Budapest Környéki Törvényszék – Felfüggesztett börtönbüntetést kapott a gyermekét megrúgó anya

Szervezeti egység
Budapest Környéki Törvényszék
A Budapest Környéki Törvényszék 2018. május 31-én nyilvános tárgyalásán hozott ítéletet, annak a nőnek az ügyében, aki megrúgta gyermekét. A bíróság életveszélyt okozó testi sértés bűntettében találta bűnösnek a vádlottat és 2 év 3 évre felfüggesztett börtönbüntetéssel sújtotta.
 
A vádlott Verőcén, egy 7 szobás családi házban élt párjával élettársi kapcsolatban, ahol közösen nevelték a férfi előző házasságából született három gyermekét és a sértettet. 2014-ben megszületett az élettárssal közös, ötödik gyermekük. A vádlott fiatalabb korában versenyszerűen küzdősportot űzött, melyben komoly eredményeket ért el. A gyermekkorú sértett 2009-ben született a vádlott előző kapcsolatából. A vádlott - különösen a közös, ötödik gyermek megszületése után - kevesebb figyelmet fordított a gyermekkorú sértettre. 2015-ben rendszeresen elhanyagolt állapotban és az óvónők kérése ellenére hőemelkedéssel, betegen vitte a kisfiút óvodába. A gyermeke fegyelmezetlenségeire dühkitöréssekkel reagált. A vádlott és családja 2015. október 30-án délelőtt egynapos kirándulás keretében kenuval átevezett Verőcéről a Szentendrei-szigetre. A gyerekek játszottak, a vádlott és élettársa tárcsán csirkét sütött. A férfi kiszedte az ételt a sértett tányérjára, aki véletlenül kiborította azt. A vádlott figyelmeztette a kisfiút, aki a másodszorra tálalt ételt is leejtette, amit próbált takargatni. A vádlott ezt meglátva indulatossá vált, és az egyik lábával, nagy erővel megrúgta a kiskorú sértett hasának bal oldalát. A rúgás fájt a gyermeknek, de tartotta magát. Estére már rosszul lett. A kisfiú keresztanyjának elpanaszolta, hogy édesanyja „megrugdosta”. Másnap először a váci Jávorszky Ödön Kórházba, majd mentővel a Heim Pál Gyermekkórházba szállították, ahol megállapították, hogy a sértett lépe megsérült. Műtéti beavatkozásra nem volt szükség, a vérzést sikerült megállítani az orvosoknak és szövődmény sem alakult ki, így a kiskorú gyermek 24 nap kórházi megfigyelés után elhagyhatta az intézményt. A kiskorú sértett lépsérülése a vádlott előzőekben leírt rúgása következtében keletkezett, a sérülés tényleges gyógytartama 2-3 hónap.
 
Kiskorú veszélyeztetésének bűntette alól bűncselekmény hiányában felmentette a vádlottat a bíróság. Annak ellenére, hogy a szülői mulasztásokat megállapította, nem tartotta elegendőnek a bűncselekmény megállapítására. A kiskorú sértett vonatkozásában a vádlott szülői felügyeleti jogát megszüntette, valamint kötelezte a vádlottat a bűnügyi költségek megfizetésére.
 
Az ítéletben az ügyész, és a vádlott és védője is egyaránt 3 nap gondolkodási időt kért, az ítélet nem jogerős. 
 
Budapest, 2018. május 31.
                                                               Budapest Környéki Törvényszék Sajtóosztály