Balassagyarmati Törvényszék - természetkárosítás bűntette

Szervezeti egység
Balassagyarmati Törvényszék
Egy kivétellel minden vádlottat bűnösnek talált a Salgótarjáni Járásbíróság csütörtökön a „medvés” ügyként elhíresült büntetőeljárást első fokon lezáró, nem jogerős ítéletében: 
 
A váddal jórészt egyező tényállás lényege szerint az I. terhelt 2014. május 10-én 20 óra körül lesvadászat során – a Salgótarján, eperjestelepi vadászterületen – golyós lőfegyverből célzott lövést adott le egy hozzávetőleg kétéves hím medvére, amely sebzetten továbbment.
Ezután e vádlott segítségül hívta a IX. rendű vádlottat (aki a vadásztársa volt aznap), együtt keresték az állatot, de 22 óráig nem találták meg, miként a szintén a helyszínre érkező vadászmester – a XI. rendű vádlott – sem.
 
Éjszaka az I. rendű vádlott számos ismerősének beszámolt a történtekről, másnap 7 órakor az általa megadott helyszínre ment a II., a III., a IV., az V., a VI., a VIII., a IX. és a X. rendű vádlott, ketten keresőkutyákat hoztak magukkal, a többiek pedig vadászfegyvereket, azért, hogy a medvét felkutassák és megöljék.
11 óráig nem jártak eredménnyel, ezért „egy közeli vendéglátóipari egységbe távoztak”, ahol a VII. rendű vádlott is csatlakozott hozzájuk, az előbb megjelölt célból (nála is fegyver volt).
A folytatódó keresés során az egyik kutya jelzése alapján végül rátaláltak a még mindig életben lévő medvére, amelyet a II. rendű vádlott kétszer fejbe lőtt; az állat ekkor elpusztult, a jelenlévők pedig vitatkozni kezdtek, hogy mit tegyenek vele, közben fényképeket készítettek a tetemről.
 
Végül közösen, egy kötéllel az autókhoz vonszolták a medvét, utána az V. és a VI. rendű vádlott távozott, a többiek pedig úgy döntöttek: nem értesítik az esetről a vadászati hatóságot, nem szolgáltatják be a tetemet – ehelyett azt a IX. rendű vádlott autójába helyezték, s a III. rendű vádlott házához szállították.
Odabent megnyúzták, a bőrét besózták, a bundát az I. rendű, míg a koponyát – „kifőzés” céljából – a VII. rendű vádlott vitte magával (ezeket később a nyomozók lefoglalták), a zsákokba pakolt hús további sorsa ismeretlen.
 
A medve fokozottan védett állat, természetvédelmi értéke 250.000 forint.
 
 
Az I. rendű vádlott mindemellett a lakásában tárolt 154 olyan lőszert, melyek tartására nem volt engedélye, így neki társtettesként elkövetett természetkárosítás bűntette és társtettesként elkövetett lopás vétsége mellett lőszerrel visszaélés bűntette miatt is felelnie kellett;
halmazati büntetése 2 év szabadságvesztés 3 év próbaidőre felfüggesztve, valamint (összegszerűen) 600.000 forint pénzbüntetés és 5 év eltiltás a vadászati tevékenységtől mint foglalkozástól.
 
 
A további terheltek közül a bíróság
 
- társtettesként elkövetett természetkárosítás bűntette és társtettesként elkövetett lopás vétsége miatt a II. rendű vádlottat 1 év 6 hó (végrehajtásában 3 év próbaidőre felfüggesztett) halmazati büntetésül szabadságvesztésre, 600.000 forint pénzbüntetésre és 5 év vadászati tevékenységtől eltiltásra,
 
- bűnsegédként elkövetett természetkárosítás bűntette és társtettesként elkövetett lopás vétsége miatt a III., a IV. és a VII. rendű vádlottakat halmazati büntetésül külön-külön 450.000 forint, a VIII. rendű vádlottat 300.000 forint, a IX. rendű vádlottat 600.000 forint, a X. rendű vádlottat 200.000 forint pénzbüntetésre ítélte, s őket is eltiltotta a vadászati tevékenységtől, ennek tartama a IX. rendű vádlottnál 3 év, a többieknél 1-1 év.
Az V. és a VI. rendű vádlott csak bűnsegédként elkövetett természetkárosításért felelt, büntetésük 150.000, illetve 120.000 forint pénzbüntetés.
 
 
Elkobozta a bíróság a medve elpusztításához használt két vadászfegyvert és a már említett nagyszámú lőszert; valamint kötelezte az I. és a II. rendű vádlottat 250.000 forint kártérítés megfizetésére (ez az összeg az államot képviselő Bükki Nemzeti Park Igazgatóságát illeti).
 
 
A XI. rendű vádlott terhére – az ítélet szerint – nem volt megállapítható kétséget kizáró bizonyossággal, hogy kifejezetten a medve megölése érdekében segített keresni 2014. május 10-én éjjel a sebesült állatot, ezért őt a bíróság felmentette.
 
 
Egyes vádlottak és védők nem jelentek meg az ítélethirdetésen, de ez nem volt akadálya a tárgyalás megtartásának; azok, akik eljöttek, zömmel 3 nap gondolkodási időt kértek, kivéve a IX. rendű terheltet, aki nyomban fellebbezett, a IV. rendű és a XI. rendű vádlott pedig tudomásul vette a döntést.
A vádiratban, illetve a perbeszédben a Salgótarjáni Járási és Nyomozó Ügyészség egyetlen vádlott vonatkozásában sem indítványozta végrehajtandó szabadságvesztés kiszabását; képviselője a mai tárgyaláson nyilatkozattételre szintén 3 napot tartott fenn.
 
 
 
Balassagyarmat, 2016. június 30.
 
 
Balassagyarmati Törvényszék Sajtóosztálya