Bűnügyi felügyeletbe helyezték a „csepeli droglabor” harmadik gyanúsítottját
Négy hónapra elrendelte a bíróság annak a férfinak a bűnügyi felügyeletét, akit az ún. „csepeli droglabor” ügyében jelentős mennyiségű kábítószerre elkövetett kábítószer-kereskedelem bűntettével gyanúsít a nyomozó hatóság. A Budapest területére korlátozott bűnügyi felügyelet szabályainak betartását a bíróság a terhelt mozgását nyomon követő technikai eszközzel rendelte ellenőrizni.
A Budai Központi Kerületi Bíróság 2025. április 5-én tartott ülésén nem végleges döntésével elutasította a férfi letartóztatására irányuló ügyészi indítványt. A nyomozási bírói döntéssel szemben az ügyészség fellebbezést jelentett be.
A Fővárosi Törvényszék mint másodfokú bíróság a 2025. április 22-i határozatával a terhelt esetében megváltoztatta az elsőfokú határozatot. Megállapította, hogy a terhelttel közölt gyanú részben megalapozott, ekként a személyi szabadságot érintő bírói engedélyes kényszerintézkedés elrendelésének általános feltétele fennáll. A szökés, elrejtőzés veszélye a megalapozott gyanú szerinti cselekmény kiemelkedő tárgyi súlyára és a magas büntetési tétellel való fenyegetettségére tekintettel fennáll, míg az ügyészi indítványban hivatkozott további különös okokat, úm. a bizonyítás befolyásolásának és a bűnismétlésnek veszélyét nem találta megállapíthatónak. A törvényszék úgy ítélte meg, hogy a gyanúsított rendezett személyi és egzisztenciális körülményei, szoros családi kötődése folytán a szökés veszélye nem olyan nyomatékú, amely a legsúlyosabb kényszerintézkedés elrendelését indokolná, ezért a terhelttel szemben bűnügyi felügyeletet rendelt el az elsőfokú bíróság tárgyalás előkészítése során hozandó határozatáig, de legfeljebb 2025. augusztus 22-ig. A bíróság magatartási szabályként előírta, hogy a gyanúsított Budapest közigazgatási területét – a jelen és más ügyben eljáró hatóságok idézésére és értesítésére való megjelenésen kívül – csak külön engedéllyel hagyhatja el, továbbá a bűnügyi felügyelet szabályainak betartását a terhelt mozgását nyomon követő technikai eszközzel kell ellenőrizni.
Annak oka, hogy a jelen döntés eltér az ügy másik két gyanúsítottja esetében született döntéstől, a terheltekkel közölt eltérő tényállásokban keresendő. Bár mindhárom férfi ugyanazon ügy terheltje, azonban a mai napon felülbírált határozattal érintett gyanúsítottal teljesen eltérő tényekre vonatkozó tényállást közöltek, mint a másik két társával. A kényszerintézkedés tárgyában hozott döntés során a bíróság kizárólag a terhelttel közölt gyanú alapán vizsgálhatja a gyanú megalapozott voltát és azt, hogy a rendelkezésre álló körülmények alapján fennáll-e valamely törvényes ok, amely kényszerintézkedés alkalmazását teszi szükségessé. Nem vitás, hogy a kérdéses büntetőeljárás kiemelt tárgyi súlyú bűncselekmény miatt indult, azonban az, hogy a nyomozóhatóság milyen tényállást közöl a gyanúsítottal, alapvetően behatárolja a bíróság mozgásterét.
A végzés végleges.