Emberi test tiltott felhasználásának bűntette

Ügy tárgya
Emberi test tiltott felhasználásának bűntette
Tárgyalás időpontja
Ügyszám
Bf.III.11/2025.
Tárgyalás helyszíne
7623 Pécs, Rákóczi út 34.
Tárgyaló
földszint I. számú tárgyalóterem
Ügyszak
Büntető
Közérdeklődésre számot tarthat
Igen
Eljáró bíróság
Pécsi Ítélőtábla

Az első fokon eljárt Pécsi Törvényszék által megállapított tényállás szerint az I.r. vádlott fül-orr-gégész szakorvos, 2011-től 2020-ig volt klinikaigazgató, illetve a klinika címével megegyező székhelyű alapítvány kuratóriumi elnöke, a II.r. vádlott boncmester, míg a III.r. vádlott szintén fül-orr-gégész szakorvos. 

A klinika több évtizede rendszeresen szervezett magyar és külföldi fül-orr-gégészek részvétele mellett ún. sziklacsont kurzust, amelyen lehetőség volt eredeti, holttestekből származó csontokon gyakorolni a fúrásokat. A sziklacsont a koponyán a halánték egyik csontja, melyet orvostudományi egyetemi oktatási felhasználás végett holttestből kizárólag kórbonctani vizsgálat során és abban az esetben lehet eltávolítani, ha ellene az elhunyt életében nem tiltakozott.

A korábban kialakult gyakorlat az volt, hogy a patológiai intézet igazgatójának hozzájárulását kérték a sziklacsontok gyűjtéséhez. A 2019. januárjában megrendezett képzés szervezésekor a csontok beszerzését az I.r. vádlott vállalta magára, aki ezúttal nem kereste meg a patológiai intézet igazgatóját, ehelyett a II.r. vádlottat kérte arra, hogy mint ahogy korábban is, támogassa a kurzus szervezését a sziklacsontok beszerzésével. 

A II.r. vádlott az I.r. vádlott kérésére a patológiai intézetben elhelyezett, kórboncolásra küldött holttestekből havonta 15-20 darab sziklacsontot távolított el, ebből 100 darabot kifejezetten a sziklacsont kurzusra gyűjtött, melyekért darabonként 2.500 forintot kapott az I.r. vádlottól. Néhány alkalommal a kórboncolást végző orvosok tudtával történt ez, számos esetben azonban patológusok jelenléte, felügyelete és tudta nélkül. Az eltávolítás ténye egyik esetben sem került rögzítésre a boncjegyzőkönyvben.

Ismeretlen időponttól 2019. május 30-ig e módszerrel és részben a II.r. vádlott által legalább 328 darab sziklacsontot vettek ki a kórboncoláson átesett holttestekből, melyeket a II.r. vádlott több részletben az I.r. vádlott klinikájára szállította és az I.r. vádlottnak átadta. A sziklacsontokat formalinban tartósítva, különböző méretű vödrökben tárolták.

A III.r. vádlott a kurzuson oktatóként vett részt és maga is végzett sziklacsont fúrást, majd 2 hónapos külföldi kiküldetésen vett részt, ahol új műtéti technikákat tanult és ennek elsajátításához 8 db, holttestekből származó sziklacsontot az I.r. vádlott tudtával és beleegyezésével birtokába vett és külföldre szállított.

Ismeretlen feladótól 2019. május 30-án érkezett névtelen bejelentés e-mailen arról, hogy a klinikán vödrökben csontokat tárolnak, mely alapján vizsgálat indult.

A Pécsi Törvényszék az I.r. vádlottat emberi test tiltott felhasználásának bűntettében és folytatólagosan, közvetett tettesként elkövetett csalás bűntettében, a II.r. vádlottat emberi test tiltott felhasználásának bűntettében mondta ki bűnösnek. A bíróság az I.r. vádlott büntetőjogi felelősségét azért állapította meg csalás bűntettében is, mert a kórházi úgynevezett VIP szobák térítési díjának mintegy két és fél éves időszakra vonatkozó elszámolása kapcsán, annak mindösszesen 3.747.000,- forintos díjai az ő rendelkezése alapján nem a Klinikai Központ sértetthez, hanem az általa irányított alapítványhoz kerültek befizetésre.

A bíróság az I.r. vádlottat 1 év 8 hónap börtönbüntetésre és 1.600.000 forint pénzbüntetésre, a II.r. vádlottat 1 év 6 hónap börtönbüntetésre ítélte. A bíróság az I.r. vádlott esetében 2 év 6 hónap, a II.r. vádlott esetében 2 év próbaidőre felfüggesztette a szabadságvesztés végrehajtását. A bíróság a II.r. vádlottal szemben 250.000 forint erejéig, az I.r. vádlott által irányított alapítvánnyal szemben 3.747.000 forint erejéig vagyonelkobzást rendelt el. A bíróság az I. és II.r. vádlottakat – a büntetett előélethez fűződő hátrányos jogkövetkezmények alól – előzetes mentesítésben részesítette.

A bíróság a III.r. vádlottat az ellene emberi test tiltott felhasználása bűntette miatt emelt vád alól felmentette, a bizonyítási eljárás során ugyanis nem lehetett megállapítani, hogy a III.r. vádlott milyen módon és mikor beszerzett csontokat vett magához, így azt sem, hogy azok holttestekből történő eltávolítása során a kötelező jegyzőkönyvezés megtörtént-e.

Az ítélet ellen az ügyész súlyosítás, illetve a III.r. vádlott esetében bűnösségének megállapítása és büntetés kiszabása végett, míg az I.r. vádlott és védője, valamint a II.r. vádlott védője elsődlegesen felmentés, másodlagosan enyhítés végett jelentett be fellebbezést.