Valótlan adminisztrációs díjat számolt fel betegeinek a gyanúsított

Állami egészségügyi ellátásban, soron kívül végzett operációkat páciensein a terhelt. Ezért cserébe jogellenesen kért tőlük nagyobb összeget. 2024. november 6-án a Budakörnyéki Járásbíróság nyomozási bírája letartóztatta a terheltet, aki ellen a Pest Vármegyei Rendőr-főkapitányság gazdálkodó szervezet részére tevékenységet végző önálló intézkedésre jogosult személy által üzletszerűen elkövetett vesztegetés elfogadásának bűntette miatt indított eljárást.

Fül-orr-gégész szakorvosként a gyanúsított két fővárosi kórházban dolgozott, illetve több Pest vármegyei településen folytatott magánrendeléseket. Praktizálása során, a magánrendeléseken hozzá forduló, műtéti beavatkozásra szoruló betegeknek három lehetőséget ajánlott fel. Magánrendelésen, anyagi ellenszolgáltatás ellenében kérhetik az operáció elvégzését, vagy az állami ellátást választják, ami azonban 7-8 hónap várakozási időt jelent. Továbbá a terhelt egy olyan megoldást kínált a pácienseknek, hogy rövid időn belül, magánorvosként, de állami ellátás keretében műti meg a beteget, ami azonban 90.000 forint, esetenként nagyobb összegű adminisztrációs díj megfizetésével jár. Mivel a valóságban ilyen adminisztrációs díj nem létezett, a gyanúsított által kínált harmadik megoldás – amit számos betege elfogadott – törvénysértő volt és a férfi jogtalan haszonszerzését célozta. Azokat, akik elfogadták az adminisztrációs díjjal járó megoldást, a gyanúsított törölte a magánbetegei közül, illetve közölte velük, hogy a nevükre a kórház főorvosa a megjelenésükkel és a műtétükkel összefüggő adatokat fog feltölteni, az Egészségügyi Szolgáltatási Térbe – adminisztratív okokból. Ezután – eddig felderítetlen módon – elintézte, hogy soron kívül időpontot kapjanak a műtétjükre, és elvégezte rajtuk a beavatkozást. Ilyen módon az orvosi ellátásukért cserébe 2024. április 30. és 2024. augusztus 26. között legalább 20 személytől kért 90.000 és 130.000 forint közötti összegeket jogellenesen. Miután kutatást tartottak a terheltnél, a nyomozók 10.580.000 forint és 20.120 euró készpénzt, valamint a Magyar Államkincstárnál vezetett 34.011.546 forint értékpapír állományt foglaltak le.

Figyelemmel arra, hogy több tanú felderítése még folyamatban van, illetve a gyanúsított tevékenységét más orvosok és egészségügyi dolgozók is segíthették, a tanúk befolyásolásával, illetve bizonyítékok elrejtésével, megsemmisítésével a terhelt – szabadlábon hagyása esetén – megnehezítheti a bizonyítást. Továbbá tekintettel arra, hogy a férfi éveken át végezte tevékenységét, fennáll a veszélye annak, hogy újabb hasonló bűncselekményt követ el. Mindezek alapján az ügyészi indítvány szerint a gyanúsított letartóztatása indokolt.

A Budakörnyéki Járásbíróság nyomozási bírója meghallgatta a gyanúsítottat, elutasította az ügyészi indítványt és elrendelte a terhelt bűnügyi felügyeletét az elsőfokú bíróságnak a tárgyalás előkészítése során hozandó határozatáig, de legfeljebb 2025. február 6-ig. A terhelt mozgását és a bűnügyi felügyelet szabályainak betartását nyomon követő technikai eszközzel kell ellenőrizni. 

A döntés ellen az ügyész fellebbezéssel élt, a gyanúsított és védője a bírói döntést tudomásul vette, így a végzés nem végleges, de végrehajtható.

 

Budapest, 2024. november 6.

 

                                                    Budapest Környéki Törvényszék Sajtó-és Kommunikációs Osztály