Jogerős ítélet csalás bűntettében
A Szekszárdi Járásbíróság a 2024. május 27-i tárgyaláson ítéletet hirdetett annak a férfinek az ügyében, akivel szemben jelentős kárt okozó, üzletszerűen elkövetett csalás bűntette miatt indult büntetőeljárás.
Az ítélet szerint a vádlott – aki a sértett testvérének a gyermeke - 2019. február és augusztus közötti időszakban rendszeresen felkereste a sértettet szekszárdi otthonában azzal a céllal, hogy tőle pénzt kérjen. A vádlott ebben az időszakban, ausztriai hazatérését követően munkahellyel és rendszeres jövedelemmel nem rendelkezett. A vádlott a visszafizetés szándéka és lehetősége nélkül 2019. februárjában 1.500.000 forintot kért kölcsön a sértettől azt állítva, hogy az összeget az általa megvásárolt siófoki ingatlan átírási költségeire fordítja. Néhány hónappal később a vádlott 1.000.000 forintot kért kölcsön azzal az indokkal, hogy azt az autójának megjavítására fordítja. Majd 2019. júliusában még további 5.000.000 forintot kért kölcsön a sértettől egyéni vállalkozásának beindítására hivatkozva. A sértett a vádlott kérésnek eleget tett, ezért az értékpapírszámláját felmondta és a vádlottnak átadta az 5.000.000 forintot. A vádlott azt ígérte, hogy a kölcsönt még abban az évben visszafizeti a befejezett munkáiért kapott bevételeiből és az Ausztriából érkező adóvisszatérítésből. Ezt követően a vádlott még további 2.750.000 forintot kért kölcsön. A vádlott végül a sértettől kapott több mint 10.000.000 forintot a saját megélhetésére fordította. A vádlott a sértettet tévedésbe ejtette, mivel a kölcsönkért összegek fedezeteként megjelölt ingatlan, a személygépkocsi, valamint a homlokzati állvány nem képezte a tulajdonát, ezért azzal nem rendelkezhetett. A vádlott azt a látszatot keltette a sértett és családja előtt, hogy működő vállalkozása mellett rendezett anyagi körülmények között el, ez azonban nem felelt meg a valóságnak.
A bíróság a vádlottat bűnösnek mondta ki folytatólagosan elkövetett csalás bűntettében, ezért őt 2 év börtön fokozatban végrehajtandó szabadságvesztésre ítélte, melynek végrehajtását 4 év próbaidőre felfüggesztette. A bíróság a büntetés kiszabása során enyhítő körülményként vette figyelembe, hogy a vádlott időközben a bűncselekménnyel okozott kár teljes összegét letétbe helyezte azzal a céllal, hogy azt a sértettnek visszafizesse.
Az ítélet jogerős.