6:258. § [A fuvarlevél]
(1) A fuvarozó a feladó utasítása esetén köteles
a) fuvarlevelet kiállítani és abból egy példányt a feladónak átadni; vagy
b) a küldemény átvételéről elismervényt adni.
(2) A fuvarozó által kiállított fuvarlevél az ellenkező bizonyításáig bizonyítja a fuvarozási szerződés létrejöttét, a küldemény átvételét, valamint – a fuvarozó által a fuvarlevélbe tett fenntartás hiányában – azt, hogy a küldemény és csomagolása az átvételkor külsőleg jó állapotban volt, és hogy a küldemények száma a fuvarlevélben közölttel megegyezik, ha a fuvarlevelet a feladó és a fuvarozó is aláírta, és a fuvarlevél tartalmazza
a) a küldemény átvételének helyét és időpontját;
b) a feladó, a címzett és a fuvarozó nevét és címét;
c) a kiszolgáltatás helyét;
d) a küldemény megnevezését, csomagolási módját, veszélyességének az adott fuvarozási ág szerinti megjelölését, darabszámát, jelét, számát, tömegét vagy más módon kifejezett mennyiségét.
(3) A fuvarozó által tett fenntartásnak minősül az is, ha a fuvarozó az ok megjelölésével azt jegyzi fel a fuvarlevélre, hogy a (2) bekezdés d) pontjában meghatározott adatok ellenőrzése önhibáján kívül nem volt lehetséges.
A Ptk. lényegesen változtat az 1959-es Ptk.-nak a fuvarlevélre vonatkozó szabályain.
A Ptk. alapján a fuvarozót fuvarlevél kiállításának vagy a küldemény átvételéről elismervény adásának a kötelezettsége nem terheli. A feladónak biztosítja ugyanakkor a Ptk. azt a jogot, hogy a küldemény átvételének az igazolását kérje. Ilyen kérelem esetén a fuvarozót választási jog illeti meg, hogy fuvarlevelet vagy az átvételről egyszerű elismervényt állít-e ki.
Bár a fuvarlevél fogalmát a Ptk. továbbra sem határozza meg, a Ptk. egyértelművé teszi, hogy milyen minimális formai és tartalmi követelményeknek kell a fuvarlevélnek eleget tennie ahhoz, hogy ahhoz a Ptk.-ban meghatározott joghatások fűződjenek. A Ptk. több vélelmet fűz a fuvarlevélhez: a szerződés létrejöttét, a küldemény átvételét, és a küldemény és csomagolás jó állapotát, a küldemények számának a fuvarlevélben közölttel megegyezőségét.
A fuvarlevelet a Ptk. továbbra sem minősíti értékpapírrá, a Ptk. megváltozott értékpapírjogi szabályaira tekintettel ugyanakkor annak sincs akadálya, hogy a fuvarozó a fuvarlevelet értékpapírrá minősítse, ha a fuvarlevél az értékpapírokkal szemben támasztott követelményeknek eleget tesz [6:565. § (5) bek.].
BDT2005. 1152. Fuvarozási szerződés létrejöttének nem feltétele a fuvarlevél kiállítása. A fuvarlevél kiállításának elmaradása nem érinti a szerződés érvényességét. A fuvarlevél azonban – az ellenkező bizonyításáig – hitelt érdemlő módon bizonyítja a fuvarozási szerződés létrejöttét.
A tananyag az ELTESCORM TESZT keretrendszerrel készült
ÁROP-2.2.16-2012-2013-0001 - Az új Polgári Törvénykönyvhöz kapcsolódó képzések