Debreceni Ítélőtábla - Legkorábban 30 év múlva szabadulhat az orvos, aki féltékenységből ölt
A Nyíregyházi Törvényszék által megállapított tényállás szerint a vádlott 2012-ben ismerkedett meg a néhai sértettel, akivel érzelmi kapcsolatba került. Az asszony 2013-ban kezdeményezte a férjével való házassága felbontását is, azonban később meggondolta magát. Ezt a vádlott nem fogadta el, folyamatosan kereste személyesen, telefonon és e-mail-ben is a sértettet, mert szerette volna kapcsolatukat helyreállítani. Mivel nem tudott belenyugodni a visszautasításba, elhatározta, hogy leszámol az asszonnyal és annak férjével is. 2016 augusztusában, a korábban megvásárolt lőfegyverrel a házaspár lakóházának közelébe autózott, majd kerékpárral közelítette meg a házat, elrejtőzött és várakozott. Ekkor a férj és a pár közös gyermekei is otthon voltak. Mikor az asszony hazaért, a vádlott követni kezdte. Amikor a bejárati ajtónál utolérte, az asszony megijedt és bekiabált férjének segítségért. Ekkor a vádlott előrántotta fegyverét és közvetlen közelről mindkét sértettet fejbe lőtte. Ezután a férfi kerékpárját berakta a gépkocsiba, majd Romániába menekült, ahol európai elfogatóparancs alapján másnap a rendőrök elfogták és 2019. szeptember 5-én adták át Magyarországnak. A lövés következtében az asszony olyan súlyos sérülést szenvedett, hogy a helyszínen életét vesztette, míg férje életben maradt, azonban maradandó fogyatékossággal, súlyos egészségromlással gyógyult meg.
Az első fokon eljárt Nyíregyházi Törvényszék 2022 márciusában dr. S.D. vádlottat életfogytig tartó fegyházbüntetésre és 10 év közügyektől eltiltás mellékbüntetésre ítélte előre kitervelten, több ember sérelmére elkövetett emberölés bűntettének kísérlete miatt. Ugyanakkor a bíróság végleges hatállyal kiutasította Magyarország területéről a román állampolgárságú elkövetőt és rendelkezett arról is, hogy a szabadságvesztés büntetésből legkorábban 25 év eltelte után bocsátható feltételes szabadságra. Az ítélet ellen az ügyész a vádlott terhére, cselekményének aljas indokból elkövetettkénti minősítése, valamint feltételes szabadságra bocsátásának legkorábbi időpontja 35 évben történő meghatározása érdekében fellebbezett. A vádlott és védője hatályon kívül helyezésért és enyhítésért fellebbezett.
A Debreceni Ítélőtábla megváltoztatta az elsőfokú bíróság ítéletét és a vádlott emberölési cselekménye esetében az előre kiterveltség és a több ember sérelmére való elkövetettség, mint minősítő körülmény mellett, megállapította az aljas indokból való elkövetést is, harmadik minősítő körülményként. A vádlott életfogytig tartó fegyházbüntetését azzal súlyosította, hogy a vádlott legkorábban 30 év múlva bocsátható feltételes szabadságra és kiutasítását 10 évre enyhítette. Az ítélőtábla másodfokú tárgyalás során kiküszöbölte a tényállás részbeni felderítetlenségét: az elsőfokú bíróság ugyanis nem értékelte bizonyítékként a magánszakértők véleményét. Az ítélőtábla harmadik szakértőt hallgatott meg az ügyben annak tisztázására, hogy mi az oka az alap- és magánszakértői vélemények eltérő következtetéseinek. A bizonyítás során meghallgatott harmadik szakértő rávilágított arra, hogy a magánszakértők a teljes iratanyag ismeretében sem vették figyelembe azokat a nyilatkozatokat, amelyek szemben álltak a vádlott által elmondottakkal. A másodfokú bíróság szerint a kirendelt igazságügyi szakértők megállapításai tekinthetők elfogadottnak. Az ítélőtábla indokoltnak találta az aljas indokból való elkövetés megállapítását, hiszen a vádlott a sértettel való szakítása után 2 évvel sem tudta azt feldolgozni és cselekményét bosszúvágy vezérelte. A sértettek életének kioltása állt a szándékában. Súlyosító körülményként értékelte még az ítélőtábla azt is, hogy két gyermek maradt árván és az édesapa is korlátozva van a gyermekeiről való gondoskodásában a sérülése miatt. A vádlottal szemben kiszabott életfogytig tartó szabadságvesztés tettarányos, a büntetési célok eléréséhez elegendő, a cselekmény súlyával és a vádlott társadalomra való veszélyességével arányban áll. Azonban a feltételes szabadságra bocsáthatóság legkorábbi időpontjának 30 évben történő meghatározása indokolt. A vádlott Magyarországon való tartózkodása nem kívánatos, de mivel az Európai Unió állampolgára ezért véglegesen nem lehet őt kiutasítani. Az ítélőtábla a 10 éves törvényi maximumot alkalmazta. Az ítélet jogerős.
Debrecen, 2023. szeptember 12.
Debreceni Ítélőtábla Sajtóosztály