amíg a követelés meg nem szűnik, vagy amíg a főkötelezettel szemben bírósági úton érvényesíthető (BH 2006. 60.).
A Ptk. 6:417. § (1) bekezdésének második mondata a kezesi felelősség korlátozott jellegére utal. A régi Ptk.-val összhangban, azzal egyezően rendelkezik arról, hogy a kezes kötelezettsége nem válhat terhesebbé, mint amilyen elvállalásakor volt. E szabály helyes értelmezése szerint a jogosult és a kötelezett ugyan az alapjogviszonyt módosíthatja, ez azonban a kezesre csak akkor hathat ki, ha a módosítás a felelősségének terjedelmét nem növeli. Mérlegelés kérdése, hogy az adott körülmények között a kezes felelőssége terhesebbé vált-e vagy sem. Amikor a jogosult a kezes helyzetét a visszkereseti igény veszélyeztetésével nehezíti el, a kezes kötelezettsége nyilván terhesebbé válik, ez esetben szabadul is a kötelemből a Ptk. 6:426. §-a alapján.
A korábbi joggyakorlat szerint a kezes kötelezettsége terhesebbé vált azáltal is, hogy a határozott időre kötött biztosított szerződés (bérleti szerződés) határozatlan időtartamúvá alakult át (BH 1999. 499.).
A Ptk. 6:417 § (1) bekezdésének második mondata a kezes kötelezettségét kiterjeszti a kötelezett szerződésszegésének jogkövetkezményeire és a kezesség elvállalása után esedékessé váló mellékkötelezettségekre is. A régi Ptk. 273. § (2) bekezdéséhez fűzött miniszteri indokolás szerint ... a kezes nemcsak a kötelezettség teljesítéséért, hanem annak szerződés szerinti teljesítéséért vállalt helytállást. A szerződésszegés következményeinek elejét is veheti azzal, hogy a főkötelezett helyett ő maga teljesít. Végül figyelembe veendő, hogy a kezességnek a jogosultat biztosító szerepe s ezáltal egész jelentősége nagymértékben csökkenne, ha a szerződésszegésért való felelősség a kezest nem terhelné. A mellékkötelezettségek vonatkozásában a korlátozás a régi Ptk. 273. (2) bekezdésével összhangban továbbra is fennáll, a már esedékessé vált szolgáltatásokat a jogosult önállóan is érvényesítheti. A kezes kötelezettsége ahhoz a követeléshez igazodik, amelyért kezességet vállalt, ezért számolhatott a kezesség elvállalása után esedékessé váló mellékkövetelésekkel is. A régi Ptk. szövegezése szerinti mellékszolgáltatás helyett az új Ptk. mellékkövetelések megfogalmazást használ, ezzel is kiemelve azt a tényt, hogy a kezes kötelezettsége mindig valamely kötelezettséghez igazodik.
A Ptk. 6:417. §-ának (2) bekezdése a régi Ptk. 273. §-a (1) bekezdésének második fordulatához képest jóval részletesebben szabályozza a kezes beszámítási jogát és az általa előterjeszthető kifogásokat. Ez alapján a kezesnek joga van arra, hogy a kötelezettségét beszámítás útján teljesítse (6:49. § (1) bekezdés), méghozzá nem csak a saját, hanem a kötelezett követeléseinek beszámításával is.
A Ptk. 6:417. §-ának (2) bekezdése alapján a kezest az őt a jogosulttal szemben a személyében megillető kifogásokon kívül megilletik mindazok a kifogások, amelyek a kötelezettet a kezesség elvállalásakor megillették. Így a sortartási kifogáson kívül megilleti őt az érvénytelenségi kifogás is.
A kötelezett kifogási tekintetében fennálló érvénytelenségi kifogás előterjesztéséhez való joga nem szűnik meg a kezesnek azáltal, hogy a kötelezett a kezesség elvállalását követően lemondott a kifogásolási jogáról. Ugyanez vonatkozik a kötelezettnek a jogosulttal szemben fennálló beszámítási jogára is. E vonatkozásban tehát nem érvényesül a járulékosság.
A Ptk. 6:417. §-ának (3) bekezdése a bírósági úton nem érvényesíthető követelésért vállalt kezességet szabályozza. A régi Ptk. 273. § (3) bekezdése szerint a bírósági úton nem érvényesíthető követelés kezesével szemben a követelést bírósági úton nem lehet érvényesíteni. A Ptk. 6:417. §-ának (3) bekezdése lényegében megegyezik a régi Ptk. 273 §-ának (3) bekezdésével. A kezesség nem járhat azzal a következménnyel, hogy a bírósági úton nem érvényesíthető követelés a kezesség révén bírósági úton érvényesíthetővé váljon. Amennyiben a biztosított szerződés érvénytelen, az ebből eredő kötelezettségért vállalt kezességet sem lehet érvényesíteni, mivel ebben az esetben a kezességi szerződés is érvénytelen.
A Ptk. 6:417. § (3) bekezdésének a biztosított követelés elévülése, illetve az elévült követelésért vállalt kezesség esetén van a legnagyobb gyakorlati jelentősége. Ha a követelés azért nem érvényesíthető bírósági úton, mert az elévült, ezt hivatalból nem lehet figyelembe venni, csak a kezes kérelmére. Ilyen esetben tehát a keresetlevél idézés kibocsátása nélküli elutasításának nincs helye és a fizetési meghagyás kibocsátása sem tagadható meg. A készfizető kezes a kötelezettel szemben beállott elévülésre azonban nem hivatkozhat, ha egyébként vele szemben az elévülés megszakadt, vagy kötelezetti késedelembe esett, mielőtt a kötelezettel szemben az elévülés beállt volna. Amennyiben a biztosított követelés elévülése a jogosult hibájából következett be, úgy a kezes a Ptk. 6:426. §-a értelmében a kötelezettsége alól felszabadul.
A Ptk. ezen új szabályának nincs előzménye a korábbi Ptk. normaszövegében. A Ptk. 6:417. §-a (4) bekezdésének első mondata szerint a kötelezett ellen indult csődeljárásban biztosított fizetési haladék a kezes kötelezettségét nem érinti, a készfizető kezessel szemben a követelést tehát az eredeti esedékesség időpontja szerint lehet érvényesíteni.
A Ptk. 6:417. §-a (4) bekezdésének második és harmadik mondata a kötelezett ellen indult felszámolási vagy csődeljárásban kötött egyezség kezességre gyakorolt hatását szabályozza. A főszabály szerint az egyezség a kezes kötelezettségét nem érinti, ha a jogosult a kezest az egyezség megkötését megelőzően annak feltételeiről tájékoztatta. A tájékoztatás elmaradása esetén a kezes szabadul a kötelemből. A tájékoztatásnak tehát fontos joghatása van. Egyrészről a tájékoztatás elmaradása esetén a kezes szabadul a kötelemből, másrészről a tájékoztatást követően a kezes jogosult a kötelezett tartozásának a teljesítésére. Teljesítés esetén pedig jogszabályon alapuló jogutódlás történik, a kezes a felszámolási vagy csődeljárásban a jogosult helyébe lép. Ez lehetővé teszi a kezes számára egyrészről azt, hogy az egyezség megkötésében ezen eljárások keretében részt vegyen, másrészről pedig azt, hogy az esetlegesen ránézve hátrányos egyezségi feltételeket a maga javára változtassa meg.
A Ptk. 6:417. §-ának (5) bekezdése a kötelezett ellen indított per és végrehajtás költségeiért való kezesi felelősséget szabályozza. A régi Ptk. 273. § (2) bekezdésének utolsó mondata szerint a kezes a perköltségekért és a végrehajtási költségekért csak akkor felel, ha a keresetindítás előtt őt a teljesítésre felszólították. A kezesnek ez a felelőssége az új Ptk. szerint is fennáll és abból ered, hogy a költségeket saját teljesítésével módjában állott volna elhárítani.
6:418. § [A jogosultat terhelő tájékoztatási kötelezettség]
(1) A jogosult köteles késedelem nélkül tájékoztatni a kezest a kötelezett teljesítésének elmaradásáról, a biztosított kötelezettség teljesítési határidejének változásáról és a kötelezett helyzetében beálló minden olyan változásról, amely a kezes kötelezettel szembeni megtérítési igényét hátrányosan befolyásolhatja. A tájékoztatásnak ki kell terjednie a biztosított kötelezettségnek a tájékoztatás időpontjában fennálló mértékére.
(2) Ha a kezesség a kötelezettnek egy vagy több meghatározott jogviszony alapján fennálló valamennyi kötelezettségét vagy a kötelezettnek a jogosulttal szemben fennálló valamennyi kötelezettségét biztosítja, a jogosult arról is köteles késedelem nélkül tájékoztatni a kezest, ha a biztosított kötelezettség mértéke a kezesség elvállalásakor számított vagy az utolsó tájékoztatáskor fennálló mértékéhez képest húsz százalékkal nőtt.
A Ptk. új szabályként speciális tájékoztatási kötelezettséget ír elő a jogosult számára. Ennek a régi Ptk.-ban - a feleket terhelő általános tájékoztatási kötelezettségen túlmenően - nem volt előzménye.
A Ptk. 6:418. § (1) bekezdése három esetben ír elő tájékoztatási kötelezettséget. A kötelezett teljesítésének elmaradásáról való tájékoztatás azt a célt szolgálja, hogy a kezes tisztában legyen azzal, hogy a tartozást a főadós nem teljesítette, ezáltal felkészülhessen arra, hogy a jogosult felszólítása esetén a főadós helyett teljesítsen. A biztosított kötelezettség teljesítési határidejének megváltozása szintén lényeges információ a kezes számára, hiszen arról ad felvilágosítást, hogy helytállási kötelezettségének időtartalma meddig terjed, illetve, hogy legkorábban mikor köteles majd a főadós helyett teljesíteni. A jogosult köteles tájékoztatni a kezest minden olyan változásról is, amely a kezes kötelezettel szembeni megtérítési igényét hátrányosan befolyásolja. A kezes megtérítési igénye szempontjából jelentős információ lehet például, hogy a kötelezett vagyoni helyzete romlott-e.
Annak érdekében, hogy a kezes valamennyi releváns információval rendelkezzen, a tájékoztatásnak mindhárom esetben ki kell terjednie a biztosított kötelezettségnek a tájékoztatás időpontjában fennálló mértékére is.
A Ptk. 6:418. § (2) bekezdése azokra az esetekre ír elő további tájékoztatási kötelezettséget, ha a kezesség a kötelezettnek egy vagy több meghatározott jogviszony alapján fennálló valamennyi kötelezettségét, vagy a kötelezettnek a jogosulttal szemben fennálló valamennyi kötelezettségét biztosítja. Ezekben az esetekben a kezes igényt tarthat arra az információra is, hogy mennyi aktuálisan a kötelezett tartozása. A Ptk. ezt a tájékoztatási kötelezettséget azonban korlátozza oly módon, hogy ezen az alapon a kezes tájékoztatására akkor kell sort keríteni, ha a biztosított kötelezettség mértéke a kezesség elvállalásakor számított vagy az utolsó tájékoztatáskor fennálló mértékhez képest húsz százalékkal nőtt. A szabályozás jellegéből kifolyólag a felek azonban ennél alacsonyabb vagy magasabb mértékben is kiköthetik a jogosult tájékoztatási kötelezettségét.
6:419. § [A sortartás kifogása]
A kezes mindaddig megtagadhatja a teljesítést, ameddig a jogosult nem igazolja, hogy a követelést a főkötelezettel szemben megkísérelte behajtani, de az ésszerű időn belül nem vezetett eredményre. Ez a szabály a kötelezett és a kezesek együttes perlését nem gátolja
A Ptk. 6:419. §-a a sortartás kifogását szabályozza. A régi Ptk. 274. §-ának (1) bekezdése szerint: A kezes mindaddig megtagadhatja a teljesítést, amíg a követelés a kötelezettől és az olyan kezesektől, akik őt megelőzően, reá tekintet nélkül vállaltak kezességet, behajtható. Ez a szabály a kötelezett és a kezesek együtt perlését nem gátolja. A kezesség sortartó jellege halasztó kifogás formájában érvényesül, a kezes számára a Ptk. diszpozitív szabályként biztosítja a teljesítés időleges megtagadásának a jogát.
A sortartási kifogás a kezest megillető jog, így ő jogosult eldönteni azt, hogy e kifogás lehetőségével kíván-e élni (BH 1985.153 jogeset).
A Ptk. 6:419. §-a alapján a sortartás kifogása alapján a kezes addig tagadhatja meg a teljesítést, míg a jogosult nem igazolja, hogy a követelést a főkötelezettel szemben megkísérelte behajtani, de az ésszerű időn belül nem vezetett eredményre. Ez az igazolás történhet okiratokkal, amelyek azt igazolják, hogy a behajtás eredménytelen. A Ptk. - eltérően a korábbi szabályozástól - csupán annak bizonyítását várja el a jogosulttól, hogy a követelést megkísérelte behajtani, de az ésszerű időn belül nem vezetett eredményre. Mindebből következik, hogy a Ptk. 6:419. §-a alapján a jogosult már nem köteles igazolni azt, hogy a követelés behajtása végett végrehajtást vezetett a kötelezett vagyonára és a végrehajtás során a követelés nem nyert kielégítést. Ehelyett annyit elegendő igazolnia, hogy a főkötelezettel szemben megkísérelte behajtani a követelést, de az ésszerű időn belül nem vezetett eredményre. Az ésszerű idő tekintetében a behajtás egészét kell vizsgálni és mindig az adott eset összes körülményeinek mérlegelése útján lehet eldönteni, hogy a behajtás ésszerű időn belül nem vezetett eredményre. Ennek a szabálynak a célja az volt, hogy a kezessel szembeni igényérvényesítéshez ne legyen szükség nyilvánvalóan felesleges eljárások lefolytatása.
A Ptk. 6:419. §-a fenntartja a kezes és a főkötelezett együtt perlésének lehetőségét. A régi Ptk. 274. §-ának (1) bekezdéséhez fűzött miniszteri indokolás szerint e rendelkezés célja az volt, hogy a jogosult mentesüljön az esetleges kétszeri perléstől. Az együttes perlés esetén a kezes feltételes marasztalására kerül sor.
6:420. § [Készfizető kezesség]
A kezest nem illeti meg a sortartás kifogása, ha
a) a követelés kötelezettől való behajtása a kötelezett lakóhelyének, szokásos tartózkodási helyének, telephelyének vagy székhelyének megváltozása következtében lényegesen megnehezült;
b) a jogosult a kötelezettel szembeni egyéb követelése behajtása végett végrehajtást vezetett a kötelezett vagyonára és a végrehajtás során a követelés nem nyert kielégítést; vagy
c) a kötelezett csődeljárásban fizetési haladékot kapott vagy ellene felszámolás indult.
A Ptk. 6:420. §-a a készfizető kezesség esetköreit határozza meg. Az új Ptk. eltérően határozza meg a készfizető kezesség esetköreit, mint a régi Ptk. 274. §-ának a (2) bekezdése. A régi Ptk. 274. § (2) bekezdése szerint készfizető kezesség akkor állt fenn, ha a felek így állapodtak meg vagy a kezességet kár megtérítésért vállalták vagy a kezességet bank vállalta. A régi Ptk. 274. § (2) bekezdésének a) pontja a szabályozás diszpozitív jellegére tekintettel szükségtelen, ezért ez az új Ptk.-ból kimaradt. A bankkezességet a felek eltérő megállapodásának hiányában az új Ptk. nem teszi készfizetővé, a kártalanító kezesség szabályairól pedig külön szakasz rendelkezik.
A Ptk. 6:420. §-a három teljesen új készfizető kezességi esetet szabályoz. Az első eset szerint, ha a főadóstól való behajtás annak elköltözése miatt jelentősen megnehezül, az egyszerű kezesség átalakul készfizető kezességgé. Az eset körülményeinek mérlegelése útján lehet csak megállapítani azt, hogy emiatt a követelés behajtása lényegesen megnehezült-e. A második esetben szintén az egyszerű kezesség alakul át készfizető kezességgé akkor, ha a jogosultnak a kötelezettel szembeni más követelése már behajthatatlannak bizonyult. Ebben az esetben újabb végrehajtási eljárás megindításának már nem lenne értelme, annak a költésegeit is a kezesnek kellene viselnie, ezért az ő érdekében is áll, hogy a jogosult ilyet ne indítson, hanem közvetlenül vele szemben érvényesítse igényét. A harmadik esetben készfizető kezességgé alakul át az egyszerű kezesi jogviszony, ha a kötelezett csődeljárásban fizetési haladékot kapott vagy ellene felszámolás indult. Ennek indoka, hogy a kezesség céljával ellentétes lenne az a szabályozás, amely a csődeljárás vagy felszámolási eljárás esetén nem tenné lehetővé a kezessel szembeni igényérvényesítést, hiszen a kezesség célja éppen az, hogy a kezes bevonásával biztosítékot nyújtson a jogosult javára abban az esetben, ha a kötelezett nem teljesít.
6:421. § [Kártalanító kezesség]
Ha a kezes kifejezetten a követelésnek a kötelezettől be nem hajtható részéért vállalt felelősséget, a jogosult akkor követelheti a kezestől a biztosított követelés kielégítését, ha végrehajtást vezetett a kötelezett vagyonára, és a végrehajtás során a követelés nem nyert kielégítést.
A Ptk. új típusként kodifikálja a kártalanító kezességet, amely a sortartásos kezességhez képest tovább erősíti a kezes helyzetét. A Ptk. 6:421. §-a a kártalanító kezesség jogintézményét szabályozza. Az ebben foglalt szabály abban különbözik a sortartási kifogásra vonatkozó szabálytól, hogy a jogosult a kártalanító kezest fel sem szólíthatja a teljesítésre azelőtt, hogy eredménytelen végrehajtást vezetett volna a kötelezett vagyonára. Ebben az esetben a jogosultnak a kötelezett elleni végrehajtást akkor is le kell folytatnia, ha nem várható, hogy az eredményes lesz, illetőleg a felszámolási eljárás esetén ennek befejezését is meg kell várnia. Kártalanító kezesség esetén a kezes tehát nem pusztán kifogásként érvényesítheti a sortartás kedvezményét, hanem a főadós elleni sikertelen végrehajtás a feltétele annak, hogy tőle a jogosult a követelés kielégítését követelje. A kezességnek ez a típusa kizárja a kötelezett és a kezes együttes perlését, hiszen a kezes ebben az esetben csak akkor perelhető, ha a főadós ellen a jogosult már sikertelen végrehajtást vezetett.
A Ptk. 6:421. §-a alapján - a javaslathoz fűzött miniszteri indokolás szerint - a kártalanító kezes és a kötelezett együttes perlésére nem kerülhet sor, az ilyen pert a kártalanító kezes vonatkozásában időelőttiség okán meg kell szüntetni.
6:422. § [A kezes teljesítése]
(1) A kezes abban az esetben köteles teljesíteni, ha a jogosult felszólította a teljesítésre.
(2) A kezes köteles késedelem nélkül értesíteni a kötelezettet a fizetési felszólítás kézhezvételéről, és tájékoztatást kérni a kezességgel biztosított kötelezettség mértékéről, valamint a kötelezettet a jogosulttal szemben megillető kifogásokról és követelésekről.
(3) A kezes késedelem nélkül köteles
a) a jogosultnak teljesíteni, és a teljesítés megtörténtéről a kötelezettet késedelem nélkül értesíteni; vagy
b) a teljesítést megtagadni, és a teljesítés megtagadásáról - annak indokát megjelölve - a kötelezettet és a jogosultat késedelem nélkül értesíteni.
(4) A kezes teljesítését követően a jogosult köteles késedelem nélkül átadni a kezesnek minden olyan okiratot és megadni azt a tájékoztatást, amely a kezes kötelezettel szembeni igényérvényesítéséhez szükséges.
A Ptk. 6:422. §-a a kezes teljesítésére vonatkozó szabályokat tartalmaz. A Ptk. 6:422. §-ának (1) bekezdése kifejezetten úgy rendelkezik, hogy a kezes akkor köteles teljesíteni, ha őt a jogosult a teljesítésre felszólította.
A régi Ptk. normaszövege nem tartalmaz arra vonatkozó rendelkezést, hogy mikor válik esedékessé a kezes kötelezettsége. A Legfelsőbb Bíróság 1/2007-es PJE határozatában a mögöttes felelősséggel kapcsolatban arra mutatott rá, hogy a mögöttes felelős helytállási kötelezettsége nem önálló felelősség, a mögöttes felelős nem a saját, hanem a főadós kötelezettségéért köteles helytállni. Ebből kifolyólag a mögöttes felelős ugyanazért a követelésért felel, mint a főadós, vele szemben a követelés jogcíme is ugyanaz. Miután a mögöttes felelős mindaddig megtagadhatja a teljesítést (élhet sortartási kifogással) amíg a követelés a főadóstól behajtható, a mögöttes felelőssel szemben a jogosult a főadóstól való behajthatatlanság igazolt megállapíthatóságától számított egy éven belül érvényesítheti igényét a régi Ptk. 326. § (2) bekezdése alapján. Az új Ptk. szakít azzal a megközelítéssel, mely szerint a főadós kötelezettsége és a kezes helytállási kötelezettsége ugyanaz a kötelezettség lenne, tekintettel arra, hogy a két kötelezettség jogcíme eltérő. A főadós kötelezettségének esedékessé válása tehát nem jár automatikusan a kezes helytállási kötelezettségének esedékessé válásával. Az új Ptk. meghatározza a kezes kötelezettségének esedékessé válását: a kezes akkor köteles teljesíteni, ha a jogosult felszólította teljesítésre. A főadós mulasztása esetén a jogosultat választhat, hogy fellép-e a kezessel szemben. A teljesítésre szóló felhívás is csak akkor teszi a kezes kötelezettségét esedékessé, ha az megalapozott volt, azaz azzal szemben sortartási vagy egyéb kifogásnak nincs helye.
A Ptk. 6:422 §-ának (1 ) bekezdése kapcsán azonban ki kell még emelni, hogy a kezes a Ptk. 6:57. §-ának (1) bekezdése alapján jogosult teljesíteni akkor is, ha őt erre a jogosult nem szólította fel, de más módon tudomást szerez arról, hogy a kötelezett a biztosított kötelezettséget nem teljesítette.
A Ptk. 6:422. §-ának (2) bekezdése a kezes kötelezettségévé teszi, hogy a fizetési felszólítás kézhezvételét követően késedelem nélkül értesítse arról a kötelezettet és tájékozódjék a biztosított kötelezettség mértékéről. E rendelkezésnek a régi Ptk.-ban jogszabályi előzménye nincsen. Ennek a rendelkezésnek a nyilvánvaló célja az, hogy a kezes tudomást szerezzen a teljesítéshez, illetőleg a teljesítés megtagadásához szükséges adatokról, megtudja, hogy a kötelezett szerint mennyi a fennálló tartozás, milyen kifogással élhet, és milyen ellenköveteléseket számíthat abba be. Ez a szabály elkerülhetővé teszi a kétszeri teljesítést is és ezáltal csökkenti a megtérítési igényből fakadó esetleges jogvitákat. Ez alapján a kötelezett is tudomást szerez arról, hogy a jogosult fellépett a kezessel szemben, tehát számíthat rá, hogy a kezes vele szemben teljesítése esetén megtérítési igénnyel fog élni.
A Ptk. 6:422. §-ának (3) bekezdése a kezes kötelezettségeit tartalmazza. A kezes a felszólítást követően vagy köteles haladéktalanul a jogosultnak teljesíteni, vagy pedig a teljesítést megtagadni. Mindkét esetben terheli ezzel összefüggő értesítési kötelezettség is. A teljesítés esetén, annak megtörténtéről a kötelezettet kell értesítenie. A teljesítés megtagadása esetén pedig annak indokát megjelölve a kötelezettet és a jogosultat is köteles értesíteni. A kötelezett értesítése nyilvánvalóan azt a célt szolgálja a kezes teljesítése esetén, hogy a kétszeres teljesítést elkerüljék, másrészről a kötelezett tudomást szerezzen arról, hogy a kezes vele szemben megtérítési igénnyel élhet. A teljesítés megtagadása esetén a tájékoztatás azt a célt szolgálja, hogy a jogosult minél hamarabb tudjon intézkedni a követelés behajtása iránt, akár a többi biztosíték érvényesítése révén. A kötelezett értesítése itt is annak érdekében történik, hogy tisztában legyen azzal, hogy milyen további követelésre és kinek a részéről számíthat. Fontos szabálya a Ptk. 6:422. § (3) bekezdés b) pontjának az, hogy a teljesítés megtagadása esetén nem elegendő pusztán erről a tényről értesíteni a jogosultat és a kötelezettet, hanem meg kell jelölni annak az okát is. Az ok megjelölése nélkül ugyanis sem a jogosult, sem a kötelezett nem tud állást foglalni abban a kérdésben, hogy a megtagadás jogszerű volt-e avagy sem, és ezzel kapcsolatosan bármiféle igényt kíván-e érvényesíteni avagy sem.
A Ptk. 6:422. §-ának (4) bekezdése a jogosult - teljesítést követő - kötelezettségeit szabályozza. Ennek közvetlen előzménye a régi Ptk.-ban nem volt. A Ptk. 6:422. § (4) bekezdése alapján a jogosult köteles átadni a kezesnek minden olyan okiratot és megadni azt a tájékoztatást, amely a kezes kötelezettel szembeni igényérvényesítéséhez szükséges. Ez a kötelezettség arra tekintettel terheli a jogosultat, hogy amennyiben a kezes teljesít, úgy a Ptk. 6:57. §-ának (2) és (3) bekezdése alapján – ha a kötelezett és a kezes közötti jogviszonyból más nem következik – megtérítési igény illeti meg a kezest a kötelezettel szemben. Ennek alapján a jogosult köteles kiadni a kezesnek például a kezesre átszálló garancia esetén a garanciavállaló nyilatkozatot, a kezesre átszálló jelzálogjog esetén a kezes javára szóló bejegyzési engedélyt. Ez a kötelezettség a jogosultat késedelem nélkül terheli. A jogosult késedelme esetén a szerződésszegéssel okozott károkért való felelősség általános szabályai szerint felel a Ptk. 6:142. §-a alapján.
Az új Ptk. a régi Ptk. 276. §-a szerinti szabályt alkalmazza, amely kimondta, hogy ha a kezes a jogosultat kielégíti, a követelés az azt biztosító és a kezességvállalást megelőzően keletkezett jogokkal, valamint a végrehajtási joggal együtt reá száll át. Ez a szabályozás a Ptk.-nak a harmadik személy részéről történő teljesítésre vonatkozó szabályai között került általános szinten megfogalmazásra. A harmadik személy (például kezes) teljesítése esetén a kezest megtérítési igény illeti meg a kötelezettel szemben a Ptk. 6:57. § (2) bekezdése alapján. A megtérítési igény megkönnyítése érdekében rendelkezik a Ptk. arról az együttműködési kötelezettségből egyébként is fakadó kötelezettségről, hogy a jogosult köteles haladéktalanul átadni a kezesnek minden olyan okiratot és megadni azt a tájékoztatást, amely a kezes kötelezettel szembeni igényérvényesítéséhez szükséges.
6:423. § [Az alkezes teljesítése]
Ha a kezes kötelezettségéért kezességet vállalt személy kielégíti a jogosult követelését, a követelés erejéig mindazon jogokat is érvényesítheti, amelyeket a kezes érvényesíthetett volna, ha a jogosult követelését kielégíti.
A Ptk. 6:423. §-a az alkezes teljesítésre vonatkozó speciális szabályt tartalmaz, amelynek a régi Ptk.-ban előzménye nincsen. Az alkezes fogalmát a Ptk. 6:423. §-ának első fordulata határozza meg. Eszerint az alkezes az a személy, aki a kezes kötelezettségért vállal kezességet. Az alkezes személyét meg kell különböztetni attól a kezestől, aki a kezessel együtt vállalt kezességet a kötelezett tartozásáért. Az alkezes a kötelezett tartozásáért csak közvetetten, a kezes teljesítésének elmaradása esetén felel. Az alkezesre minden tekintetben alkalmazhatóak a kezesre vonatkozó szabályok, ebből következik, hogy az alkezes nem csak az őt megillető kifogásokat, hanem azokat is érvényesítheti, amelyek a kezest megillették. Az alkezest ugyanúgy megilleti a sortartás kifogása, mint a kezest, az alkezes a teljesítést az általa biztosított kezestől való behajtás eredménytelen megkísérlésének igazolásáig tagadhatja meg. Mindezek alapján a sortartás kifogásának speciális láncolata alakul ki. Amennyiben a főkezest is megillette a sortartás kifogása, az alkezes mindaddig megtagadhatja a teljesítést ameddig a jogosult nem igazolja, hogy mind a főadós, mind a főkezes ellen sikertelenül vezetett végrehajtást. Ha a főkezes lemondott a sortartás kifogásáról az alkezes a jogosultat nem a főadóshoz, hanem a főkezeshez utasíthatja, ha csak maga e kifogásról le nem mondott. Amennyiben a főkezes nem, de az alkezes lemondott a sortartás kifogásáról úgy az alkezes nem utasíthatja a jogosultat a főkezeshez. A teljesítő kezest megtérítési igény illeti meg a főkötelezettel szemben, az alkezes pedig teljesítése esetén visszkereseti jogát a főkezessel szemben érvényesítheti. Mivel ebből még az alkezesnek azon joga, hogy mindazon jogokat is érvényesítheti, amelyek a főkezest megilletnék, nem következik, ezért ezt a szabályt külön kimondja a Ptk. A szabályozás célja, hogy a teljesítő alkezes a főkezes fizetésképtelensége esetén is érvényesíteni tudja visszkereseti jogát.
6:424. § [A határozott időre vállalt kezesség]
Határozott időre vállalt készfizető kezesség esetén a határozott idő letelte után a kezes szabadul a kötelezettség alól.
A Ptk. 6:424. §-a a kezesnek a kötelemből való teljesítés nélküli szabadulásának egyik esetkörét szabályozza. Eszerint a határozott időre vállalt készfizető kezesség esetén a határozott idő letelte után a kezes szabadul a kötelezettség alól. Ennek a rendelkezésnek a régi Ptk.-ban előzménye nem volt. A Ptk. 6:424. §-a csak a készfizető kezességre vonatkozik. Természetesen az egyszerű kezesség is vállalható határozott időre, de ha a teljesítés a sortartás kifogásának előterjesztése révén marad el a határozott idő elteltéig a kezes a határozott idő eltelte után sem szabadulhat a kötelemből. Amennyiben a teljesítés azért marad el, mert a jogosult a kezest a Ptk. 6:422. §-ának (1) bekezdése alapján nem szólította fel teljesítésre, akkor a kezes a határozott idő elteltével szabadul.
6:425. § [A határozatlan időre vállalt kezesség felmondása]
Ha a határozatlan időre vállalt kezesség a kötelezettnek a jogosulttal szemben fennálló vagy a jövőben keletkező valamennyi kötelezettségét biztosítja, a kezes három hónapos felmondási idővel megszüntetheti a kezességi szerződést.
A Ptk. 6:425. §-a a határozatlan időre vállalt, a kötelezettnek a jogosulttal szemben fennálló vagy jövőben keletkező valamennyi kötelezettségére vállalt kezesség alóli szabadulásának egy további speciális esetét szabályozza. Ennek a rendelkezésnek a korábbi Ptk.-ban nem volt előzménye. A felmondási jogot a Ptk. a kezes számára csak a legnagyobb kockázatot jelentő kezesség esetén biztosítja. A felmondási határidőt a Ptk. annak érdekében határozta meg három hónapban, hogy ezáltal a jogosult és a kötelezett se kerüljön kiszolgáltatott helyzetbe. Ezen idő elegendő ahhoz, hogy a kötelezett újabb biztosítékot nyújtson a jogosult számára. Ptk. 6:425. §-a a rendes felmondásra vonatkozó szabályokat tartalmaz, a felmondási időt ebben az esetben három hónapban állapítja meg. A felmondási idő lejártáig esedékessé váló kötelezettségek teljesítéséért a kezes azonban még helytállni köteles.
6:426. § [A kezes szabadulása a kötelemből]
Ha a jogosult lemond a követelést biztosító valamely jogról vagy egyébként az ő hibájából a követelés a kötelezettel szemben behajthatatlanná válik vagy a behajtása jelentősen megnehezül, a kezes szabadul annyiban, amennyiben a követelést biztosító jog alapján kielégítést kaphatott volna.
A Ptk. 6:426. §-a a kezesség alóli teljesítés nélküli szabadulás általános szabályát tartalmazza. A Ptk. fenntartja azt a szabályt, mely szerint a kezes akkor is szabadul, ha a jogosult hibájából vált behajthatatlanná a követelés (a régi Ptk. 276. § (2) bekezdése alapján). A régi Ptk. szabályaitól azonban két esetben lényegesen eltér. A behajthatatlanság mellett a Ptk. szerint a behajtás jelentős megnehezülése is a kezes szabadulásához vezet. Ennek a szabálynak az az indoka, hogy a Ptk. a jogosultat is gondos és kellő időben történő igényérvényesítésre kívánja ösztönözni annak érdekében, hogy a kezes a megtérítési igényét eredménnyel érvényesíthesse. További lényeges változás, hogy míg a régi Ptk. szabályai alapján a kezes automatikusan szabadult, azaz ha a jogosult lemondott a követelést biztosító olyan jogról, amelynek alapján a kezes a reá átszálló követelésre kielégítést kaphatott volna, a kezes automatikusan felszabadult, addig az új szabályozás szerint a kezes csak annyiban szabadul, amennyiben a követelést biztosító jog alapján kielégítést kaphatott volna. Eszerint, ha a biztosíték csak a követelés egy részét biztosította, a jogosult lemondása következtében a kezes csupán ezen mérték erejéig szabadul.
6:427. § [Több kezes]
(1) Ha ugyanazért a kötelezettségért többen vállalnak kezességet, a kezesek egyetemlegesen állnak helyt a jogosulttal szemben.
(2) Ha több kezes egymásra tekintet nélkül vállal kezességet, egymás közötti viszonyukban a kötelezettség abban a sorrendben terheli őket, amilyen sorrendben elvállalták a kezességet. Az a kezes, aki a jogosulttal szemben a sortartás kifogásával élhetett, e kifogással a jogosult követelését kielégítő kezessel szemben is élhet.
(3) Ha a kezesek egymásra tekintettel vállalnak kezességet, egymás közötti viszonyukban kockázatvállalásuk arányában kötelesek helytállni.
A Ptk. 6:427. §-a azt az esetkört szabályozza, amikor ugyanazért a kötelezettségért többen vállalnak kezességet. Ezt a jogi helyzetet a régi Ptk. 275. §-a nem kellő differenciáltsággal szabályozta. Amennyiben ugyanazért a kötelezettségért egyidejűleg, vagy egymásra tekintettel többen vállaltak kezességet, a régi Ptk. szabályai szerint a kezesek kétség esetében egyetemlegesen feleltek. Az új Ptk. több kezes esetén részletesen szabályozza a kezesek és a hitelező viszonyát, valamint a kezesek egymás közötti viszonyát is.
A régi Ptk. 275. §-a alapján a kezesek felelőssége csak kétség esetén volt egyetemleges, míg a jelen szabályozásban a főszabály a jogosulttal szembeni egyetemleges kötelezettség. A teljesítésre felszólított kezes a sortartás kifogására tekintet nélkül nem tagadhatja meg a teljesítést azon az alapon, hogy a követelés behajtható azoktól a kezesektől, akik nála korábban vállaltak kezességet.
A Ptk. 6:427. §-ának (2) bekezdése alapján, ha több kezes egymásra tekintet nélkül vállal kezességet, akkor a kezesi felelősség a kezességük keletkezésének sorrendjében terheli őket. A jogosult ebben az esetben is bármelyiktől követelheti a teljesítést. Amennyiben a legkorábbi kezes elégítette ki a jogosultat, neki a többi kezessel szemben megtérítési igénye nem keletkezhet, csak a kötelezettel szemben. Amennyiben közbenső kezes teljesít, neki az őt megelőző kezessel szemben keletkezik megtérítési igénye, az őt követő kezesekkel szemben viszont nem. S végül amennyiben időrendben legutolsó kezességet vállaló kezes elégíti ki a jogosultat, úgy neki valamennyi megelőző kezessel szemben keletkezik megtérítési igénye. Minden esetben irányadó azonban, hogy az a kezes, aki a jogosulttal szemben a sortartás kifogásával élhetett, e kifogással a jogosult követelését kielégítő kezessel szemben is élhet. Ennek megfelelően a sortartó kezes a sortartás kifogását a vele szemben megtérítési igényt érvényesítő kezessel szemben is előterjesztheti.
A Ptk. 6:427. §-ának (3) bekezdése alapján az egymásra tekintettel kezességet vállaló kezeseket a kötelezettség egymás közötti viszonyukban kockázatvállalásuk arányában terheli. Ez a szabályozás teljesen új. A régi Ptk. 275. §-a a kezesek egymás közötti viszonyában a kockázatvállalást, illetőleg annak mértékét egyáltalán nem értékelte. A kockázatvállalás aránya tekintetében a Ptk. miniszteri indokolása ennek meghatározásához nem nyújt semmilyen támpontot.
Egyszerű példán szemléltetve a kezesek felelőssége az alábbiak szerint alakul. 1000,- Ft összegű tartozás esetén:
-amennyiben valamennyi kezes korlátlan helytállást vállalt a kezességi szerződésben, úgy külön – külön valamennyien 1.000,- Ft-nyi kockázatot vállaltak. Két kezes esetén a kockázat vállalásuk aránya 50 – 50 % egymás közötti viszonyukban. Három kezes esetén ez kezesenként 1/3-nyi, négy kezesnél 1/4-nyi rész lesz.
Amennyiben az a. kezes csak a tartozás feléért, azaz 500,- Ft-ért, míg a b. kezes korlátlan kezességet vállalt, így a kezességvállalásuk aránya 500 aránylik az 1.000-hez, azaz 1/3, 2/3 mértékű lesz.
.
6:428. § [Azonos követelést biztosító kezesség és zálogjog]
Ha ugyanazt a kötelezettséget kezesség és a kötelezettől eltérő személy által alapított zálogjog is biztosítja, a kezes és a zálogkötelezett helytállására és egymás közötti viszonyukra a több kezesre vonatkozó rendelkezéseket kell megfelelően alkalmazni.
A Ptk. 6:428. §-a szabályozza azt az esetet, amikor ugyanazon kötelezettséget egy vagy több kezesség mellett egy vagy több olyan zálogtárgyon fennálló zálogjog is biztosít, amely nem a kötelezettet illeti meg. Ebben az esetben a kezes és a zálogkötelezett egymás közötti viszonyát szabályozza a Ptk. amikor kimondja, hogy a kezes és a zálogkötelezett helytállására és egymás közötti viszonyukra a több kezesre vonatkozó rendelkezéseket kell megfelelően alkalmazni. A Ptk. tehát a több kezesre vonatkozó szabályok megfelelő alkalmazásával erre az esetre is kiterjeszti a biztosítéki kötelezettek egyetemleges felelősségét. Egymás közötti helytállásukra pedig a Ptk. 6:427. § (2) és (3) bekezdése lesz irányadó. Amennyiben a dologi zálogkötelezett és a kezes egymásra tekintet nélkül vállaltak kötelezettséget, akkor a dologi zálogkötelezettet a megtérítési igény csak azzal a kezessel, illetve dologi zálogkötelezettekkel szemben illeti meg, akiknek a helytállási kötelezettsége korábban keletkezett. Ha azonban a dologi zálogkötelezettek és a kezesek egymásra tekintet nélkül vállaltak kötelezettséget, akkor őket a kötelezettség kockázatvállalásuk arányában terheli.
Amennyiben a követelés összege meghaladja a zálogtárgy értékét, úgy a dologi zálogkötelezett kockázatvállalásának mértékeként a zálogtárgy értékét kell figyelembe venni. Amennyiben a kezes és a zálogkötelezett egymásra tekintettel vállaltak kezességet, úgy egymás közötti viszonyukban nem egyenlő részben, hanem kockázatvállalásuk arányában kötelesek helytállni. Abban az esetben, ha 1.500,- Ft értékű tartozásért a kezes korlátlan helytállást vállalt, a főadóstól eltérő zálogkötelezett által alapított zálogjog pedig 1.000,- Ft értékű zálogtárgyon áll fenn, akkor a kezes és a zálogkötelezett egymás közötti kockázatvállalási aránya 3:2. Ebben az esetben, ha a jogosult a kezestől 1.200,- Ft tartozást hajt be, a kezesnek 800,- Ft erejéig lesz kielégítési joga a zálogkötelezettel szemben, kockázatvállalásuk aránya alapján.
6:429. § [A jogszabály alapján fennálló kezesség]
A jogszabály alapján fennálló kezességre a kezességi szerződés szabályait kell megfelelően alkalmazni
A Ptk. 6:429. §-a a jogszabály alapján fennálló kezességre is a kezességi szerződés szabályait rendeli megfelelően alkalmazni. A jogszabályon alapuló kezesség eseteiben a kezességi szerződés megkötésére nem kerül sor, így nem alkalmazandó a kezességi szerződés alakiságára vonatkozó Ptk. 6:416. § (3) bekezdésében írt szabály sem. A Ptk. maga is több ízben rendelkezik a jogszabályi kezességről, így például a Ptk. 6:561. § (2) bekezdése alapján kezesként felel a károsulttal szemben a bérlő vagy a használó valamely tárgynak lakásból vagy más helyiségből való kidobásával, kiejtésével vagy kiöntésével okozott kárért, ha a károkozót megnevezi. Kezesként felel az épület tulajdonosa valamely tárgynak az épület közös használatára szolgáló helyiségeiből való kidobásával, kiejtésével vagy kiöntésével okozott kárért a károsulttal szemben, ha a károkozót megnevezi a Ptk. 6:561. § (3) bekezdése alapján.
6:430. § [Fogyasztó által vállalt kezesség]
(1) Fogyasztó által vállalt kezesség esetén a jogosult köteles a fogyasztót a kezességi szerződés létrejöttét megelőzően tájékoztatni
a) a kezes jogairól és kötelezettségeiről; és
b) a kötelezett helyzetéből vagy a kötelezettség természetéből fakadó, a hitelező előtt ismert különleges kockázatokról.
(2) Ha a jogosult nem tesz eleget az (1) bekezdés szerinti kötelezettségének, a kezes határidő nélkül jogosult a szerződéstől elállni.
(3) Ha a fogyasztó a kötelezettnek a jogosulttal szemben fennálló valamennyi kötelezettségéért vagy meghatározott jogviszony alapján fennálló valamennyi kötelezettségéért vállalt kezességet, a kezesség akkor érvényes, ha a szerződésben meghatározták azt a legmagasabb összeget, amelynek erejéig a kezes felel a jogosult tartozásáért.
(4) Ha a kötelezett késedelembe esik, a jogosult köteles a kezest késedelem nélkül értesíteni, ennek elmulasztása esetén a kezes nem felel a késedelemből eredő kárért és késedelmi kamatért.
(5) A fogyasztói kezességi szerződés szabályait nem lehet alkalmazni, ha a kezes a jogi személy kötelezett vezető tisztségviselője vagy többségi befolyással rendelkező tagja.
A Ptk. 6:430. §-a a fogyasztó által vállalt kezesség speciális szabályait tartalmazza. A régi Ptk. a kezesség szabályainál nem tartalmazott a fogyasztókra vonatkozó különös szabályokat. A fogyasztó által vállalt kezesség kockázatait próbálja a Ptk. 6:430. §-a mérsékelni a jogosult általi tájékoztatási kötelezettséggel, a fogyasztó által vállalt kezesség keretösszegének meghatározásával.
A Ptk. 6:430. §-a nem tartalmazza a fogyasztói kezességi szerződés definícióját. Ebből következik, hogy ebben az esetben is a Ptk. általános fogyasztó fogalmát kell alkalmazni. A Ptk. 8:1. § (1) 3. pontja szerint akkor minősül fogyasztói szerződésnek a kezességi szerződés, ha a kezes olyan természetes személy, aki szakmája, önálló foglalkozása vagy üzleti tevékenysége körén kívül vállalt kezességet. A fogyasztó által vállalt kezesség esetén nem releváns, hogy a kezességgel biztosított kötelezettség fogyasztói szerződés alapján áll-e fenn.
A Ptk. 6:430. § (1) bekezdésében írtak szerint a jogosultat egy speciális, még a szerződéskötést megelőző tájékoztatási kötelezettség terheli a fogyasztó irányában. Eszerint köteles a fogyasztót a kezességi szerződés létrejöttét megelőzően tájékoztatni a kezes jogairól és kötelezettségeiről, valamint a kötelezett helyzetéből vagy a kötelezettség természetéből fakadó, a hitelező előtt ismert különleges kockázatokról. E kötelezettsége elmulasztását utóbb a szerződés megkötését követő tájékoztatással már nem pótolhatja a jogosult. E rendelkezés célja, hogy a kezest a kezesség elvállalása előtt olyan helyzetbe hozza, hogy a megfelelő információk birtokában dönthessen a kezességvállalásról. A különleges kockázatok körében nem pusztán ezek fennállásáról köteles a jogosult tájékoztatást adni, hanem a kockázat jellegéről és annak előre látható mértékéről is. Ilyen különleges kockázat lehet a kötelezett fizetésképtelensége. A tájékoztatási kötelezettség elmulasztása a Ptk. 6:430. § (2) bekezdése alapján azzal a jogkövetkezménnyel jár, hogy a kezes határidő nélkül jogosult a szerződéstől elállni. A szerződés érvényesen létrejön, a kezes azonban akkor is jogosult az elállásra, ha a jogosult a teljesítésre már felszólította vagy ha már részben teljesítette is a szerződést.
A Ptk. 6:430. § (3) bekezdése értelmében a fogyasztó csak keretbiztosítéki kezesség formájában vállalhat általános kezességet. E felső határ rögzítése teszi lehetővé, hogy a fogyasztó a szerződéskötés időpontjában tisztában legyen a kockázatának maximális mértékével. Ennek alapján az alapul fekvő jogviszony vagy jogviszonyokból fakadó követelések emelkedése esetén sem változik meg a kezes kockázatvállalásának a felső határa, az ezen felüli tartozásokért a kezes nem felel. Amennyiben a szerződés keretösszeget nem határoz meg, a szerződés érvénytelen.
A Ptk. 6:430. § (4) bekezdése alapján a jogosultat a kezességi szerződés megkötését követően is terheli a fogyasztó felé tájékoztatási kötelezettség. Eszerint, ha a kötelezett késedelembe esik, a jogosult köteles a kezest késedelem nélkül értesíteni. Ezen értesítési kötelezettség elmulasztásának jogkövetkezménye, hogy a kezes nem felel a késedelemből eredő kárért és a késedelmi kamatért. E rendelkezés célja nem más, mint hogy a fogyasztó számára biztosítsa azt a jogot, hogy azonnal és önként teljesítsen, amennyiben a kötelezett késedelembe esik. Míg tehát az általános szabályok szerint a kezes felel a kötelezett szerződésszegésének jogkövetkezményeiért, így a késedelemből eredő kárért és késedelmi kamatért is, addig fogyasztói kezességi szerződés esetén csak egy további feltétel teljesülése esetén felel: abban az esetben, ha a jogosult haladéktalanul értesítette a kezest a kötelezetti késedelemről.
A Ptk. 6:430 §-ának (5) bekezdése kizárja a fogyasztói kezességi szerződés speciális szabályainak alkalmazását, ha a kezes a jogi személy kötelezett vezető tisztségviselője vagy többségi befolyással rendelkező tagja. A Ptk. nem tartja indokoltnak, hogy azokat a természetes személyeket, akik a jogi személy vezető tisztségviselőjeként vagy abban többségi befolyással rendelkező személyként pontos információkkal rendelkeznek a kötelezettségről, annak terjedelméről, a fogyasztókat megillető védelemben részesítse. Nem indokolt e kezesek tájékoztatása a szerződéskötést megelőzően, hiszen a kötelezett helyzetéről, a kötelezettség természetéből fakadó kockázatokkal tisztában kell, hogy legyenek. Ezért ők keretösszeg meghatározása nélkül is érvényesen köthetnek kezességi szerződést.
A tananyag az ELTESCORM TESZT keretrendszerrel készült
ÁROP-2.2.16-2012-2013-0001 - Az új Polgári Törvénykönyvhöz kapcsolódó képzések