Debreceni Ítélőtábla - sikkasztás bűntette
Beküldés dátuma
2015.09.29. - 15:27
Szervezeti egység
Debreceni Ítélőtábla
A Debreceni Ítélőtábla Dr. Balla Lajos vezette tanácsa megváltoztatta a másodfokú bíróság határozatát és bűnösnek mondta ki a vádlottat sikkasztás bűntettében. Ezért a vádlottat a harmadfokon eljárt ítélőtábla megrovásban részesítette.
Az ítélőtábla szerint a helyi önkormányzatokról szóló jogszabály alapján a vádlott cselekménye nem minősülhet hűtlen kezelésnek. A számviteli feltételek megteremtésének a hiánya oda vezetett, hogy a képviselőtestület a biztosítási díj utalásáról nem rendelkezett elegendő információval. Ezt a hiányt a vádlottnak lehetősége lett volna pótolni azonban nem tette meg, ezzel tévedésbe ejtette a képviselőtestületet. Erre való tekintettel minősítette az ítélőtábla a vádlotti magatartást.
A vádlott 2005-2010 közötti cselekménye a bíróság szerint elbíráláskor már nem olyan mértékben veszélyes a társadalomra ezért elegendőnek tartotta a megrovást és nem tartotta szükségesnek a vagyonelkobzás alkalmazását.
Az első fokon eljárt Nyíregyházi Járásbíróság 2014 januárjában V. B. vádlottat hűtlen kezelés bűntette miatt 300.000.-Ft pénzbüntetésre ítélte. A bíróság a vádlottal szemben 611.832.- Ft vagyonelkobzást rendelt el.
A másodfokon eljárt Nyíregyházi Törvényszék 2015 áprilisában a vádlottat az ellene hűtlen kezelés bűntette miatt emelt vád alól felmentette. Az ítélet ellen az ügyész a vádlott terhére, bűnösségének megállapítása, pénzbüntetés kiszabása, vagyonelkobzásra kötelezés érdekében fellebbezett. A bíróság által megállapított tényállás szerint a vádlott 2005 októberében, mint Geszteréd polgármestere, az önkormányzat nevében eljárva baleset, egészség és kockázati életbiztosítást kötött, melyben a biztosított személy ő maga volt, míg halálának esetére a biztosítás kedvezményezettje házastársa volt megjelölve, egyéb biztosítási esemény bekövetkezte esetén pedig maga a vádlott volt a kedvezményezett. A biztosítás futamideje 10 év volt.
A vádlott az önkormányzat vagyonkezelési kötelezettségét megszegve a képviselőtestületet nem tájékoztatta a szerződésről. A vádlott a jegyzőt is csak a szerződését megkötését követően tájékoztatta a biztosításról. A jegyző annak ellenére, hogy a képviselőtestület jóváhagyása nélkül kötötték meg a szerződést, engedélyt adott a biztosítási díjak kifizetéséhez. 2005 novembere és 2010 októbere között, a vádlott polgármesterként eltöltött hivatali ideje alatt, 611.832.-Ft-ot fizetett ki az önkormányzat költségvetéséből életbiztosítás jogcímén.
Az önkormányzat költségvetésében a biztosítás összege nem volt feltüntetve, csak sarokszámokat tartalmazó költségvetést fogadott el a képviselőtestület, tudomásuk nem volt arról, hogy a polgármester életbiztosítást kötött a hozzájárulásuk nélkül és azt az önkormányzat költségvetéséből finanszírozza. A vádlott cselekményével vagyoni hátrányt okozott a község önkormányzatának.
Debrecen, 2015. szeptember 29.
A Debreceni Ítélőtábla Sajtóosztálya