Saját jogi-szakmai meggyőződése és saját belátása szerint döntött a bíró a lúgos orvos ügyében
A Fővárosi Törvényszék a lúgos orvosként ismertté vált személy feltételes szabadságra bocsátására vonatkozó elsőfokú döntéssel kapcsolatban fontosnak tartja az alábbiak hangsúlyozását.
A lúgos orvos feltételes szabadságra bocsátásának ügyében szültetett döntés nem jogerős!
Az ügyben az előre megismerhető, nyilvánosan közzétett ügyelosztási rend alapján eljáró büntetés-végrehajtási bíró a feltételes szabadságra bocsátásról szóló végzésében elrendelte az elítélt pártfogó felügyeletét, valamint külön magatartási szabályként előírta számára, hogy az általa elkövetett bűncselekmények sértettjével sem személyesen, sem pedig harmadik személy „igénybevételével” nem léphet kapcsolatba, továbbá a sértett személyét sértő, őt lejárató tartalmakat sem tehet közzé. Az elítéltet arra is kötelezte a bíróság, hogy a sértett lakásától és munkahelyétől tartsa távol magát. Utolsó magatartási szabályként pedig azt rögzítette a bíróság, hogy az elítélt a feltételes szabadság tartama alatt nem utazhat külföldre.
E helyen fontos megemlíteni, hogy pártfogó felügyelet elrendelésére és speciális magatartási szabályok előírására kizárólag feltételes szabadságra bocsátás esetén van lehetőség! Abban az esetben, ha az elítélt a szabadságvesztésének maradéktalan kitöltését követően szabadul, nincs mód az illető bármiféle nyomon követésére.
A büntetés-végrehajtási bírák a feltételes szabadságra bocsátás kapcsán induló eljárásokban a következők együttes mérlegelését követően hozzák meg döntésüket: az elkövetett bűncselekmény, a kiszabott büntetés és az abból hátralévő rész, az elítélt személyiségét leíró szakvélemények, az elítélt bv. intézetben tanúsított magatartása stb.
A lúgos orvos ügyében eljáró bíró is a rendelkezésére álló számos adat együttes mérlegelését követően, kizárólag a vonatkozó jogszabályok alapján és saját belső meggyőződése szerint hozott döntést a feltételes szabadságra bocsátás ügyében!