2023.El.II.B.2/3.
SZABÁLYZAT
a Pécsi Ítélőtábla épületébe való belépés és az épületben tartózkodás szabályairól
(egységes szerkezetben az 1. számú módosítással)
A bíróságok szervezetéről és igazgatásáról szóló 2011. évi CLXI. törvény 168. §-ában foglalt rendelkezés, illetve az Országos Bírósági Hivatal elnökének 7/2012. (IV.25.) OBH utasítása alapján a következő szabályzatot adom ki:
I. A szabályzat célja és hatálya
1. § A szabályzat célja a Pécsi Ítélőtáblán (a továbbiakban: ítélőtábla) folyó munka zavartalanságának és a bírósági épület rendjének biztosítása érdekében a bíróság épületébe való belépés és az ott tartózkodás rendjének meghatározása.
2. § A szabályzat
a) személyi hatálya az ítélőtábla munkatársaira, az ítélőtáblára belépő ügyfelekre (akinek belépési célja összefügg az ítélőtábla működésével), illetve más személyekre;
b) területi hatálya: az ítélőtábla kizárólagos használatában álló épületrészekre (VI. emelet 600., 601. és 602. iroda, a VII. és VIII. emelet) terjed ki.
3. § Az ítélőtáblának a Pécsi Törvényszékkel (a továbbiakban törvényszék) közös épületben (Pécs, Rákóczi út 34.) való elhelyezkedése folytán az épület nem kizárólagos használatú részei vonatkozásában a törvényszék elnökének vonatkozó szabályzata irányadó.
II. A bírósági épület használatának szabályai
4. § A bíróság épületében tartózkodók kötelesek olyan magatartást tanúsítani, amely tiszteletben tartja az igazságszolgáltatás méltóságát, nem zavarja meg a bíróság működését, és megfelel az épület használatának rendjére vonatkozó előírásoknak.
5. § (1) A bíróság épületébe való be- és kiléptetési feladatokat, továbbá az épületben való tartózkodás rendjének biztosítását munkanapokon 8.00 - 16.00 óra közötti időszakban az ítélőtáblával és a törvényszékkel szolgálati viszonyban álló rendészet tagjai, munkaidő után a törvényszékkel szerződéses viszonyban álló vállalkozók látják el.
(2) A rendészet tagjai feladataikat a törvényszék elnökének vonatkozó szabályzata szerint végzik, amely az ítélőtáblával szolgálati viszonyban álló biztonsági őrökre nézve is kötelező érvényű.
6. § (1) A bírósági épületnek a közönség és ügyfélforgalom számára nyitva álló helyiségeibe és a tárgyalótermekbe a bírósági ügyintézés és a nyilvános tárgyaláson történő részvétel céljából - jelen szabályzatban foglalt korlátozással - bárki beléphet.
(2) A közönség és az ügyfélforgalom számára nyitva álló épületrészek:
a) a tárgyalótermek (földszint I. számú tárgyalóterem, I. emelet 12. és 13. számú tárgyalóterem),
b) a tárgyalótermek előtere,
c) a tárgyalótermek megközelítéséhez szükséges folyosórészek, közlekedők,
d) a kezelőirodák az ügyfélfogadási időben (Ügyfélfogadási idő: hétfő, kedd, csütörtök, péntek: 10.00-12.00 óra, szerda: 8.00-12.00 és 13.00-15.00 óra),
a. büntetőügyek kezelőirodája -VIII. emelet 802. iroda,
b. polgári, gazdasági és munkaügyi ügyek kezelőirodája – VIII. emelet 803. iroda,
e) a pénztár a nyitva tartási idejében – VII. emelet 718. iroda, a VII. emelet páternoszter felőli bejáratánál található csengő használatával a pénztár az egyébként ügyfélforgalom elől elzárt folyosón keresztül, kísérettel közelíthető meg (a pénztár nyitva tartása: hétfő-csütörtök: 9.00-12.00 és 14.00-15.00 óra, péntek: 9.00-12.00 óra),
f) a kezelőirodák és a pénztár megközelítéséhez szükséges folyosórészek, közlekedők az ügyfélfogadási időben,
g) a törvényszék szabályzatában meghatározott – az ítélőtábla ügyfelei által is használt – egyéb épületrészek.
7. § (1) A bíróság épületébe való belépés általános feltételei:
a) a biztonsági szolgálat kérdésére a belépés okának közlése,
b) a személyi bejáró kapun érkezve a detektoros beléptető kapun történő áthaladás, valamint a csomagok csomagvizsgáló berendezésre helyezése, és
c) idézés/értesítés esetén az idézés/értesítés felmutatása.
(2) A beléptetést a rendészeti szolgálat – hivatalos idézés vagy értesítés hiányában – az alábbi esetekben megtagadhatja:
a) a 14 év alatti gyermekkel szemben, kivéve, ha a szülő megalapozottan hivatkozik arra, hogy a bíróság által kiadott idézést – gyermeke magával hozatala nélkül – nem tudta volna teljesíteni, ez utóbbiról a beléptetést végző személynek kell megbizonyosodnia,
b) a bíróság méltóságát sértő öltözetben érkező személlyel szemben,
c) ittas személlyel szemben,
d) azzal a személlyel szemben, aki olyan tárgyalásra érkezett, melynek tárgyalóterme további befogadást nem tesz lehetővé és erről a tárgyalást vezető tanácselnök (bíró) a rendészeti szolgálatot értesítette.
(3) Az épületbe való beléptetésre - az alábbi pontokban felsorolt kivételektől eltekintve - csak fémkereső kapu és a csomagvizsgáló berendezés alkalmazásával kerülhet sor:
a) az ítélőtábla munkatársai a fémkereső kapu és a csomagátvizsgáló használata nélkül (egyszerűsített beléptetéssel) a főbejáraton az erre kijelölt részen, továbbá a dél-keleti és a dél-nyugati bejáraton, elektromos zárral ellátott ajtón léphetnek be az épületbe, illetve hagyhatják el azt, ennek során kötelesek a részükre személyre szólóan kiadott és nyilvántartott ún. beléptető kártyát használni
b) egyszerűsített beléptetésre az ügyészek, ügyvédek, önálló bírósági végrehajtók, igazságügyi szakértők abban az esetben jogosultak, ha e minőségüket a szolgálati igazolványukkal, illetőleg szakértő esetében személyazonosításra alkalmas igazolványukkal igazolják,
c) a várandós anyát, illetve azt a személyt, akinek szervezetébe pacemaker, vagy más egyéb olyan eszköz került beépítésre, amely miatt számára a fémkereső kapu használata egészségügyi kockázatot jelent, a csomagvizsgáló berendezés használata mellett kézi fémkeresővel kell átvizsgálni,
d) a rendészet felügyelete mellett korlátozás nélkül belépési jog illeti meg az épületbe érkező rendvédelmi, katasztrófavédelmi, tűzoltósági szervek hivatásos állományú munkatársát és a mentőszolgálat tagját hivatalos eljárásaik keretében.
(4) A belépés a Büntetés-végrehajtási Intézetből, vagy a rendőrség által szállított fogva tartottak részére a Főposta tér felőli oldalbejáraton un. fogolyvárón át történik.
8. § (1) 14 év alatti kiskorú a bíróság épületébe csak törvényes képviselőjével vagy más nagykorú kísérőjével léphet be.
(2) A 14 év alatti kiskorú bírósági épületben tanúsítandó megfelelő magatartásáért törvényes képviselője vagy más nagykorú kísérője felel.
(3) Az idézett 14 év alatti kiskorú a bíróság épületében csak abban az esetben tartózkodhat, amennyiben törvényes képviselőjének vagy más nagykorú kísérőjének felügyelete a bíróság épületében tartózkodás ideje alatt mindvégig biztosítható.
9. § A mozgásukban korlátozott személyek számára az épület főbejáratán keresztül akadálymentes bejutás biztosított. Az ítélőtábla földszint I. számú tárgyalóterme szintén akadálymentesen megközelíthető. Az I. emeleti tárgyalók a déli lépcsőházban található lifttel érhetők el. A pénztár és a kezelőirodák azonban lift használatával kizárólag zárt folyosón keresztül közelíthetők meg, ezért ilyen esetben a rendészet tagjainak egyike személyesen kíséri fel az ügyfeleket.
10. § (1) A bíróság épületébe – kivéve, ha eljárási cselekmény lefolytatásához az szükséges - lőfegyverrel, lőszerrel, robbanóanyaggal, robbantószerrel, illetve a közbiztonságra különösen veszélyes vagy rendbontásra alkalmas eszközzel - a rendőrség, a büntetés-végrehajtási testület vagy más fegyveres szerv hivatásos állományú, szolgálati feladatot ellátó tagjain kívül - senki nem léphet be. Ennek ellenőrzésére, az ítélőtábla és a törvényszék elnöke, valamint a rendészet tagjai jogosultak.
(2) A bíróság épületébe – a vakvezető, BV intézeti és a rendőrségi kutyák, illetve a bíróság elnökének engedélye kivételével – állatot bevinni tilos.
12. § (1) Az épületbe nem ügyfél minőségében érkező személy(ek) beléptetésére csak abban az esetben kerülhet sor, ha a rendészet meggyőződött arról, hogy az ítélőtábla valamelyik munkatársa fogadja az adott személy(eke)t és az épületben való közlekedését/üket is biztosítja. Ennek hiányában a beléptetést meg kell tagadni.
(2) Az épületbe a beruházás, felújítás, karbantartás és egyéb szolgáltatás végzése céljából belépő külső személyekről a vállalkozó köteles az ítélőtábla gazdasági hivatalának vezetőjénél cégszerű aláírással ellátott (nevet és személyi adatokat tartalmazó) listát leadni. Az ítélőtábla elnöki irodáját és a rendészetet erről értesíteni kell. A személyes adatokat az ítélőtábla a Pécsi Ítélőtáblával annak működése során kötött szerződésekhez kapcsolódó adatkezelésekről szóló adatkezelési tájékoztatójában írtaknak megfelelően kezeli.
(3) Oktatási célból, szervezett körülmények között az ítélőtábla elnökének, elnökhelyettesének engedélye alapján léptethetők be személyek vagy csoportok.
(4) A bírák és az igazságügyi alkalmazottak hozzátartozóikat a legszükségesebb időtartamban, a többi bírósági dolgozó zavarása nélkül, a munkaidő védelmére és az adatvédelemre vonatkozó szabályok betartása mellett fogadhatják.
13. § (1) Ügyfelek a bíróság épületében kizárólag ügyfélfogadási időben tartózkodhatnak. Ügyfélfogadási idő alatti tartózkodásnak minősül az is, ha az ügyfélnek az ügyfélfogadási idő lejárta után befejeződő tárgyalás miatt kell a bíróság épületében tartózkodnia.
(2) Az ítélőtábla munkatársai hétköznapokon 7.00 – 20.00 óráig tartózkodhatnak az épületben, ezen kívüli időben az épületben tartózkodni nem lehet és az épület biztonsági és riasztó rendszerét bekapcsolt (élesített) állapotban kell tartani.
(3) Hivatali jelleget nélkülöző rendezvények esetében - amennyiben az várhatóan az esti beriasztás időpontjánál később fejeződik be - a szervező(k)nek engedélyt kell kérni az épületben való tartózkodásra az ítélőtábla elnökétől vagy elnökhelyettesétől.
14. § (1) Amennyiben a tárgyalóterem befogadóképessége a hallgatóság egy részének tárgyalótermi jelenlétét nem teszi lehetővé, az eljárási cselekményt vezető bíró a hallgatóság tárgyalótermi befogadóképességet meghaladó részét felszólítja a tárgyalóterem elhagyására.
(2) A hallgatóság (1) bekezdés szerinti létszámát az eljárási cselekményt vezető bíró határozza meg.
(3) Az e §-ban foglalt rendelkezések alkalmazása
a) az eljárásban résztvevő személyek,
b) a hallgatóság, és
c) a médiatartalom-szolgáltatók
jogainak gyakorlását, kötelezettségeik teljesítését aránytalan mértékben nem korlátozhatja.
15. § (1) A bíróság épületében
a) a bírósági tárgyalóteremben kép-, hang-, vagy kép-és hangfelvételt (a továbbiakban: felvétel) az eljárási jogszabályok rendelkezései szerint [Pp. 232. (3) és (4) bekezdés, Be. XVIII. fejezet], míg
b) az egyéb bírósági épületrészekben kizárólag a bíróság elnökének engedélyével készíthető.
(2) Az e §-ban foglalt tilalmakat és korlátozásokat megszegő személyeket a rendészet figyelmeztetésben részesíti, és felhívja a felvétel törlésére. A felszólítás eredménytelensége esetén a rendészet a szabálysértőt az épületből kivezeti.
16. § (1) Az ítélőtábla épületében
a) az ítélőtábla elnöke által adott engedélyen alapuló kereskedelmi tevékenység kivételével kereskedelmi tevékenységet folytatni,
b) az ügyfelek gyűjtését célzó tevékenységet kifejteni,
c) az ítélőtábla elnöke által meghatározott rendezvények kivételével alkoholt fogyasztani,
d) dohányozni tilos. (Dohányzásra kijelölt helyek az épület bejáratainál találhatók).
(2) Az e §-ban foglalt tilalmakat megsértő személyeket a rendészet felszólítja a szabálysértő magatartás azonnali abbahagyására. A felszólítás eredménytelensége esetén a rendészet az ítélőtábla munkatársa vonatkozásában a szabálysértést szolgálati úton jelenti az ítélőtábla elnökének, míg más személy esetében a szabályszegőt a bíróság épületéből kivezeti.
17. § (1) Az ítélőtábla elnöke (távollétében elnökhelyettese) indokolás nélkül elrendelheti a fent megjelölt beléptetési és az épületben történő tartózkodásra vonatkozó szabályoktól való eltérést, különösképpen támadási vagy szöktetési veszély jelzése, illetve bírósági, szakmai vagy egyéb rendezvények miatt.
(2) Áramszünet esetén az ügyfelek beléptetését korlátozni kell, indokolt esetben pedig fel kell függeszteni.
(3) Tűz esetén a Tűzvédelmi szabályzatban, illetve a Tűzriadó tervben meghatározottak szerint kell eljárni.
III. Hatálybalépés és a felülvizsgálat rendje
18. § (1) Jelen szabályzat 2023. március 1. napján lép hatályba, egyúttal a Pécsi Ítélőtábla 2021.El.II.B.2. számú szabályzata hatályát veszti.
(2) A szabályzat felülvizsgálatának rendje: a vonatkozó jogszabályok rendelkezéseit módosító jogszabály hatálybalépését követő naptól számított 30 nap, illetve a szabályzat módosításának alapjául szolgáló egyéb változást követő 30 nap, egyéb esetben minden év március 31. napja. E feladat elvégzéséért a ítélőtábla elnöke felelős.
(3) A szabályzat megismerésének és ennek dokumentálásának módja: a Pécsi Ítélőtábla 2016.El.I.D.18. számú, a körözvények elektronikus úton való megismerhetőségéről és a megismerés tényének tanúsításáról szóló szabályzatban foglaltaknak megfelelően.
Pécs, 2023. február 10., 2024. március 22.
Dr. Túri Tamás
elnök