Budapest Környéki Törvényszék - Nagytételben állítottak elő illegális dohánytermékeket, több százmillió forint vagyoni hátrányt okoztak
Több százezer doboz illegális cigarettát és más dohányterméket állított elő és szállítmányozott egy 14 fős, nagyobbrészt ukrán elkövetőkből álló csoport. Ellenük különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntette miatt a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Közép-magyarországi Bűnügyi Igazgatósága indított eljárást. 2024. május 9-én a Budakörnyéki Járásbíróság két nyomozási bírája az ügy 9 terheltjét tartóztatta le, a további terheltek letartóztatási ülése 2024.05.10-én várható.
2023. november 10-én, majd 2024. április 2-án a Nemzeti Adó- és Vámhivatal előkészítő eljárást rendelt el ismeretlen tettesek ellen költségvetési csalás bűncselekményének gyanúja miatt. Emiatt a NAV munkatársai rendszeresen figyelemmel kísérték különböző, nem magyar rendszámú járművek mozgását. Az ellenőrzött fuvarokmányok adatai alapján megállapították, hogy ukrán állampolgárok 2023 novemberétől napjainkig egy Pest megyei település telephelyén a jövedéki adóról szóló törvényben, valamint a felhatalmazásán alapuló jogszabályban megállapított feltétel hiányában vagy hatósági engedély nélkül jövedéki terméket állítanak elő. Az elkövetői kör tagjai a bűncselekményt egymás tevékenységéről tudva, huzamosabb ideig, üzletszerűen, több helyszínen összehangolva hajtották végre.
2024. május 7-én az egyik helyszínen több százezer csomag zárjegy nélküli cigarettarakományt rakodtak fel egy járműre, amit egy másik raktárba szállítottak. A raktárhelységből számos dohánytermék került még elő.
Egy másik helyszínen tartott szemle során újabb illegális dohánytermékek kerültek elő több százezres tételben. Mindkét helyszínen a bűncselekménnyel okozott vagyoni hátrány mértéke megközelíti az egymilliárd forintot.
Később a Nemzeti Adó-és Vámhivatal Közép-magyarországi Bűnügyi Igazgatóság nyomozói ellenőrzés alá vonták az egyik telephelyet. Ott gyártási folyamatokat végző, komplett cigaretta-gyártó gépsor és azokat működtető ukrán állampolgárok dolgoztak, akiknek tevékenységét a Nemzeti Adó-és Vámhivatal pénzügyőrei megszakították és az ott tartózkodó személyeket előállították.
Figyelemmel a terhükre rótt cselekmény súlyára és a kiszabható büntetés mértékére – 5-től 10 évig terjedő szabadságvesztés – feltehető, hogy a gyanúsítottak szabadlábon hagyásuk esetén az eljárás alól kivonják magukat, megszöknek, vagy elrejtőznek. Továbbá egy gyanúsított kivételével a terheltek ukrán állampolgárok, akiknek lakhatásuk és megélhetésük sem nem biztosított Magyarországon, ezért nagy eséllyel elhagynák az országot. Mindezen felül az eljárás tárgyát képező bűncselekmény folyamatos és szervezett jellegére, a gyanúsítottak újabb, szabadságvesztéssel büntetendő cselekményt követhetnek el. Emellett a bizonyítás megnehezítésének esélye is fennáll velük szemben, ezért az ügyészi indítvány szerint a letartóztatásuk indokolt.
A Budakörnyéki Járásbíróság két nyomozási bírója 9 gyanúsítottat meghallgatott és az ügyészi indítvánnyal részben egyetértve elrendelte a letartóztatásukat az elsőfokú bíróságnak a tárgyalás előkészítése során hozandó határozatáig, de legfeljebb 2024. június 9-ig. Négy gyanúsított esetében a bűnismétlés veszélyét a bíróság nem állapította meg.
A döntést az üléseken jelen lévő két ügyész tudomásul vette, a gyanúsítottak és a jelen lévő védők fellebbezést nyújtottak be. Mivel egy védő nem volt jelen, jogorvoslat benyújtására neki 3 munkanap áll a rendelkezésére, így a végzések nem véglegesek, de végrehajthatók.
Budapest, 2024. május 9.