A börtön sem tartotta vissza őket
A Nagykanizsai Járásbíróság 2024. április 2-án hozott ítéletet azoknak a férfiaknak az ügyében, akik szabadságvesztésüket töltve sem riadtak vissza a bűncselekménytől: telefonon keresztül csaltak ki pénzt a sértettektől.
A III., a IV., az V. és a VI. rendű vádlottak 2020-ban büntetésüket töltötték a Szombathelyi Büntetés-végrehajtási Intézetben, ahol 2020 szeptemberétől azonos cellába kerültek. Egymás között megbeszélték, hogy telefonos csalások elkövetéséből próbálnak jövedelemhez jutni, melyhez az intézmény által rendelkezésükre bocsátott, valamint engedély nélkül tartott mobiltelefonjaikat és SIM-kártyáikat használták. Cselekményüket a börtönön kívül az I. és a II. rendű vádlottak segítették.
2020 október elején a III. rendű és a VI. rendű vádlottak az ország különböző településein élő lakosokat hívtak fel, hogy a Telekom által tartott sorsoláson pénzt nyertek, azonban annak átvételéhez banki tranzakciót kell végrehajtaniuk. Ezt két alkalommal a IV. rendű vádlott mobilján tették meg. A sértetteket rávették, hogy az általuk megadott bankautomatához menjenek és pénzt töltsenek fel egy megadott mobiltelefonszámra. Két esetben azonban a tranzakció nem sikerült, mivel a sértettek bankkártyáját elnyelte a bankautomata. 2020 október közepén a VI. és a III. rendű vádlottak egy idős nőt is becsaptak azzal, hogy mosógépet és 1 millió forintot nyert. A nő az utasításaik szerint többször töltött fel pénzt a megadott mobilra és utalt az I. rendű vádlott számlájára.
Az I. rendű vádlott a csalássorozat révén összesen 1.090.000 forint utalást kapott. Ebből többször is feltöltötte társai mobilegyenlegét 680.000 forint értékben, 50.000 forint közreműködési díjat megtartott magának, 360.000 forintot pedig átadott a II. rendű vádlottnak. A nő ezt továbbutalta a börtönben lévő III. rendű és VI. rendű vádlottak családtagjainak, akik átutalták a fogvatartotti számlákra.
Az V. rendű vádlott a telefonhívások lebonyolításában nem vett részt, azonban a cselekmények elkövetéséhez használt mobiltelefonok és SIM-kártyák saját holmija közötti rejtegetésével segítette társait, amiért tőlük élelmiszert és egyéb használati cikkeket kapott.
A Nagykanizsai Járásbíróság az I. és a II. rendű vádlottakat bűnösnek találta folytatólagosan elkövetett pénzmosás bűntettében. Ezért az I. rendű vádlottat mint visszaesőt 1 év börtönbüntetésre ítélte és 2 évre eltiltotta a közügyek gyakorlásától, míg a társát 260.000 forint pénzbüntetés megfizetésére kötelezte.
A III., a IV. és a VI. rendű vádlottakat társtettesi, az V. rendű társukat pedig bűnsegédi minőségben mondta ki bűnösnek folytatólagosan, üzletszerűen elkövetett csalás bűntettében és 3 rendbeli csalás vétségében, amelyből 1 rendbeli kísérleti szakban maradt.
A többszörösen visszaeső III. rendű vádlottat 1 év 10 hónap, a IV. rendűt mint visszaesőt 1 év 6 hónap, a különös visszaesőnek számító V. rendű társukat 1 év börtönbüntetésre ítélte. A három férfit ezen felül 2 évre eltiltotta a közügyek gyakorlásától is.
A szintén többszörös visszaeső VI. rendű vádlott 2 év 6 hónap fegyházbüntetést és 3 év közügyektől eltiltást kapott
Az ítéletet az ügyész - három nap gondolkodási idő fenntartása után - tudomásul vette, a vádlottak és védőik fellebbeztek, így az ítélet nem jogerős.
Dr. Bartalné dr. Mentes Judit
sajtószóvivő