Múltunk feltárásának szolgálatában

A Debreceni Törvényszék 2024-ben is sikeresen pályázott az Országos Bírósági Hivatal által meghirdetett Ráth György Bírósági Történelem és Hagyományápolás pályázaton.

Az „Elfeledett bíróságok Hajdú-Bihar vármegyében” című kiadványt 2024. november 29-én, a Debreceni Járásbíróság dísztárgyalójában tartott könyvbemutatón ismerhették meg a jelenlévők. 

Az ünnepélyes esemény megnyitójában dr. Vágó Zsolt, a Debreceni Törvényszék elnöke elmondta, hogy az országban egyedülálló az a vállalkozás, amelyet a törvényszék teljesített, utalva arra a több mint tizenkét évvel ezelőtt elindított bíróságtörténeti kutatómunkára, amelynek eredményeként 2015 és 2024 között hét ismeretterjesztő-tudományos kiadvány látott napvilágot.

Dr. Senyei György gondolatait a törvényszék elnöke tolmácsolta a meghívottak felé. Az Országos Bírósági Hivatal elnöke a rendezvényre eljuttatott köszöntőjében rámutatott arra, hogy a Ráth Pályázat a bírósági szervezet egyik sikertörténete, hiszen tíz éve tölti be ezt az igen fontos tudásgyarapítással és szervezeti kultúra fejlesztésével kapcsolatos rendeltetését.  

Dr. Kahler Ilona Márta, a Debreceni Törvényszék idén nyáron leköszönt elnöke így emlékezett vissza a több mint egy évtizedes munkára: „…most egy fontos állomáshoz értünk, amikor elmondhatjuk, hogy a vármegye valaha volt összes járásbíróságának és a törvényszéknek is emléket állítottunk egy-egy kiadvánnyal.”

A szervezettörténeti kutatás egyes állomásait, a kiállítások, konferenciák, könyvbemutatók sorát dr. Bagossyné dr. Körtvélyesi Mária fényképek segítségével idézte fel, részletesen ismertetve a korábban és most megjelent kötetek – a Debrecen (2015) Berettyóújfalu (2017), Hajdúböszörmény (2018), Hajdúszoboszló (2019), Püspökladány (2021) és ismételten Debrecen (2022), Derecske, Hajdúnánás, Polgár, Hajdúhadház (2024) - szerzői gárdáját és a kiadványok tartalmát.

Az „Elfeledett bíróságok Hajdú-Bihar vármegyében” című könyvet – mint azt az elmúlt évek során is – Dr. Beliznai Kinga PhD, az ELTE Állam- és Jogtudományi Kara, Magyar Állam- és Jogtörténeti Tanszékének vezetője mutatta be a rendezvény résztvevőinek. 

A 112 oldalas, Szikla Gergő, Dr. Balogh Judit PhD, Szendiné Dr. Orvos Erzsébet PhD, Dr. Megyeri-Pálffi Zoltán PhD kutató munkáját dicsérő, öt tanulmányt felölelő, gazdag képanyaggal illusztrált kiadvány a Derecskén, Hajdúnánáson, Polgáron és Hajdúhadházon hosszabb-rövidebb ideig működött bíróságok történetét tárja az olvasó elé.

A kötetet a Debreceni Törvényszék dr. Kovács Ilona főlevéltáros asszony emlékének ajánlja.  

 

Képek az alábbi linken megtekinthetők: https://birosag.hu/debreceni-torvenyszek/kepgaleriak/20241204/konyvbemu…