Jogerős ítélet a „mentős baleset” ügyében

A Fővárosi Törvényszék a 2025. február 27-én kihirdetett jogerős ítéletével 1 év – 2 év próbaidőre felfüggesztett – fogházbüntetésre ítélte azt a mentőautót vezető sofőrt, aki esetriasztás közben összeütközött egy motorossal. A sértett a baleset következtében életét vesztette.

A jogerős ítélet szerint a terhelt 2021. március 23-án megkülönböztető fény- és hangjelzést használva egy mentőautót vezetett Erzsébetvárosban. Az egyik kereszteződésnél úgy haladt át a piros lámpán, hogy nem győződött meg kellő mértékben arról, hogy a neki balról érkező összes jármű biztosítja-e számára az akadálytalan továbbhaladást. Ennek következtében a zöld lámpánál a kereszteződésbe behajtó balról érkező motoros nekiütközött a mentőnek. 
A döntés szerint a vádlott KRESZ szabályszegése mellett a baleset bekövetkezésében az is közrejátszott, hogy a sértett nem adott elsőbbséget a megkülönböztető jelzést használó gépjárműnek és félrehúzódással vagy megállással nem biztosította annak akadálytalan továbbhaladását.

Az elsőfokon eljáró Pesti Központi Kerületi Bíróság 2024. március 19-én halálos közúti baleset gondatlan okozásának vétsége miatt 1 év 6 hónap – 3 év próbaidőre felfüggesztett – fogházbüntetésre ítélte a vádlottat. Az ítélettel szemben mind az ügyészség, mind pedig a vádlott és védője fellebbezést jelentett be.

A Fővárosi Törvényszék az elsőfokú ítélet teljeskörű felülbírálata során arra a következtetésre jutott, hogy a kerületi bíróság a bizonyítást a büntetőeljárás szabályainak megfelelően folytatta le, a tényállásfelderítési és bizonyítékértékelési kötelezettségének kimagasló színvonalon tett eleget, okszerű következtetést vont le a vádlott bűnösségére és a cselekmény jogi minősítése is törvényes volt. A másodfokú bíróság a tényállást csak csekély mértékben módosította.

A törvényszék a vádlott javára értékelte az elsőfokú ítélet óta eltelt időmúlást, továbbá a gondatlan baleset bekövetkezésében szerepet játszó jelentős sértetti közrehatást is. Mindezeket – és az elsőfokú ítéletben megjelölt büntetéskiszabási körülményeket is – figyelembe véve a bíróság a terheltre kiszabott szabadságvesztés és a próbaidő mértékének mérséklését látta indokoltnak.