Esélyegyenlőség
Az egyenlő bánásmód
Az egyenlő bánásmód a diszkrimináció tilalmának jogi megnevezése. Ezen elv szerint emberek vagy embercsoportok között nem lehet indokolatlanul különbséget tenni. Maga a diszkrimináció olyan megkülönböztető bánásmód (cselekedet, tevékenység, elmulasztott tett vagy intézkedés), amely az egyén (személy) vagy csoport esélyegyenlőségére hat.
A Gyulai Törvényszék esélyegyenlőségi intézkedési terve
Az esélyegyenlőség biztosítása céljából a Gyulai Törvényszék elnöke esélyegyenlőségi intézkedési tervet adott ki, amely az ügyfeleket és bírósági dolgozókat, pályázókat, jelentkezőket is érintő szabályokat tartalmaz.
Az intézkedési terv részét képezik az ügyfelek irányába az esélyegyenlőség biztosítása érdekében tett intézkedések és kötelezettségvállalások az alábbiak szerint:
1. Elektronikus infoterminál áll az ügyfelek rendelkezésére a Békés vármegyei bírósági épületek egy részében. Ezek az infoterminálok akadálytalan hozzáférést biztosítanak a mozgásukban, hallásukban vagy látásukban támogatást igénylő ügyfeleknek, a bírósági szervezetre, az eljárásokra, az ügyelosztási rendekre, a szervezeti és működési szabályzatra vonatkozó adatok elérésében, valamint egyes közhasznú információk (például menetrendek) megismerésében, hangos térképek és tapintható térképek is rendelkezésre állnak. A hallássérültek jól látható módon kifüggesztett tájékoztatás szerint juthatnak hozzá a hangos térképhez, mobil indukciós hurokhoz, illetve néhány épületben beépített indukciós hurok is rendelkezésre áll. Ezekről előzetesen telefonon vagy e-mailben tájékozódhatnak, illetve érkezéskor a biztonsági szolgálattól kaphatnak tájékoztatást.
2. A Gyulai Törvényszék honlapjának működik akadálymentes változata is.
3. Szabályzat rögzíti a bírósági épületek akadálymentes használatának rendjét.
Eljárás az egyenlő bánásmód követelményének megsértése esetén
Az egyenlő bánásmód követelményének megsértését jelenti a közvetlen és közvetett hátrányos megkülönböztetés, a zaklatás, a jogellenes elkülönítés, a megtorlás, valamint az ezekre adott utasítás. Ha az esélyegyenlőségi törvény eltérően nem rendelkezik, az olyan magatartás, intézkedés, feltétel, mulasztás, utasítás vagy gyakorlat nem sérti az egyenlő bánásmód követelményét,
a) amely a hátrányt szenvedő fél alapvető jogát másik alapvető jog érvényesülése érdekében, elkerülhetetlen esetben korlátozza, feltéve, hogy a korlátozás a cél elérésére alkalmas és azzal arányos,
b) amelynek az a) pont alá nem tartozó esetekben tárgyilagos mérlegelés szerint az adott jogviszonnyal közvetlenül összefüggő, észszerű indoka van.
Sérelem esetén az alábbi jogvédelmi lehetőségek vehetők igénybe:
Panasz
A sérelmet szenvedett bírósági dolgozó, pályázó, jelentkező panasszal fordulhat a Gyulai Törvényszék esélyegyenlőségi referenséhez. A panasz sorsáról a törvényszék elnöke köteles dönteni. Amennyiben a résztvevők nem tudnak megegyezni, a panasz eljárásba közvetítő is bevonható. Közvetítő bevonására a panasz benyújtásától a törvényszék elnökének döntéséig bármikor van lehetőség. A panasszal kapcsolatos eljárásban a törvényszék elnöke (vagy képviselője), a panaszos, az esélyegyenlőségi referens és az esetleges közvetítő vehet részt. A törvényszék elnökének az eljárás eredményéről, illetve a döntésről a panaszost írásban értesíteni kell.
Peres eljárás kezdeményezése
Az egyenlő bánásmód megsértése esetén bíróság előtt munkajogi vagy polgári (személyiségi jogi) per is indítható.
Az Alapvető Jogok Biztosához fordulás
Bárki, akit diszkrimináció ért, az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala Egyenlő Bánásmódért Felelős Főigazgatóságához is fordulhat jogvédelemért. A beadványt postai úton vagy elektronikus úton (ügyfélkapun keresztül) is benyújthatja az érintett.
Elérhetőségek:
Alapvető Jogok Biztosának Hivatala
cím: 1055 Budapest V. ker. Falk Miksa utca 9-11.
levélcím: 1387 Budapest Pf. 40.
e-mail-cím: panasz@ajbh.hu
honlap: https://www.ajbh.hu/