Fegyházbüntetésre ítélték a kispesti férfit, aki egy vödör vízzel leöntött egy nőt
A Fővárosi Törvényszék 2025. április 25-én 4 év fegyházra ítélt egy férfit, aki ellen az ügyészség védekezésre képtelen személy sérelmére elkövetett emberölés bűntette miatt emelt vádat.
A 2025. április 25-én kihirdetett ítélet szerint a terhelt kispesti lakásának egyik ablaka egy térre nézett, ahol a hajléktalanként élő, fizikailag legyengült állapotban lévő, korlátozott mozgásra képes sértett életvitelszerűen tartózkodott, italozó életmódot folytatott és gyakran kiabált, ordítozott. A nő életvitele és magatartása egyre jobban zavarta a terheltet, aki megkérte őt, hogy távozzon onnan, vagy legalább próbáljon meg halkabb lenni. A vádlott többször bejelentést tett a nő miatt a segélyhívó vonalon is, azonban a hatóságok intézkedését nem találta megfelelőnek, ezért saját elhatározásból több alkalommal leöntötte a sértettet egy vödör vízzel. Ezek után a nő egy időre eltűnt a térről, de aztán újra visszatért oda. 2020. december 13-án hajnalban, amikor a férfi meglátta a téren alvó nőt felmerült benne, hogy értesíti a mentőket, azonban úgy döntött, hogy inkább ismét leönti egy vödör vízzel. A nő később kihűlés következtében életét vesztette. A külső hőmérséklet alacsony volt, a sértett enyhe fokú alkoholos befolyásoltság alatt állt, testének vízzel való leöntése pedig felgyorsította a kihűlését. A terhelt a bűncselekmény előtti időszakban őt, családját és környezetét ért sérelmek nyomán kialakult átmeneti tudatszűkült állapota miatt a vádbeli időpontban enyhe fokban korlátozott volt cselekménye társadalomra veszélyességének felismerésében, és e felismerésnek megfelelő cselekvésben.
Eljárása végén a bíróság arra a megállapításra jutott, hogy a haragos, elkeseredett és a zavaró helyzet megoldásával kapcsolatban önmagát tehetetlennek érző férfi eshetőleges szándékkal követte el a cselekményt, az elkövetés után pedig igyekezett a ráutaló nyomokat és eszközöket eltüntetni. A vádlott a cselekmény során tudatában volt annak, hogy a sértett alszik, tisztában volt rossz fizikai és egészségügyi állapotával, ismerte az alkoholfogyasztás és a kihűlés összefüggéseit, tehát ok-okozati összefüggés volt a vádlott cselekvősége és a sértett halála között.
A büntetéskiszabás során a bíróság enyhítő körülményként értékelte a terhelt büntetlen előéletét, azt, hogy a vádlott a vádbeli időpontban enyhe fokban korlátozott volt cselekménye társadalomra veszélyességének felismerésében és e felismerésnek megfelelő cselekvésben, továbbá a ténybeli beismerést, a megbánást, a sértetti közrehatást stb.
Az ítélet nem jogerős.