Debreceni Törvényszék - közfeladatot ellátó személy elleni erőszak

Szervezeti egység
Debreceni Törvényszék
Bűnösnek mondta ki felfegyverkezve elkövetett, közfeladatot ellátó személy elleni erőszak bűntettében a Hajdúböszörményi Járásbíróság azt a férfit, aki tavaly áprilisban csavarhúzóval támadt egy mentőápolóra, miközben Hajdúdorogról Debrecenbe szállították. A bíróság a vádlottat különös visszaesőként 7 év 6 hónap börtönbüntetésre ítélte, 8 évre eltiltotta a közügyek gyakorlásától és kötelezte 214 ezer forint bűnügyi költség megfizetésére is. A vádlott a bíróság döntése értelmében feltételes szabadságra nem bocsátható.
 
P. T. G-hez 2014. április 19-én késő este riasztották a mentőket. A férfi ugyanis egy hajdúdorogi presszó előtt ráesett egy biciklitárolóra és megsérült. A szemtanúk szerint olyan ittas állapotban volt, hogy egymaga lábra sem tudott állni. A kiérkező mentősök a fejsérülttel Debrecenbe, a Kenézy Kórházba indultak. P. T. menet közben folyamatosan ki akarta kapcsolni a biztonsági övet, de ezt az ápolónak akkor sikerült meggátolnia. Amikor a mentős úgy látta, hogy a férfi lenyugodott, leült az autóban a vádlottal szemben. P. T. azonban Hajdúböszörmény határában hirtelen kicsatolta a biztonsági övét, a zsebéből elővett egy 15 centiméter hosszú csavarhúzót és a mentőápolóra támadt "Mi van kutya!" felkiáltással. Az ápoló, hogy elhárítsa a támadást, maga elé emelte a mentőstáskát, a vádlott mellkasához nyomta és úgy próbálta távol tartani magától. Közben szólt a mentőautó vezetőjének, hogy azonnal álljon meg. Amikor a jármű megállt, az ápoló kiugrott a kocsiból és a vádlottra zárta az ajtót. Felkapcsolták a kocsiban a fűtést, a meleg hatására a vádlott újra bódult állapotba került, így a rendőrök kiérkezéséig sikerült az autóban tartaniuk. A mentőápoló - gyors reakciójának köszönhetően - a támadás során nem szenvedett sérülést.
 
Az ítélet indoklásában elhangzott: a vádlott saját bevallása szerint is Rivotrillal a zsebében indult el szórakozni, és sok alkoholt is ivott aznap este. Ez lehetett az oka annak, hogy a vádlott magára a bűncselekményre nem emlékezett, a kocsma után a következő emlékképe az volt, amikor a berakták a mentőautóba, majd legközelebb a kórházban tért megint magához. Az eljárás során kirendelt szakértő megállapította, az emlékezetkiesés egyértelműen a gyógyszer és az alkohol következménye.
 
A Szentmiklóssy-Szabó Boglárka által vezetett tanács súlyosító körülményként értéklete, hogy P. T. szabadulása után 2 hónappal, felfüggesztett szabadságvesztés hatálya alatt követte el a bűncselekményt és jelenleg is több eljárás folyik ellene. 
 
A Hajdúböszörményi Járásbíróság ítélete nem jogerős, az ügyész 3 nap gondolkodási időt kért, a vádlott és védője enyhítésért fellebbezett.
 
Debrecen, 2015. március 24.
 
A Debreceni Törvényszék Sajtóosztálya