2025/11. hét - különös kegyetlenséggel elkövetett emberölés bűntette

Ügy tárgya
Különös kegyetlenséggel elkövetett emberölés bűntette
Tárgyalás időpontja
Ügyszám
17.B.2/2025.
Tárgyalás helyszíne
Veszprémi Törvényszék
Tárgyaló
fsz. 2. tárgyalóterem
Ügyszak
Büntető
Közérdeklődésre számot tarthat
Igen
Eljáró bíróság
Veszprémi Törvényszék

A vádlott a nagymamájával, a 76 éves sértettel élt a sértett veszprémi lakásában. A vádlottnak már gyermekkorától voltak látomásai, majd 18 éves korában öngyilkossági kísérlete miatt pszichiátrián kezelték, amelyet követően elköltözött a családjától, s azóta kisebb megszakításokkal a sértettel közös háztartásban élt. A vádlott 2023-ban néhány hónapra Ausztriában vállalt munkát, ahol pszichés problémái újra jelentkeztek.
Miután a vádlott 2024 januárjában szakított az élettársával, pszichés állapotának romlása tovább fokozódott, hallucinációi felerősödtek, látomásai voltak, éjszakánként hangokat hallott. A 2024 tavaszán külföldi munkájából hazatérő vádlott ismét a sértettnél lakott, és egy veszprémi étteremben szakácsként vállalt munkát.
A vádlott 2024. június elején több alkalommal is jelezte a munkáltatójának, hogy nem tud dolgozni, rendszerint fáradtságra panaszkodott. A vádlott ebben az időszakban alig evett, napi két doboz cigarettát is elszívott és rengeteg energiaitalt fogyasztott. A vádlott állapotának rosszabbodását a sértett is észlelte, ezért őt szakemberhez akarta vinni, addig azonban megpróbálta kontroll alatt tartani a vádlottat, különösen azért, mert azt tapasztalta, hogy a vádlott éjszakánként rendszeresen eltávozott otthonról, amely alkalmakkor egy belső kényszertől hajtva céltalanul autózott.
A vádlottnak 2024. június 8-áról 9-ére virradó éjszaka újra felerősödtek a hallucinációi, el akart menni otthonról, úgy érezte, hogy egy erő megszállta, a sértett azonban nem engedte távozni a vádlottat. A vádlott a szobájában lévő asztali számítógépen családi fotókat nézegetett, amely során látomásai voltak. Ennek hatására hajnalban magához vette a munkájához használt kései közül a legélesebb, 19,5 cm pengehosszúságú és 3 cm pengeszélességű filéző kését, amellyel megindult a sértett szobája felé. Az ébren lévő sértett megpróbálta a vádlottat feltartani oly módon, hogy a vádlott kést tartó kezét megragadta, majd hátralépett, miközben azt kiabálta, hogy „A nagymamád vagyok, a nagymamád vagyok!”, és a szobájából elkezdte kifelé lökdösni a vádlottat. Ekkor a vádlott, mivel az a képzete volt, hogy az előtte álló személy nem a nagymamája, rátámadt a kezeit maga elé tartva védekezni próbáló sértettre. A bántalmazás során a vádlott a filéző késsel hét nagy erejű szúrást adott le a sértett nyakára, mellkasára és a hasára, és további 38 alkalommal megszúrta a sértett arcát, nyakát, mellkasát, hasát és felsővégtagjait is. A testszerte összesen 54 rendbeli szúrt-metszett sérülést elszenvedő sértett a mintegy 5-10 percig tartó bántalmazása közben a szobájában lévő franciaágyra esett. A vádlott azért, hogy a sértett a sikoltozást abbahagyja, az emberi mivoltából kivetkőzve felmetszette a sértett hasát és a hashártya mögötti lágyrészek átmetszését követően egy 50 cm-es vékonybél szakaszt is kimetszett.
A vádlott a rendkívüli embertelenséggel, brutalitással, iszonyatot keltő módon végrehajtott bántalmazással okozott nagyszámú sérülés folytán a sértettnek az átlagosat meghaladó testi és lelki gyötrelmet okozott.
A vádlott a cselekmény elkövetését követően a szobájába ment, a filéző kést az ágyára dobta, majd átöltözött. Ezt követően két bőröndbe belerakta a nagyszülei iratait és fotóit, és a sértett lakását elhagyva személygépkocsival Ausztriába indult. A vádlott útközben egy töltőállomáson üzemanyagot tankolt, majd a járművel fizetés nélkül elhajtott, Ausztriába érve pedig egy erdőnél a gépkocsijával az árokba hajtott, majd gyalogosan egy közeli városba ment, ahol zavart viselkedése miatt bejelentés alapján rendőri intézkedésre került sor vele szemben.
Az osztrák rendőrség a magyar hatóságok soron kívüli jelzése alapján a vádlottat előállította és büntetés-végrehajtási intézetbe szállította.
A vádlott hasadásos elmezavar (szkizofrénia), annak üldöztetéses (paranoid) formájában szenved és abban szenvedett a cselekménye elkövetése idején is.

Egyéb információ

A bíróság az ügyben előkészítő ülést tart.

Információ:
dr. Laczkó Henriett
sajtószóvivő
06-30/237-5069
sajto_veszprem@birosag.hu