Jelentős változás, hogy az új Ptk. bevezeti az egészségbiztosítási szerződést, mint nevesített biztosítási szerződést. A törvény ugyanakkor nem ad részletes szabályozást, hanem csak meghatározza ezen szerződés fogalmát, és nagyrészt utaló szabályokkal rendezi e jogviszony szabályait.
6:487. § [Egészségbiztosítási szerződés]
Egészségbiztosítási szerződés alapján a biztosító a biztosított megbetegedése esetén a szerződésben meghatározott szolgáltatások teljesítésére vállal kötelezettséget. A biztosító szolgáltatása kiterjedhet a szerződésben meghatározott egészségügyi szolgáltatások egészséges személy általi igénybe vételekor felmerülő költségek megtérítésére is.
Az egészségbiztosítási szerződés törvény által bevezetett új fogalma alapján a biztosító szolgáltatása a még egészséges személy betegséget megelőző egészségügyi ellátásának költségeire, és a már megbetegedett biztosított gyógykezelésének költségeire is kiterjedhet.
6:488. § [Alkalmazandó szabályok]
(1) Az egészségbiztosításra az életbiztosítás szabályait a következő kérdésekben kell alkalmazni:
a) csoportos biztosítás;
b) a biztosított részéről szükséges hozzájárulás, ha nem a biztosított a szerződő fél;
c) a biztosított hozzájáruló nyilatkozatának visszavonása; és
d) a biztosító kötelezettségeinek beállása a közlési kötelezettség megsértése esetén.
(2) Ha az egészségbiztosítást kárbiztosításként kötötték, a kárbiztosításra vonatkozó rendelkezéseket a következő eltérésekkel kell alkalmazni:
a) a kárenyhítési kötelezettség szabályainak alkalmazása során nem tekinthető a biztosító mentesülését eredményező oknak, ha a biztosított az őt törvény alapján megillető rendelkezési joggal élve az orvosi beavatkozáshoz nem járul hozzá; és
b) nem terheli a biztosítottat állapotmegőrzési kötelezettség a biztosítási esemény bekövetkezése esetén.
A törvény meghatározza, hogy a bevezetett új szerződéstípus mely kérdéseiben milyen szabályokat kell alkalmazni, figyelemmel arra, hogy az egészségbiztosítási szerződés összegbiztosításként és kárbiztosításként is megköthető.
6:489. § [Várakozási idő]
(1) Ápolási szolgáltatásra irányuló biztosítás esetén, illetve akkor, ha a biztosítandó személy valamely tartós betegsége a szerződéskötéskor mindkét fél által ismert volt, az említett betegségre vonatkozóan a felek az egészségbiztosítási szerződésben legfeljebb hároméves várakozási időt köthetnek ki.
(2) A várakozási időbe beszámít az az időtartam, amelynek során a biztosított az egészségbiztosítás megkötését megelőzően - legfeljebb hatvan napon belül - megszűnt korábbi egészségbiztosítási szerződés alapján folyamatosan jogosult volt egészségbiztosítási szolgáltatásra.
Az egészségbiztosítási szerződés körében a Ptk. a várakozási időt speciálisan szabályozza, eltérve az életbiztosítási szerződésnél [6:480. §] írtaktól. Hat hónap helyett a várakozási idő tartama három év is lehet. A várakozási idő tartamával kapcsolatos speciális beszámítási szabályt tartalmaz a (2) bekezdés is.
6:490. § [Felmondás egészségbiztosítás esetén]
(1) Nem tekinthető a biztosítási kockázat jelentős növekedésének a biztosított életkora előrehaladásából származó természetes egészségromlás lehetősége.
(2) Az egészségbiztosítást a biztosító rendes felmondással nem szüntetheti meg.
Az egészségbiztosítási szerződésre is irányadóak a biztosítási szerződések általános szabályai, így a biztosítási kockázat jelentős növekedésével kapcsolatos 6:446. § is. Azonban ezen szerződés természete és funkciója indokolja azt a speciális rendelkezést, hogy a biztosított életkora előrehaladásából származó természetes egészségromlás nem tekinthető a biztosítási kockázat jelentős növekedésének. Az egészségbiztosítási szerződés lényegéből ered az a rendelkezés is, hogy a szerződést a biztosító rendes felmondással nem szüntetheti meg. Mindezen rendelkezéseknek az a célja, hogy a biztosító ne mondhassa fel az egészségbiztosítási szerződést pont abban az időszakban, amikor a biztosítottnak a legnagyobb szüksége van az egészségügyi állapotával kapcsolatos szolgáltatásokra.
A tananyag az ELTESCORM TESZT keretrendszerrel készült
ÁROP-2.2.16-2012-2013-0001 - Az új Polgári Törvénykönyvhöz kapcsolódó képzések