Letartóztatták a rendőrökre fejszenyéllel támadó ámokfutó autóst

A Budai Központi Kerületi Bíróság a 2024. július 16-án megtartott ülésén egy hónapra – 2024. augusztus 16-ig – elrendelte egy férfi letartóztatását, akit hivatalos személy sérelmére, több emberen elkövetett emberölés bűntettének kísérletével és más bűncselekményekkel gyanúsítanak.

A megalapozott gyanú szerint a terhelt 2024. július 13-án délután egy, a forgalomból ideiglenesen kivont, műszaki érvényességgel és kötelező gépjármű-biztosítással nem rendelkező gépkocsival közlekedett Kiskunlacháza felől Dabas Irányába, amikor a rendőrség munkatársai a fenti szabálysértések miatt – megkülönböztető fény- és hangjelzés használata mellett – intézkedés alá akarták vonni. A gyanúsított a rendőri jelzésnek nem tett eleget, a járművével gyorsított, illetve többször, indokolatlanul, hirtelen fékezett a rendőrautó előtt. Később egy szántóföldön megállt és a kocsiból kiszállva egy fa fejszenyéllel és a rendőrök megölésére irányuló felkiáltással a szolgálati autó felé indult, amelynek ablakait a fa nyéllel betörte. Az autóban ülő két rendőr 8 napon belül gyógyuló sérüléseket szenvedett, azonban a támadáshoz használt eszköz, a támadás módja, a terhelt hangoztatott szándéka és a célzott testtájék alkalmas volt az emberélet kioltására is.
A gyanúsított a rendőri felszólítás ellenére tovább hadonászott a fejszenyéllel, majd visszaült a kocsijába és a rendőri figyelmeztető lövés ellenére elhajtott. Az intézkedésbe további két rendőri egység is bekapcsolódott, azonban a terhelt nekik sem állt meg és végül az egyikük gépjárművébe, – egy, az ő megállítására készülő, álló rendőrségi autóbuszba – nagy sebességgel, szándékosan frontálisan beleütközött. Az ütközés pillanatában az autóbuszban már senki nem tartózkodott. A férfi a terhére rótt bűncselekmény elkövetése során több millió forintos rongálási kárt okozott.

A terhelt cselekménye bizonyítottság esetén hivatalos személy sérelmére, több emberen elkövetett emberölés bűntette kísérletének, közúti veszélyeztetés bűntettének, valamint nagyobb kárt okozó rongálás bűntettének megállapítására lehet alkalmas.

Az ügyészség a szökés, elrejtőzés, valamint a bűnismétlés veszélye miatt a gyanúsított letartóztatását indítványozta.

A terhelt egzisztenciális körülményei tisztázatlanok, a gépkocsijában fellelt tárgyak felvetik annak gyanúját, hogy életvitelszerűen a járműben lakott. A gyanúsított kitartóan próbálta kivonni magát a rendőri intézkedés alól, hiszen három rendőri egység felhívásának sem tett eleget, így együttműködési szándéka megkérdőjelezhető. Mindezek, valamint az eljárás tárgyát képező bűncselekmények kiemelkedő törvényi fenyegetettsége alapján megalapozottan feltehető, hogy a terhelt kényszerintézkedés hiányában megszökne vagy elrejtőzne.

Bár a gyanúsított büntetlen előéletű, azonban a terhére rótt bűncselekmények motivációja nem ismert, a férfi reakciója a rendőrök által észlelt szabálysértések súlyával nem áll arányban. Minderre figyelemmel alappal lehet tartani attól, hogy szabadlábon hagyása esetén újabb bűncselekményt követne el.

A bíróság a fentiek alapján a kényszerintézkedéssel elérni kívánt célokat kizárólag a letartóztatás elrendelésével látta biztosítottnak.

A végzés nem végleges.