Balassagyarmati Törvényszék – A nyílt utcán késelte meg volt élettársát a vádlott
A vádlott és volt élettársa között szóváltás alakult ki, mivel a sértett obszcén tartalmú üzeneteket írogatott a vádlott nevében női ismerőseinek. A vita odáig fajult, hogy a vádlott a nyílt utcán egy késsel többször megszúrta a sértettet a nyakán és a karján, életveszélyes sérüléseket okozva volt élettársának. A Balassagyarmati Törvényszék az ügyben tartott előkészítő ülésen végrehajtandó szabadságvesztésre ítélte a bűncselekmény elkövetését beismerő vádlottat.
A törvényszék által megállapított tényállás szerint 2020. május 28-án a sértett munkája befejeztével hazaindult, útközben találkozott a vádlottal, és köztük – korábbi élettársi kapcsolatukból is eredően – szóváltás alakult ki. Ennek során a vádlott többször hangoztatta, hogy megöli a sértettet. A sértett a két kezét maga elé tartva próbálta távoltartani magától a vádlottat, majd a hátizsákját és a táskáját a földre ledobva hátrálni kezdett az őt követő vádlott elől, aki az utca túloldalára is követte.
A sértett időközben mobiltelefonján segítséget próbált hívni a 112-es segélyhívó számon. A vádlott megkérdezte a sértettől, hogy kivel beszél telefonon. Erre a sértett azt válaszolta, hogy az anyjával, ám a vádlott a telefonkészülékből a férfi diszpécser hangját meghallotta. Ekkor a vádlott a jobb kezével a nadrágja zsebéből elővett egy 5,5 cm pengehosszúságú kést, mellyel nagy erővel nyakon szúrta a sértettet, aki kiejtette a kezéből a mobil-telefonkészüléket. Ezután a vádlott a bal kezével megfogta a sértett jobb karját, hogy ne tudjon elmenni és még kétszer nagy erővel megszúrta őt a nyakán és a karján.
A sértettnek a vádlott egy női ismerősének közbelépésére sikerült kiszabadulnia a vádlott fogásából, és a közeli étterem dolgozóitól kért segítséget. A vádlott a helyszínről elsétált.
A bántalmazás következtében a sértett a nyak két szúrt sérülését, a bal váll szúrt sérülését és a bal kéz második ujj alappercének metszett sérülését szenvedte el. A nyaki sérülések megnyitották a mellüreget, melynek nyomán kétoldali légmell alakult ki, illetve a nyaki vénák sérültek. A mellüreg megnyitásával járó sérülés szakszerű ellátás hiányában a sértett halálához vezettek volna.
A Balassagyarmati Törvényszék a 2021. június 4-én meghozott ítéletével emberölés kísérletének bűntette miatt a letartóztatásban lévő, a bűncselekmény elkövetését beismerő vádlottal szemben 6 év fegyház fokozatban végrehajtandó szabadságvesztés büntetést szabott ki, és 6 évre eltiltotta a közügyek gyakorlásától.
A bíróság egyúttal kötelezte a vádlottat az eljárás során felmerült, fél millió forintot meghaladó bűnügyi költség megtérítésére is.
A bíróság ítélete jogerős.
Balassagyarmat, 2021. június 11.
Balassagyarmati Törvényszék Sajtóosztály