Budapest Környéki Törvényszék - hivatalos személy elleni erőszak bűntette

Szervezeti egység
Budapest Környéki Törvényszék

A Budapest Környéki Törvényszék a mai napon hirdetett ítéletet G. J. ügyében, akit a külön törvényben meghatározott intézkedést végrehajtó rendőr sérelmére felfegyverkezve elkövetett hivatalos személy elleni erőszak bűntettével és más bűncselekmények elkövetésével vádolt meg a Pest Megyei Főügyészség.

A Budapest Környéki Törvényszék ítélete szerint

G. J. vádlott bűnös

  • 3 rendbeli emberölés bűntettének előkészületében,
  • 1 rendbeli hivatalos személy elleni erőszak bűntettének előkészületében,
  • 2 rendbeli zaklatás vétségében és
  • 1 rendbeli súlyos testi sértés bűntettének kísérletében,
  • ezért őt a bíróság

5 év börtönbüntetésre és 5 év közügyektől eltiltásra ítélte.

A vádlottat az ellene 1 rendbeli garázdaság vétsége miatt emelt vád alól felmentette.

Az ítélet jogerős.

A bíróság által megállapított tényállás szerint a vádlott 2011. június 8-án 14.30 körül – kezében egy nagyméretű villáskulccsal - megjelent a sértett váci házánál, ahol a vele szemben évekkel korábban bűnügyi vizsgálóként eljárt, már nyugállományú rendőr lakott. Vele kívánt beszélni, de csak a férfi édesanyját találta otthon, vele üzent a sértettnek, hogy kereste.

A vádlott 2011. június 9-én éjfél előtt kétszer is felhívta a sértettet, de megint csak az édesanyjával tudott beszélni, ez alkalommal trágár szavak kíséretében azt üzente a sértettnek, hogy keresse meg őt, mert beszélni akar vele. A sértett édesanyja ekkor felszólította a vádlottat, hogy ne zaklassa, ne telefonáljon többet.

2011. június 10-én délelőtt a sértett megjelent a vádlott háza előtt. Amikor a vádlott ezt meglátta, indulatosan a kapu felé indult és a sértettet ütésre, dobásra emelt sörösüveggel fenyegette, kérdőre vonta, hogy az évekkel azelőtti bűnügyben miért volt fogvatartásban.
A sértett ekkor eltávolodott onnan, próbálta a vádlottat lecsillapítani, illetve telefonon a helyszínre hívta két barátját.
Amikor együtt a ház kapuja elé értek, a vádlott – egyik kezében egy nagyméretű konyhakést, a másikban egy villáskulcsot tartva – támadólag rohant feléjük, majd megállt.
Próbálták lecsillapítani, de a vádlott, kezében a már említett eszközökkel a „kinyírlak, leszúrlak” szavak kíséretében megkergette őket. A sértett és két társa rövid hátrálás után szembefordultak vele.
A vádlott, mivel nem fért hozzá a sértetthez, rövid idő múlva Vác belvárosa felé távozott.

2011. június 10-én ismét felhívta a sértett lakását és az édesanyjával azt üzente a sértettnek, hogy „egy gyáva patkány, mert elszaladt előle és hárman jöttek vissza, s a társai is patkányok, mert hárman szaladnak el egy ember elől”.
A sértett ekkor tett feljelentést a Váci Rendőrkapitányságon zaklatás vétsége miatt a vádlott ellen.

A feljelentés nyomán még aznap délután a Váci Rendőrkapitányság járőrei a vádlottat észlelve bűncselekmény elkövetésének alapos gyanúja miatt elő akarták állítani, intézkedés alá vonták és felszólították, hogy igazolja magát.

A vádlott elszaladt, majd rövid menekülés után szembefordult a rendőrökkel és a nála lévő szatyorból a kezébe vette a konyhakést és a villáskulcsot és a ”Megdöglötök, megöllek benneteket!” szavakat kiabálva a rendőrök felé szúró-vágó mozdulatokat téve közeledett.

M. Gábor rendőr sértett ekkor folyamatos hátrálás közben egy figyelmeztető, majd a vádlott mellé a talajra, illetve a lábai irányába 9 célzott lövést adott le, melyek közül egy a vádlott bal lábszárát érte. Az áthatoló lőtt sérülés ellenére a vádlott elfutott és az őt üldöző rendőrök szem elől tévesztették.

Amikor utolérték, a vádlott a két rendőrre támadt a késsel és a villáskulccsal. A rendőrök a vádlottat többször is hiába szólították fel támadó magatartásának abbahagyására. Amikor a férfi 1,5-2 méterre megközelítette őket, O. Róbert rendőr sértett egy célzott lövést adott le a jobb lába irányába. A lövés a vádlottat térdtájon találta el, ekkor a férfi elesett, ezt követően a rendőrök megbilincselték.

A vádlott a pszichotikus szintet elérő személyiségzavarban szenved, mely megfelelhet a borderline diagnózis kritériumainak. Ezen betegségszintű személyiségzavar a vádlottat súlyos fokban korlátozta cselekménye következményeinek felismerésében, illetve abban, hogy e felismerésnek megfelelően cselekedjen.

Budapest, 2014. január 16.

A Budapest Környéki Törvényszék Sajtóosztálya