Közel 25 év után kerülhet pont a balesetnek álcázott emberölési ügy végére – Másodfokon folytatódik a büntetőeljárás
Társtettesként előre kitervelten, aljas indokból elkövetett emberölés bűntettében mondta ki bűnösnek a Kecskeméti Törvényszék 2024. április 30-án N. T. I. rendű és V. L. II. rendű vádlottakat, ezért őket egyezően 13 év 6 hónap fegyházban végrehajtandó szabadságvesztésre és mellékbüntetésül 10 év közügyektől eltiltásra ítélte. A bíróság kimondta, hogy a vádlottak feltételes szabadságra a büntetés legalább négyötöd részének kitöltését követő napon bocsáthatók.
Az elsőfokú bíróság döntésével szemben az ügyészség mindkét vádlott terhére súlyosítás – hosszabb tartamú fegyházbüntetés kiszabása - érdekében, míg a vádlottak felmentés míg védőik elsődlegesen felmentés, másodlagosan enyhítés céljából jelentettek be fellebbezést.
Így került az ügy a Szegedi Ítélőtáblára.
Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás lényege:
A tényállás lényege szerint a két vádlott (egy jelenleg 50 és 52 éves férfi) rendfenntartóként, „kidobóként” dolgozott egy kecskeméti diszkóban, ahol 2000. október 1-én, hajnalban, ittas állapotban, megjelent az ügy sértettje.
Ezt észlelve a II. rendű vádlott a tánctéren odament hozzá, hogy eltávolítsa a szórakozóhelyről. Szóváltás, majd dulakodás alakult ki, melynek során a II. rendű vádlott ököllel, valamint egy „viperával” megütötte a sértettet, aki az ütéstől a földre rogyott, de még fel tudott állni. A dulakodásba – vádlott társa oldalán - bekapcsolódott az I. rendű vádlott is. A vádlottak két oldalról karon ragadták a sértettet, és a diszkó főbejáratához vezették, miközben kézzel többször megütötték.
A főbejárattól az I. rendű vádlott és egy másik kidobó először az Izsáki út felé, majd onnan a belváros irányába vezette a bántalmazástól és ittasságától tényleges védekezésre nem képes sértettet, miközben az I. rendű vádlott a „viperával” a fejét megütötte. A sértett a bántalmazásoktól eszméletét vesztette majd összeesett. A bántalmazás következtében koponyacsont-töréseket szenvedett el. Miután a földre került, a II. rendű vádlott is megérkezett.
A vádlottak a bántalmazás miatti büntetőjogi felelősségre vonás elkerülése, valamint a szórakozóhely hírnevének megőrzése érdekében úgy döntöttek, hogy az eszméletlen férfit nem hagyják életben, az esetet vonatbalesetnek fogják álcázni. Ennek érdekében a magatehetetlen sértettet a közeli vasútvonalhoz vitték, és a sínek közé fektették olyan testhelyzetben, mintha aludna. A vádlottak bíztak abban, hogy a vonatgázolás okozta sérülések elfedik a bántalmazások nyomait is.
A magára hagyott sértettet rövid idő múlva egy (29-38 km/h sebességgel közlekedő) menetrend szerinti vonat elgázolta, amitől a helyszínen azonnal életét vesztette. Figyelemmel az éjszakai időpontra a mozdonyvezető a sértettet már csak féktávolságon belül észlelhette, ezért objektív lehetősége nem volt arra, hogy időben lefékezze a szerelvényt.
Az ügyben, a két tárgyalási nap valamelyikén határozathirdetés várható.