Budapest Környéki Törvényszék - Ítélet a Cipruson terrorizált sértett ügyében
Beküldés dátuma
2018.04.03. - 15:24
Szervezeti egység
Budapest Környéki Törvényszék
A Budapest Környéki Törvényszék 2018. április 3-án, nyilvános és folytatólagos tárgyalást követően hozott ítéletet annak a 36 éves férfinak a büntetőügyében, akit az ügyészség emberrablás büntette és más bűncselekmények elkövetésével vádolt. A bíróság a vádirati tényállást az ügyészi vádkiegészítéssel bizonyítottnak látta és a vádlottat bűnösnek mondta ki emberrablás, testi sértés, kifosztás bűntettében, valamint okirattal visszaélés vétségében. Ezért őt a bíróság – halmazati büntetésül – 3év 2 hónap börtönben letöltendő szabadságvesztésre és 3 év közügyektől eltiltásra ítélte.
Az ítéleti tényállás szerint a vádlott és a sértett egy közvetítőcég megbízásával 2016. március 26-án Ciprusra, a larnacai repülőtérre érkezett munkavállalás céljából. A két férfi egymással a repülőtéren találkozott először, ott ismerkedtek meg. A repülőtérről mindketten a munkáltató által 2016. április 1-ig biztosított szállodába vették az irányt, majd az este folyamán más személyekkel együtt elmentek Paphos belvárosába, különböző szórakozóhelyekre, megünnepelni a kiérkezésüket. Másnap azonban a sértett azt érzékelte, hogy az előző esti kiruccanás alkalmával elköltötte szinte összes Magyarországról magával hozott készpénzét. Erre a vádlott felajánlotta, hogy a saját pénzéből kölcsön ad neki. Másnap este ugyanaz megismétlődött mint az előző este csak úgy, hogy ez alkalommal a vádlott határozottan figyelmeztette a sértettet, hogy immár nemcsak a törlesztőrészletét, de attól sokkal több pénzt vár vissza a sértettől, aki édesanyját kérte meg, hogy utaljon át részére kb. 800 Euro-nak megfelelő – 240. 000,-Ft készpénzt. A továbbiakban a vádlott folyamatosan terrorizálta és fizikai fenyegetésnek (több alkalommal ököllel megütötte, orrát törte) tette ki a sértettet. Elvette bankkártyáját, mobilját, laptopját, személyes iratait, és a tartozása fejében kényszerítette a sértettet a személyével való folyamatos együttlétre. A sértett édesanyját minősíthetetlen hangnemben utasította többszöri pénzátutalásokra. Az anya miután észlelte, hogy a fia bajba került, feljelentést tett a Nagykátai Rendőrkapitányságon, akik a külföldi társhatóságok közreműködésével, 2016. március 31-jén a délutáni órákban Paphos belvárosi részében a sértettet a vádlott társaságában a Paphosi Rendőrségre kísérték. A sértettet egy általa megnevezett ismerősénél szállásolták el addig, amíg 2016. április 5-én hazarepült Magyarországra.
A bíróság a vádlott előzetes letartóztatását jogerősen megszüntette, mert a kényszerintézkedés törvényi feltételei nem álltak fönn. Az ítélet ellen az ügyész súlyosításért fellebbezett, a vádlott és védője 3 nap gondolkodási időt tartott fenn.
Az ítélet nem jogerős.
Budapest, 2018. március 3.
Budapest Környéki Törvényszék Sajtóosztály