Debreceni Törvényszék - ítélet a gyűlölet beszéd miatt indított polgári perben
Beküldés dátuma
2015.09.24. - 16:21
Szervezeti egység
Debreceni Törvényszék
A Debreceni Törvényszék a mai napon ítéletet hirdetett abban a polgári perben, melyet a felperes a roma közösség elleni gyűlölet beszéd miatt indított M.L. alperessel szemben.
A törvényszék megállapította, hogy az alperes megsértette a felperesnek az emberi méltósághoz, a becsülethez, valamint a hátrányos megkülönböztetés tilalmához fűződő személyes jogait azzal, hogy a Hajdú-Bihar Megyei Közgyűlés 2015. április 24-i nyilvános ülésén elhangzott hozzászólásában az alábbi tartalmú nyilatkozatot tette: “ Ha a cigányok Európa rejtett erőforrásai, akkor lehetne deportálni őket, hogy kibontakozhassanak.”
A Debreceni Törvényszék határozatában az alperest eltiltotta a további jogsértéstől, s kötelezte, hogy elégtételadásként 15 napon belül, a Hajdú-Bihari Napló című napilapban a saját költségén a bíróság által megfogalmazott nyilatkozattal adjon elégtételt a felperesnek. Amennyiben e megjelentetési kötelezettségének az alperes nem tesz eleget, úgy azt a felperes az alperes költségén közzéteheti. A bíróság a felperesi kereset szerint 100 ezer forint összegű sérelemdíj, s annak kifizetésig járó kamatának, valamint 30 ezer forint perköltség megfizetésére kötelezte az alperest.
A perben első fokon eljáró Debreceni Törvényszék - a rendelkezésre álló sajtótudósítások alapján, illetve azt figyelembe véve, hogy a fenti kijelentés elhangoztát az alperes nem vitatta – állapította meg a jogsértés tényét.
Dr. Tóth Endre Tamás bíró az ítélet szóbeli indokolásában elmondta: egy etnikai csoport, és különösen a roma közösség tekintetében a “deportálás” lehetőségének megfogalmazása, felvetése, nyilvánosság előtti kinyilatkoztatása súlyos jogsértést valósít meg az adott közöséggel, annak minden tagjával szemben. A perbeli jogsértés az egész magyarországi roma közösséget érinti, így a regionálisan más helyen élő felperest is. Semmilyen körülmények között és senki részéről nem egyeztethető össze az általában elvárható magatartással a deportálás lehetőségére vonatkozó vélemény megfogalmazása, ugyanis a véleménnyilvánítás szabadsága nem korlátlan, annak minden helyzetben és esetben korlátját képezi a más személyek személyiségi jogainak a tiszteletben tartása.
Az alperes az adott véleményét egy országos politikai párt képviselőjeként egy nyilvános és hivatalos fórumon fogalmazta meg és tárta a nyilvánosság elé, mely körülmények különösen alkalmassá teszik az elhangzottakat arra, hogy azzal a célzott közösség valamennyi tagjában a megalázottság érzésén túl kifejezett félelemérzetet keltsen. Egy magas közéleti pozíciót betöltő személy fokozott kontrollt kell hogy gyakoroljon akár az etnikai, akár más faji, nemzetiségi vagy vallási közösséget érintő véleményének a megfogalmazásánál – hangzott el a határozat mai indokolásában.
Az ítélet nem jogerős, az ellen annak kézbesítésétől számított 15 napon belül élhetnek fellebezéssel a felek.
2015. szeptember 24.
A Debreceni Törvényszék Sajtóosztálya